Genel Sağlık Sigortası Affı 2014

0
1510

Yerel seçimler yaklaşırken son dönemde bir af gündemi oluşturuluyor. Bunların belki de en çok merak edileni, bir çok kişinin borcunun bulunduğu genel sağlık sigortası affı hakkında. Genel sağlık sigortası affı yapılacak mı ? Af ile GSS’ye olan borçlar silinecek veya indirime gidilecek mi ?

Borçlular haliyle bu konuyu merak ediyorlar. Takvim gazetesi “Kimisine zam, kimisine de af geliyor” başlıklı yazısında 4 milyon vatandaşa GSS affı ve yapılandırması getirileceğini belirtmiş. Çoğu kişiye göre bu çalışmalara başladı ancak takip ettiğimiz diğer kaynaklardan böyle bir müjdeyi henüz almadık.

Ülkemizde uygulanan politikalara genel itibariyle bakarsak GSS’ye bir af (veya düzenleme) yapılması olası ve muhtemelen bu af seçimlerden önce gerçekleştirilecek. 

sgk saglık

Genel Sağlık Sigortası programı aslında tutmadı:

Sosyal Güvenlik Kurumu bu güne kadar GSS primlerinden 8.5 milyar lira kazanmalıydı fakat bu güne kadar SGK’nın kazandığı miktar 300 milyon lira ile sınırlı kaldı. Olası bir AF ile bu borçlar affedilecek ve bu vatandaşlara hastane kapıları açılmış olacak. Af sonrasında bu vatandaşlar sanki sistem yeni yürürlüğe girmiş gibi sıfırdan prim borcu ödemeye başlayacak.

Konu ile ilgili görüşlerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bir yorum bırakın