Adil Kullanım Kotası Gece Vakti Geçerli Olmayacak

0
3849

1 Mayıs‘ta başlayacak olan uygulama ile, internet kullanıcıların kotaları gece kullanımlarında düşmeyecek. Uygulama ile gece 02:00 ve sabah 08:00 arasındaki veri kullanımı ve indirme işlemleri AKK kapsamında değerlendirilmeyecek. Gece indirme yapan kullanıcılar için iyi bir haber olarak değerlendirilirken, kotanın tamamıyla 2018 Aralık ayında kaldırılacağı belirtilmişti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından daha önce 2018 Aralık ayında tamamen kaldırılacağı belirtilen Adil Kullanım Kotası (AKK) çalışmalarının bir bölümünün 2017 yılında yürürlüğe gireceğini belirtmişti.

 

Gece vakti kota yok

Mevcut uygulamada servis sağlayıcılardan satın aldığınız tarife ve hız ne olursa olsun, sınır aşıldıktan sonra kullanabileceğiniz bağlantı 3Mbps’ye düşüyordu. Yeni uygulamada ise farklılıklar var.

1 Mayıs’tan itibaren başlayacak uygulamada gece 02:00 ve sabah 08:00 arasındaki veri kullanımı ve indirme işlemleri AKK kapsamında değerlendirilmeyecek. Internet kullanıcıları bu sayede geceleri web sitelerinde daha rahat sörf yapabilecek.

BTK tarafından internet servis sağlayıcılarına iletilen düzenlemedeki bir diğer yenilik de, gece saatlerinin dışında kalan ve kotaya tabi dönemdeki kullanımlardaki veri tüketiminin aşılması hâlinde internet hızının düşeceği bağlantı kalitesini belirliyor. 8 Mbit bağlantılar için kota aşımı sonrası 3 mbite düşülme uygulaması devam edecek. Daha yüksek hızlı internet bağlantıları için kota sonrası hız konusunda olumlu bir yükseltme yapıldı.

8 mbit – 3 mbit

16 mbit – 5 mbit

24 mbit – 8 mbit

50 mbit – 18 mbit’e düşecek.

Bir yorum bırakın