Hazırlık Sınıfında Başarısız Olanlar İçin Türkçe Bölümlere Geçiş (2012)

77
3714

Üniversitelerin zorunlu hazırlık sınıflarında başarısız olan öğrenciler için Türkçe bölümlere geçiş  başvuruları 15-18 Ekim 2012 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar, Başvuru Kılavuzu ile Aday Başvuru Formunu ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden başvuru süresi içinde edinecekler, doldurdukları Aday Başvuru Formunu kendi Üniversitelerine onaylatacaklardır.

 

2012- Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıflarında Başarısız Olan Öğrencilerin Türkçe Öğretim Yapan Yükseköğretim Programlarına Yerleştirilmeleri: Başvurular

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Dikey Geçiş Sınavı (DGS) veya Yurtdışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS) sonuçlarına göre merkeziyerleştirme (Özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan yükseköğretim programları hariç.) ile yerleştirildikleri yükseköğretim programının zorunlu hazırlık sınıfına devam etmesine rağmen başarısız olan öğrencilerin, başvurmaları halinde hazırlık sınıfında başarısız oldukları programa eşdeğer Türkçe öğretim yapılan, Türkçe öğretim yapılan eşdeğer program yoksa, başarısız oldukları programa yakın programların birinci sınıflarına yerleştirilme işlemleri Merkezimizce yapılacaktır.

 

Başvurular, 15-18 Ekim 2012 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar, Başvuru Kılavuzu ile Aday Başvuru Formunu ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresindenbaşvuru süresi içinde edinecekler, doldurdukları Aday Başvuru Formunu kendi Üniversitelerine onaylatacaklardır. Başvuru Kılavuzunda belirtilen bankalara 10,00 TL yerleştirme ücreti yatıracaklar, yerleştirme ücreti yatırdıklarını gösterir banka dekontu ve onaylanmış Aday Başvuru Formu ile birlikte bir Başvuru Merkezine giderek elektronik olarak başvurularını tamamlayacaklardır. Başvuru merkezleri ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr  internet adresinden yayımlanacaktır. Yerleştirme ücreti Başvuru Merkezine gidilmeden önce banka şubesine yatırılmış olmalıdır. İlgili Üniversite tarafından onaylanmayan formlar Başvuru Merkezleri tarafından kesinlikle işleme alınmayacaktır. Başvuru merkezi görevlisi adayın bilgilerini ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı Başvuru Kayıt Bilgileri adlı belgeyi kontrol etmesi için adaya verecek, bilgiler doğru ise işlemi tamamlayacaktır. Aday Başvuru Formları Başvuru Merkezlerine teslim edilecek ve Başvuru Merkezince ÖSYM’ye gönderilecektir. Elektronik olarak Başvuru merkezi aracılığıyla yapılmayan başvurular işleme alınmayacaktır.Adaylar başvuru merkezine Başvuru Hizmeti Ücreti olarak 3,00 TL ücret ödeyeceklerdirBaşvurular 18 Ekim 2012 tarihinde saat 17.00’de sona erecektir. Kılavuzda, başvuru ve değerlendirme işlemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

 

77 YORUMLAR

  1. merhaba ben turizm işletmeciliği bölümünün hazırlık sınıfında kaldım gidebileceğim bölüm yine turizm işletmeciliği ama ben tm1 ile girmiştim bazı üniversiteler ise aynı bölüm için ygs 6 dan alıyor iki tarafı da tercih edebilir miyim?

Bir yorum bırakın