Hazırlık sınıfında başarısız olanlar için Türkçe bölümlere geçiş sonuçları açıklandı

7
2764

2014 Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıflarında Başarısız Olan Öğrencilerin Türkçe Öğretim Yapan Yükseköğretim Programlarına Yerleştirme: Sonuçları ÖSYM tarafından uzun süreli bir bekleyişin ardından açıklanmıştır.

Tercih Yapan Aday Sayısı 1153
Yerleşen Aday Sayısı 935

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Dikey Geçiş Sınavı (DGS) veya Yurtdışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS) sonuçlarına göre merkezi yerleştirme ile yerleştirildikleri yükseköğretim programının zorunlu hazırlık sınıfında başarısız olan öğrencilerin, hazırlık sınıfında başarısız oldukları programa eşdeğer Türkçe öğretim yapılan, Türkçe öğretim yapılan eşdeğer program yoksa, başarısız oldukları programa yakın programların birinci sınıflarına yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır.

Yerleştirme sonuçları, 28 Kasım 2014 günü saat 15.30’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır.

Adaylar, yerleştirme sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri, 1-5 Aralık 2014 tarihleri arasında ilgili üniversite tarafından yapılacaktır. Kayıt için adayların, yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye süresi içinde başvurmaları gerekmektedir.

Yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgiler ekte verilmiştir.

Yerleştirme Sonuçları

yatay gecis gribilge

7 YORUMLAR

      • Peki şartlarda burslu program tercihi yapilamayacagi sarti var puan düşük olduğu için devlet üniversiteler inin taban puani kadar yüksek değil başka bir çare yok mu?illaki burssuz özel üniversite mi yazilmali benzer bolumlerede puan yetersiz

        • başarısız sayıldığınız için burslu bölümlere geçiş yapamazsınız. özel ünilerin burslu alım için kontenjan açmadıklarını sanıyorum

Bir yorum bırakın