Google yalan haberleri “Fact Check” ile kontrol altına alacak

0
1378

ABD seçimlerinde etrafa yayılan ve eleştiri konusu olan sahte haberlerin gitgide yaygınlaşmaya başlaması, Google’yi harekete geçirdi. Öncelikle News uygulamalarını düzenleyen Google, bu sefer sahte haberleri kontrol için kullandığı “Fact Check”i dünya çapında uygulamaya sundu. Fact Check, doğruluk kontrolü anlamına geliyor. 

Teknoloji devi Google’ın sahte haberler ile mücadele için geliştirdiği ‘Fact Check’i dünya çapında kullanıma sundu. Uygulama pek yakında Türkçe, google aramalarında da yer bulacak.

Haberin kaynağı ve doğruluğu linkin alt kısmında yer alacak. Üstte yer alan örnekte, Clinton hakkında ortaya atılan iddianın kaynağı internet geneli, snopes.com incelemesine göre ise haber yalan ve uydurma.

Google arama sonuçlarında ve ‘Google Haberler’de doğruluk kontrolünden başarıyla geçen haberlerde ‘Fact Check’ etiketi yer alacak. Başka bir deyişle, bu yöntem ile söz konusu haberin incelendiği ve doğru bilgi sunduğu okuyucuya bildirilecek.

Kullanıcılar bir makalenin doğruluk kontrolü içerip içermediğini ‘ClaimReview markup’a bakarak tespit edebilecek.

Google’ın bu özelliği küresel çapta kullanıma açacağı açıklamasının ardından ‘Fact Check’in Türkiye’de de kısa sürede kullanıma girmesi bekleniyor.

Bir yorum bırakın