Hacettepe Tıp Mezuniyet Töreninde, Torpilli Bakan Kızı Protesto Edildi

3
2292

Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in kızı Zeynep Çelik, daha önce Acıbadem Üniversitesi tıp fakültesinden, Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesine bazı usülsüzlük iddialarıyla yatay geçiş yapmıştı. Bu olay sosyal medyada derin yankı bulmuştu. Geçtiğimiz gün yapılan mezuniyet töreninde ise bu yatay geçişteki haksızlık protesto edildi.

Olay şöyle gelişti:

Öğrenciler üniversite yönetimiyle anlaşarak bu yıl “yüksek şeref öğrencisi”nin kürsüden ilan edilmemesini istediler.

Ancak rektörlük buna rağmen ilan edince Murat Çağan ismindeki öğrenci kürsüye çıkıp mikrofonu aldı. Önce “yüksek şeref öğrencisi”nin kürsüden ilanını öğrenciler arasında ayrıma neden olduğu, törene gelen aileleri rahatsız ettiği için istemediklerini anlattı. Ardından “ilk 10 bine girememiş Bakan kızını bu salonda oturttular” diyerek Rektörlüğü eleştirince mezuniyete katılan öğrenciler Çağan’ın konuşmasını avuçları patlarcasına alkışlayıp, rektörü yuhaladılar.

hacettepe üniversitesi

Çağan’ın konuşması üzerine “sataşma var” diyerek kürsüye çıkan Rektör Murat Tuncer “onun bir adı var Bakan kızı değil” dedikten sonra kontenjan açtıklarını ve Zeynep Çelik’in bu sayede bölüme girdiğini söyleyince öğrenciler tarafından bir kez daha yuhalandı.

Kaynak: odatv.com

Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan, Çelik’in Hacettepe Üniversitesi’ne girişinde hangi yolsuzlukların yapıldığını şöyle anlatmıştı:

Sevgili okuyucularım, ülkede hepimizin gözleri önünde bunlar olurken, bir de hiç bilmediğimiz, ruhumuzun bile duymadığı işler oluyor. İşte size bir örnek: Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in kızı Zeynep Çelik, okumakta olduğu Acıbadem Üniversitesi’nden yatay geçişle Hacettepe İngilizce Tıp Fakültesi’ne alındı. Hacettepe İngilizce Tıp, üniversite giriş sınavında en yüksek puanlı öğrencileri alır. Genelde, sınavı ilk bin kişi içerisinde kazananlar burasını tercih eder. Çok önemli bir olaydır.

Yatay geçiş işi çok zordur. Kuralları AKP’nin arka bahçesi olan YÖK belirler ve sonra da üniversitenin ilgili organlarında karar alınması gerekir.

Burada teknik ayrıntılara girmeyeceğim ve sizlere olayın özünü kısaca anlatacağım.

Zeynep Çelik isimli öğrenci, o seçkin fakülteye yatay geçiş koşullarını taşımıyordu.

Ancak Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü’ne seçilen Murat Tuncer iktidarın adamıydı ve o makama Bay Abdullah Gül tarafından seçilmişti. Kadrosu üniversitede görünüyordu, ancak Sağlık Bakanlığı’nda görev yapıyordu…

Ve Rektör Bey’e bu öğrenci için bir çözüm bulması (!) rica edildi.

* * *

Yatay geçiş için öğrencinin üniversiteye belli bir süre içerisinde bizzat başvuruda bulunması gerekiyordu. Başvuru süresi bitti. Rektörlük, bu sürenin bitiminden bir hafta sonra 24 Ağustos günü Üniversite Senatosu’nu acele toplantıya çağırdı. Bu toplantılar çarşamba günü yapılırdı. Başka bir günde toplantı açıldı. Toplantılar kameraya alınırdı, bu kez alınmadı! Daha önce Tıp Fakültesi Yatay Geçiş Komisyonu toplanmış ve bu

konuda başvuruda bulunan 13 öğrencinin istemlerini reddetmişti. Bunlardan biri de Zeynep Çelik’ti.

Üniversite Yönetim Kurulu ve yeni kadrolardan oluşan Senatosu bu kararı hiçe saydı ve Zeynep Hanım’ı Hacettepe İngilizce Tıp Fakültesi’ne almaya karar verdi.

Bütün kurallar ve yönetmelikler değiştirildi, daha önce var olan kararlar değiştirildi ve bütün bu yapılanlar sonrasında Zeynep Çelik, Türkiye’nin en yüksek puanla girilen fakültesine haksız bir biçimde ve kendisinden çok daha yüksek puan almayı başarmış olan yaklaşık 200 bin öğrencinin hakları çiğnenerek kabul edilmiş oldu. Üniversite sınavında kendisinden daha yüksek puan almış nice öğrenciler vardı ama geçerli yatay geçiş kuralları nedeniyle bunların Hacettepe Tıp’a girmesi mümkün değildi.

* * *

Zeynep hanım bu yolla bir taşla iki kuş vurmuş oldu.

İlki, Türkiye’nin en yüksek puanla girilen ve herkesin kazanma özlemiyle yanıp tutuştuğu Hacettepe İngilizce Tıp öğrencisi olmayı başardı! İngilizce Tıp Fakültesi için bu olanak,

puanı, -taban puanın çok daha altında olduğu halde- kendisine sağlandı.

İkincisi, okumakta olduğu üniversiteye her yıl ortalama 40 bin liralık öğrenim ücretini ödemekten ailesini kurtarmış oldu! Bu olayın bütün belgeleri ve alınan kararlar elimde.

Hacettepe Rektörü Murat Tuncer şimdi bu konuda neler olduğunu, üç yıldır izin verilmeyen yatay geçiş için geçerli kuralların başvuru tarihlerinden sonra bile nasıl apar topar değiştirilip altüst edildiğini, üniversite seçme sınavlarında çok daha yüksek puan alan öğrencilere nasıl haksızlık edildiğini açıklamakla yükümlüdür.

Acaba babası Çalışma Bakanı olmasaydı, bu kararlar Zeynep Çelik için yine alınır mıydı?

Eğer üniversitelere, tıp fakültelerine bile siyaset sokulduysa, işler siyasi torpille yapılıyorsa, vay bizim halimize.

3 YORUMLAR

  1. merhabalar şunuda söylemek isterimki tamamen siyasi bi mesaj olmuş ben inanmıyorum böyle birşeyin olduğuna tamamen hükümeti eleştirmek amacıyla yazılmış bir yazı paylaşıldığı yer de cuk oturmuş herkesi kandırabilirsiniz ama beni kandıramazsınız . Başarısız olan bir öğrenci torpille istediği yere giremez ayrıca geçiş yapan öğrencide başkanın bakanın kızı diye torpil damgası yiyemez. Lütfen işimize yarayacak şeyler paylaşın siyasetide bu işe karıştırmayalım . Herkes hakkıyla kazansın . Bu yazı ilede insanları torpile teşvik etmeyin.

  2. Yatay geçiş için üniversite sınavlarında alınmış taban puanı bir çok üniversite için zorunlu değildir, okudukları üniversitede aldıkları genel not ortalamalarına bakılır ve bir çok öğrenci yüksek not ortalamaları ile daha iyi veya istedikleri bir üniversiteye yatay geçiş hakkı kazanabilir. Olmaz diye bir şey yoktur ama bu konularda “torpil” olayları pek görülmez. “Teknik ayrıntılara girmeyeceğim” diyerek öylece inanmamız beklenemez, yazarın elinde belgeler varsa paylaşması ve bu kadar emin ise bize kanıtlaması gerekir. Ayrıca burası eğitimle ilgili güncel gelişmeleri paylaşan bir sitedir, güvenilirlik açısından siyasi içerikli internet sitesi, gazete vb ne ait yazılara yer verilmemesi gerekir ki bu tarz karalama kampanyaları medyada sürekli gezinmektedir. Kör kütük okuduğuma inanamam ve içinde hiçbir resmi belge barındırmayan bu yazının yayınlanması beni düşünmeye itiyor.

    • usülsüz yapıldığı için kesin kanıtlara ulaşılamıyor zaten. çoğu şeyde olduğu gibi. kaldı ki bakanın kızı başvuru süresi içinde başvurmamıştır.

      Emine Ülker Tarhan bu konuyu meclise taşıdı:

      Tarhan verdiği yazılı soru önergesinde Hacettepe İngilizce Tıp’ın üniversite sınavında ancak ilk bine girmiş öğrencilerin tercih ettiği bir bölüm olduğunu anımsatarak, “Bölüme yatay geçiş de aynı oranda zordur. Geçiş koşullarını YÖK belirlemektedir ve koşullar konusunda ilgili üniversitenin yetkili kurullarında karar almak gerekmektedir. İddiaya göre Zeynep Çelik isimli öğrenci gerekli koşulları taşımamasına karşın Rektör Murat Tuncer’den çözüm bulması konusunda rica edilmiş ve gereği yapılmıştır. Buna göre öğrencinin belli bir süre içinde ve bizzat başvuruda bulunması gerekmesine rağmen sürenin bitmesinden 1 hafta sonra rektör Üniversite Senatosunu 24 Ağustos’ta acil toplantıya çağırmış, rutin olarak Çarşamba günü yapılması gereken toplantı başka bir gün yapılmış ve yatay geçiş koşulları değiştirilmiştir. Üstelik toplantıların kameraya alınması gerekirken bu kez alınmamış ve sonuçta tam bir gayretkeşlikle daha önce yatay geçiş başvurusu reddedilen Zeynep Çelik’in yatay geçiş yapması sağlanmıştır” iddialarını dile getirdi.

Bir yorum bırakın