GNO ile Yatay Geçiş Rehberi 2015

269
29248

Bu yazımızda gno ile yatay geçiş tarihleri, koşulları ve diğer bilgileri sizlerle paylaşacağız. Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş farklı bir geçiş türüdür ve gno (genel not ortalaması) ile yatay geçiş 2 türlü yapılır.

 1. Kurum içi yatay geçiş: Üniversite içi yatay geçişi temsil eder.
 2. Kurumlar arası yatay geçiş: Üniversiteler arası yatay geçiştir.

Not: Bu yatay geçiş rehberi, merkezi yerleştirme puanıyla (ÖSYS) geçişler için düzenlenmemiştir. Merkezi yerleştirme puanıyla geçiş kılavuzumuzu incelemek için tıklayınız.

GNO ile yatay geçişte nelere dikkat edilir ?

GNO ile geçişte asıl önemli olan şey genel not ortalamanızdır. ÖSYS puanınız da başvuruda dikkate alınsa da bunun oranı oldukça düşüktür. Kısaca bu tür geçişi yapabilmek için genel not ortalamanızın yüksek olması gerekir.

GNO ile geçiş için ortalamam kaç olmak zorunda ?

Bu sorunun cevabı değişkendir nitekim üniversitelere başvurularda gnosu yüksek olan adaylar sizi geçebilir, bu nedenle kesinlikle şu gno ile şu üniversiteyi kazanırsınız diyemeyiz. Genellikle 3 üzeri gno geçişler için uygundur. Büyük ve popüler üniversitelere geçişler için ise 3.50 ve üstünün alındığını görmekteyiz. En düşük ise 2.00 ve 2.50 gno kabul edilmektedir ancak bu ortalamayla geçiş yapmanız oldukça zordur.

GNO ile yatay geçişler ne zaman yapılıyor ?

Lisans ve önlisans için geçişler temmuz ayında yapılır. Temmuz ayında YÖK, başvuru tarihlerini içeren yatay geçiş tablosunu yayınlar, ancak YÖK bazen bunu geç yayınlamaktadır. Bu nedenle temmuz ayında geçiş yapacağınız üniversitenin öğrenci işleri sayfasını kesinlikle takip etmelisiniz. Geçiş duyuruları öğrenci işleri ve fakülte sayfalarında yer almaktadır.

2015-2016 Yatay Geçiş Başvuru Tarihleri (YÖK)

 

Alttan dersim var GNO ile geçiş yapabilir miyim ?

Geçiş konusunda en sık aldığımız sorulardan birini cevaplamak isteriz. Alttan ders ile yatay geçiş bazı üniversitelerde mümkün bazılarında ise değildir. Bunu nasıl öğreneceğinizi, Alttan dersi olanlar Yatay Geçiş yapabilir mi ? yazımızda belirttik.

Kaç kere GNO ile geçiş yapabilirim, geçişi kazandım kayıt olmak zorunda mıyım ?

GNO ile geçiş başvurularında sınır yoktur ancak 1. sınıfı bitirmeden ve 4. sınıf başlangıcında geçiş için başvuramazsınız. Bu kural merkezi yerleştirme puanıyla geçişi kapsamaz! Geçiş başvurusunu kazansanız dahi kayıt olmak zorunda değilsiniz.

GNO ile geçişlere ilişkin umarız aklınızdaki soruları azaltabilmişizdir. Aşağıdaki görselde YÖK’ün yayınladığı GNO ile geçiş koşulları yer almaktadır.

Rehberimizi kullanışlı bulduysanız, bize yardımcı olmak için sayfayı facebook ve twitter aracılığıyla beğenebilir veya yorum bırakabilirsiniz. Ayrıca rehberde yer almayan sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

Hakan Caba

Gribilge.com

gno ile yatay geçiş

269 YORUMLAR

 1. İyi günler.. Eczacılıktan tıpa çok yüksek agno ile geçiş yapılabilir mi? Daha doğrusu not ortalamasını ösym puanına nazaran daha çok dikkate alan üniversiteler hangileri? (Benim bildiğim sadece marmara var onun dışında nereler var?)

  • merhaba, malesef bunun bilgisi bizde yok tek tek geçiş yapmayı düşündüğünüz üniversitelerin yatay geçiş koşullarını okumanız gerekiyor.

 2. Hazirlik sinifindayim kurum ici yatay gecis yapmak istiyorum .yaty gecis evraklarinin hepsini bende yapmak zorundamiyim..bide ön kayit her uni. Oluyormu

  • merhabalar önceden bir tahminde bulunmak zor, geçen yılın sonuçlarını bulabiliyorsanız araştırabilirsiniz, fikir vermesi açısından.

 3. Merhaba ben inşaat mühendisliği öğrencisiyim, 1.sınıfı yeni bitirdim, ortalamam 3.74 geçiş yapmak istiyorum ama ösym puanım biraz düşük. Sizce istanbul üniv, çukurova üniv, veya osmangazi üniv.nin gelme ihtimali var mı?

  • merhabalar önceden bir tahminde bulunmak zor, geçen yılın sonuçlarını bulabiliyorsanız araştırabilirsiniz, fikir vermesi açısından.

 4. Lefkoşa yakın doğu üniversitesinde tam burslu pdr okuyorum yıl sonu ortalamam 3.22 adıyaman ağrı veya kars’a geçiş yapmak istiyorum kontejanlar açıklanmış mı geçiş hakkında bilgi verebilirmisniz.. teşekkürler

 5. Ben bir üniversiteye hem ganoyla kendi bolumumun olduğu yere diğeri ise başka bir bolumunude myp ile yatay geçiş hakkına sahip miyim ? Yalnızca başvuracağım üniversitenin.

 6. Ben yurtdışında ösym puanı ile okuyorum. Bazı üniversiteler yok tarafından taninirlik belgesi istiyor.universitemin denkliği zaten var.tekrar böyle bi belge almam gerekiyor mu.gerekiyorsa kaç günde alabilirim.

 7. yıl uzatmak gano ile yatay geçişe engel midir ? okula devamsızlıktan dolayı gidemedim ancak agnom şu an 3.90 ve alltan olan derslerimi aldım. ancak üniversitelerin başvuru şartlarında yazmadığı halde yıl uzatmak yatay geçişe engel olur mu ?

 8. Kurumlarda uygulanmakta olan ders müfredati belgesi nedir.eger bu belge ders icerikleri ile ilgiliyse bunlar transkripte mevcut.transkrip kabul edilirmi.

 9. ÖSYM Sınav Sonuç Belgesinin İnternet çıktısı derken direk lys ygs puanlarını gösteren belge mi istiyor yoksa yerleşme belgesimi?

 10. Hocam ders içerikleri aynıysa ama akts farklı ise geçtiğin üniversitede altan alabilirmisin örengin benim üniversitede temel imalat 5 akts geçmek istediğimde 8 akts ders içeriği aynı

 11. Merhabalar ben Karabük Üniversitesi Üniversitesine dgs ile yerleştim 1. sınıftaki tüm dersleri verdim fakat 2. Sınıftaki derslerin yarısını alabildiğimden sadece onları verebildim(bir senede bir dönem en fazla 40 akts-ects alabildiğimden) Kocaeli Üniversitesi ne yatay geçiş yapmak istiyorum bi sıkıntı çıkar mı ? İlginiz için teşekkürler..

  • dönem sorunu yaşayabilirsiniz, anladığım kadarıyla gno ile geçişlere başvuracaksınız. dgs puanınız ile geçişi de deneyebilirsiniz.

 12. Merhaba. Ben kendi bölümüne puanim yetmediğihalde okul birinciliği ile yerleştm ortalamam 3.23 eelazığ malatya ve sivas okul öncesine başvuru yapcam aalınma şansım nedir. AAyrıca gideceğimiz şehirde kyk yurtlarından faydalanmaya devam edebilecek miyim

  • merhabalar önceden bir tahminde bulunmak zor, geçen yılın sonuçlarını bulabiliyorsanız araştırabilirsiniz, fikir vermesi açısından.

 13. merhaba ben suan yaz okulundayım ve okul bitene kadar yatay geciş tarihleri geçiyor. dönem basında tekrar kontenjan acarlar mı? ankara üni. en dusuk kac gno ile alır sizce ?

  • dönem başında açılmaz, ara dönemde belki. geçen yılın sonuçlarını inceleyebilirsiniz, o konuda bir şey belirtmek zor baya değişken

 14. İyi çalışmalar sizce GNO’su 3.6 olan yatay geçiş yapacak öğrenci adayının bahsi geçen büyük ve popüler bir üniversiteye alınma ihtimali nedir? Bu arada yapılan yeni düzenleme ile yatay geçiş koşullarında bazı değişikliklere gidilmiş. Artık başarı şartı aranmadığı söyleniyor ve yalnızca taban puanın geçiş yapılacak üniversitenin bölümündeki taban puanla eşleşmesi yahut daha yüksek olması şartı koşulduğu belirtiliyor. Bu durumda GNO’nun kalktığını söyleyebilir miyiz? Yanıtınızı bekliyorum. Teşekkürler.

  • gno ile geçiş devam ediyor, elbette oranlar myp yönünde değişti. ynai çoğu okula geçişte gno ile geçiş yapmanız arağmen gnonun oranı daha düşük bir şekilde kullanılabiliyor. ayrıca kontenjanı da daha az elbette. gno 2.00 veya 2.50 koşulu sağlanmazsa taban puana da bakılıyor elbette. bu yönetmelikte yer alan bir şey, yeni bir uygulama sayılmaz.

 15. Aynı üniversiteye gno ile geçiş yapmak isteyen iki Kişi başvurup ikisininde ortalaması virgüle kadar aynı olursa nolcak yani neye göre geçiş yapılacak ?

 16. Hocam merhabalar benim afyonkocatepe üniversitesine asil olarak kazandım ama kayıt 17 19 tembuz arası ama ben kocaeliden de ümitliyim o da 20 sinde açıklanıcak kayıt yaptırdıktan sonra dilekçe filan geri sildire bilirmiyiz yaptırmasam da kocaeli olmassa açıkta kalabilirim bi yorumunuz varsa beni şu durmda aydınlatın hocam çok sağolun

  • görünüşe göre cevap konusunda gecikmişiz. üniversiteye göre değişen bir durum malesef. umarım öğrenci işleriyle iletişime geçmişsinizdir.

 17. Merhabalar ben beykent iktisattan marmara ve istanbul üniversitesi iktisata başvurdum marmaranın sonuçları 10 ağustosta açıklandı ikinci öğretim kazandım ve gidip asil kaydımı yaptırdım fakat harcımı yatırmadım acaba istanbul üniversitesi açıklandığında oraya kayıt yaptırabiliyor muyum

  • hayır ilk kayıt yaptırdıgınız yerde kalır. bir üniversitenin bu şekilde yaptığını biliyoruz, dilerseniz danışın ancak mümkün oldugunu düşünmüyoruz.

 18. Kolay gelsin hocam şimdi bu sene yatay geçiş için 2 okula başvurdum birine kabul edildim ama daha çok istediğime kabul edilemedim. Bu sene kabul edildiğime kayıt yaptırıp okusam sene bittiğinde istediğim okula tekrar ganoyla başvuru yapabiliyor muyuz? Yani bir öğrencinin ganoyla kaç geçiş hakkı var

 19. Merhaba ben kendi üniversitemde ön lisans sağlık hizmetleri meslek yüksek okulunda bulunan diyalizden yine aynı sağlık meslek yüksek okulundaki anestezi ye gano mu yüksek tutarak geçebilir miyim

 20. Merhaba;
  Süleyman Demirel Üniversitesin’de Turizm İşletmeciliği okuyorum en az kaç ortalama yaparsam Akdenizdeki Turizm İşletmeciliğe geçme şansım olur?

 21. merhaba , ben tıbbi dök. ve sekreterlik 1. sınıfım.. baska sağlık bölümlerine yatay geçiş yapabilir miyim?bi de üni.ye sınavsız geçiş yapan öğrencilerin yatay geçiste de önceliği oluyor mu ? yatay geçiş için kaçıncı dönem de ya da sınıfta olmam gerekiyor ? karısık geliyo bana bu mevzu da yönlendirirseniz sevinirim.

  • gno ile geçiş için sadece benzer bölümlere başvurabilirsiniz, bunun için ilgili üniversitenin öğrenci işlerinden destek alabilirsiniz.

 22. Merhabalar ben saglik lisesi mezunuyum sinavsiz gecis hakkimi kullanarak 2 senelik saglik onlisans bolumune yerlestim. Simdi bolumumu gano notumla degistirmek istiyorum 1. Sinif bahar donemindemi yoksa yil sonundami yapabilirim basvurumu? Birde myp puaniyla yerlesirken sinav puaninami yoksa obp puaninami bakiliyor? Tesekkurler.

 23. Merhaba ben Adnan Menderes Üniversitesine GNO ile yatay geçiş yapmak istiyorum. Üniversitenin istediği ortalamam mevcut ancak derslerin kredisi uyuşmuyor. Yine de geçiş yapabilme şansım var mıdır?

Bir yorum bırakın