Girişimcilik Haftası İle İlgili Şiir ve Sözler

1
3920

Girişimcilik haftası, her yıl mart ayının ilk haftasında kutlanmaktadır. Girişimci, sanayi veya ticaret gibi bir alanda, sermaye (para) koyarak faydalı bir işi yapmaya başlayan kişidir. Girişimcilik haftasında girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak, çalışkan ve aktif bireyler yetiştirmek ve girişimciliğin tanınmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

Aşağıda girişimcilik ile ilgili şiirler ve Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri yer almaktadır.

ÇALIŞMAK

Dünya devleriyle yarışan,

Neden biz olmayalım.

Global pazara karışan,

Neden biz olmayalım.

 

Ülkemiz güçlensin,

Bırakılmasın bahtına.

Gençlerin önü açılsın,

Göz diksin Bill Gates’in tahtına.

 

Ata’mız ne güzel demiş;

Türk , Öğün ,Çalış ,Güven.

Eksiğimiz yok , her şey tamam.

Yeter ki olsun ;

Anlayan , anlatan , tamamlayan.

H.MUZAFFER ATMAN

 
GİRİŞİMCİLİK

girişimcilikGeleceğin işadamı,

İşte karşımda duruyor.

Yetenekli genç beyinler.

Şimdi eğitim görüyor.

 

Ekonomik güçlülük ,

Girişimcilik ve yenilik.

Küreselleşen dünyada,

Aktif eğitim bir ilk.

 

Yaratıcı odaklı eğitim,

Okullarda olmalı.

Tutarlı bir değişim,

Toplumda hayat bulmalı.

 

H.MUZAFFER ATMAN

Mustafa Kemal Atatürk’ün Girişimcilik ile İlgili Sözleri

“Efendiler, bilirsiniz ki hayat demek, mücadele demektir. Hayatta başarı mutlaka mücadelede başarıyla mümkündür. Bu da, manen ve maddeten kuvvet, kudrete dayanır bir keyfiyettir.” (1)

“İnsan, hareket ve faaliyetinin, yani dinamizminin ifadesidir.” (2)

“Bir fert için olduğu gibi, bir millet için de kudret ve kabiliyetini fiili eserleriyle gösterip, ispat etmedikçe, itibar ve ehemmiyet beklemek beyhudedir.” (3)

“Dünyada her kavmin mevcudiyeti, kıymeti, hakkı, hürriyet ve istiklali, malik olduğu ve yapacağı medeni eserlerle orantılıdır.” (4)

“Kurtulmak ve yaşamak için çalışkan ve çalışmaya mecbur olan bir halkız. Ayaküstü yatmak ve hayatını çalışmadan geçirmek isteyen insanların bizim topluluğumuz içinde yeri yoktur.” (5)

“Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır: çalışkan olmak. Servet ve onun tabii neticesi refah ve saadet yalnız ve ancak çalışkanların hakkıdır.” (6)

“Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir.” (7)

“Neticesiz uğraşmak, çalışmak sayılmaz. Hiçbir şey yapmamak veyahut neticesiz, manasızşeyler yapmak, çalışma kanununa karşı büyük kabahattir.” (8)

“Verdiğimiz emrin yapılmasından emin olmak istiyorsanız, ta en son gerçekleşme ucuna kadar kendiniz onun başında bulunmalısınız.” (9)

“Bundan sonra, bu konuyla ilgili önergeler üç komisyona verildi. Bu üç komisyon üyelerinin bir araya gelerek, bizim güttüğümüz amaca göre, sorunu çözümleyip sonuçlandırmaları elbette güçtü. Durumu kişisel olarak yakından izlemem gerekti.” (10)

1 YORUM

Bir yorum bırakın