Hazırlık sınıfında başarısız olan öğrenciler için geçiş işlemleri 2017-2018

0
3231

Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı olan bölümlerde okuyup hazırlığı geçemeyen öğrenciler için Türkçe öğretim yapan üniversite bölümlerine yerleştirilme başvuruları 16-19 Ekim 2017 tarihleri arasında alınacak. Başvuru ücreti 15 TL’dir.

2017 Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıflarında Başarısız Olan Öğrencilerin Türkçe Öğretim Yapan Yükseköğretim Programlarına Yerleştirilmeleri: Başvuruların Alınması İşlemleri

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) (ÖSYS kapsamında özel yetenek programlarına yerleşenler dahil), Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ya da Yurtdışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS) sonuçlarına göre yerleştirildikleri yükseköğretim programının zorunlu hazırlık sınıfına devam etmesine rağmen, hazırlık sınıfını iki yıl içinde başarı ile tamamlayamayıp ilişiği kesilen öğrencilerin, başvurmaları halinde başka bir üniversitede veya kayıtlarının bulunduğu üniversitede, Türkçe öğretim yapılan programların birinci sınıflarına yerleştirilme işlemleri Merkezimizce yapılacaktır. Başvurular, 16-19 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Ücret ödeme işlemi ve Tercih bildirimi, 20 Ekim 2017 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr  internet adresinden ulaşılabilecektir. Adaylar, Başvuru Formunu ilgili kılavuzda anlatıldığı şekilde doldurup başvuru süresi içinde kendi Üniversitelerine onaylatacaklardır.

Yerleştirme işlemine başvurmak isteyen adayların başvuru öncesinde Ek’te yer alan kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Başvuru ücretlerinin yatırılması

Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra yerleştirme ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Yerleştirme ücretini (15,00 TL) ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de bulunan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile 16-20 Ekim tarihleri arasında yatıracaklardır. Banka ve ATM’lerden ücret ödemesi yapılmamalıdır. Yerleştirme ücretini ödeme işlemleri 20 Ekim 2017 tarihinde saat 23:59’da sona erecektir.

Ödeme işlemlerinden kaynaklanabilecek hatalardan ÖSYM sorumlu olmayacaktır.

DİKKAT: Başvuru işlemini yaptığı halde yerleştirme ücretini yatırmayanların başvuruları tamamlanmamış olacağından bu adaylar, tercih bildiriminde bulunamayacak ve yerleştirme işlemine alınmayacaklardır.

Başvuru, bu kılavuzda belirtilen şekilde yapılmış olmalı ve Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir dökümü başvuru süresi içinde mutlaka edinilmelidir.

Kılavuz:

Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında Başarısız Olarak İlişiği Kesilen Öğrencilerin Türkçe Öğretim Yapan Yükseköğretim Programlarına Yerleştirilmelerine İlişkin Başvuru Kılavuzu

Bir yorum bırakın