Halloween nedir ? Ne zaman kutlanır ?

0
2029

Hallowen, Cadılar Bayramına verilen isimdir. Pagan kökenli bir kutlama olan Cadılar Bayramı sonrasında Hıristiyanlar tarafından devam ettirilmiş, günümüzde ise popüler kültür öğesi olarak dinle bağını koparmıştır. Öyle ki muhafazakar Hıristiyanlar bu bayramın kutlanmasını tasvip etmemektedirler.

Cadılar bayramı ne zaman kutlanır ?

Halloween, her yıl 31 Ekim tarihinde kutlanmaktadır. Paganlarda bu tarih, yazın bitişini dolayısıyla kışın başlangıcını simgeliyordu.

Cadılar bayramı kutlamaları nasıl yapılıyor:

Cadılar Bayramı’nın sembolü gülen bir balkabağıdır. Balkabağının içi boşaltılarak gülen bir surat şeklinde oyulduktan sonra içinde bir mum yakılarak şeytani bir surat oluşturulmaya çalışılır.

En yaygın olarak tüketilen şekerleme, elma şekeridir. Çocuklar korkunç kıyafetler giyerek kapı kapı gezerler ve ev sahiplerine “Şaka mı, şeker mi?” diye sorarlar. Ev sahibi “Şaka!” derse çeşitli muziplikler yaparlar. Büyükler çocuklara şekerleme ikram ederler veya harçlık verirler. Bu uygulamanın kökeni geçmişte Britanya’da yoksulların kapı kapı dolaşarak “ruh keki” toplaması geleneğidir.

Yetişkinler genellikle Cadılar Bayramı’na en yakın hafta sonunda kıyafet baloları düzenlerler. Bu partilerde misafirler cadı, hayalet veya korku filmi karakteri gibi korkunç kostümler giyerler.

cadılar bayramı

Türkiye’de cadılar bayramı:

Türkiye’de cadılar bayramı küçük bir kesim tarafından kostümlerle kutlanmaktadır. Korkunç kostümlerle kapı kapı dolaşma elbette yoktur 🙂

Bir yorum bırakın