Haydarpaşa Garı Tekrar Faaliyete Geçiyor

0
1296

Tarihi Haydarpaşa Garı için süren ticari mücadelede sona yaklaşılırken, tarihi garın aslına uygun kullanılması ve ranta açılmaması kararı benimsendi.

 

Aslına uygun restore edileceği müjdesinin ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hazırladığı yeni planların ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Yeni planlarda trenler yine gara girecek. Bölgede planlanan birçok ticaret alanı iptal edildi.

Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü Restorasyon Çalışması Başlattı:

2010’da atlattığı şüpheli yangınla çatısı tamamen kül olan Tarihi Haydarpaşa Garı’yla ilgili geçen yıl eylül ayında Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nce proje hazırlanmıştı. Garın otele dönüşmesinin de önünü açacak şekilde kafeterya ve asansör eklemesi yapılan projeye Kadıköy Belediyesi ruhsat vermemişti. Bir yılın ardından Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarihi gar için geri adım atarak aslına uygun yeni bir restorasyon projesi hazırladı; Kadıköy Belediyesi de bu projeye ruhsat verdi.

haydarpaşa

Şimdi de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları, bilim insanları ve halkın 10 yıldır süren mücadelesi sonucu geri adım atıyor. Edinilen bilgiye göre yeni hazırlanan planlar kapsamında trenler tarihi gara geri gelecek ve birçok ticaret alanı da iptal edilecek.

CHP’li Hüseyin Sağ’dan Açıklama

Yeni imar planlarının içeriğini Cumhuriyet gazetesiyle paylaşan İBB ve Kadıköy Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ şunları söyledi: “200 bin metrekare ticaret alanı ciddi oranda küçültüldü. Trenler gara dönecek. AVM yapılmayacak. Devlet Demir Yolları’na ait lojmanları, binalar, hangarlar ve ağaçlar korunacak. Raylı ulaşıma kapatılan gar yeni proje ile birlikte eski görkemli günlerine geri dönebilecek. Kadıköy Belediyesi tarafından yapılmak kaydıyla amfitiyatro yapılabilir. Mücadele meyvelerini veriyor. İlk planların ne kadar yanlış olduğunu planı yapan kurum ve kuruluşlar da fark etti ve planı revize ediyorlar. Yeni planlar dijital ortamda var ve onay bekliyor. Onaydan sonra tüm bileşenlerin katıldığı toplantılar düzenlenmeli ve görüşleri alınmalı” dedi.

Bir yorum bırakın