Hemşirelik Lisans Tamamlama Nedir ? Kimler Başvurabilir ?

72
29591

Hemşirelik Lisans Tamamlama (HELİTAM) Sağlık Bakanlığı ile Atatürk Üniversitesi arasında yapılan protokole göre oluşturulan bir uzaktan eğitim programıdır. Program: kamu veya özel sektörde görevli olan Hemşirelik ile Sağlık Memurluğu bölümü/programı ön lisans mezunu sağlık çalışanlarının, uzaktan eğitim yoluyla 2 yıl süren eğitimler sonucunda lisans mezunu olmaları amacıyla yürütülmektedir.

Hemşirelik Lisans Tamamlama Okuyacak öğrenciler şu haklardan faydalanır: 

Hemşirelik Lisans Tamamlama (HELİTAM) Programı’na kayıt yaptıracak öğrenciler ilgili mevzuat gereğince üniversite öğrencisi statüsünü kazanacak olup, kendilerine Atatürk Üniversitesi Öğrenci Kimlik Belgesi verilecek ve bu öğrenciler bütün öğrencilik haklarından yararlanacaklardır. Hemşirelik ile Sağlık Memurluğu bölümü/programı ön lisans mezunu öğrencilere, programı başarıyla tamamladıkları takdirde Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi lisans diploması verilmektedir.

Hemşirelik Lisans Tamamlama Kayıtları Ne Zaman Yapılır ? 

Genellikle Eylül- Ekim aylarında.

Hemşirelik Lisans Tamamlama Programına Kimler Başvurabilir ?

1- Başvuru tarihi itibariyle;

 1. a) Sağlık Bakanlığı
 2. b) Diğer kamu kurum ve kuruluşları
 3. c) Özel sağlık kuruluşlarında çalışan,

2- Mezun olduğu önlisans programı itibariyle;

 • a) Hemşirelik Önlisans Programı
 • b) Sağlık Memurluğu Önlisans Programı
 • c) Sağlık Meslek Liselerinin
  • 1) Hemşirelik Bölümü veya
  • 2) Sağlık Memurluğu Bölümünü bitirdikten sonra Sağlık Teknikerliği Önlisans Programından mezun olanlar başvurabileceklerdir.

Hemşirelik Lisans Tamamlama Programının ücreti ne kadardır ?

2012 – 2013 eğitim öğretim yılı Hemşirelik Lisans Tamamlama (HELİTAM) Programı 1. ve 2. sınıf öğrencileri için Materyal Ücreti 630 (105×6) TL ve Öğrenim Ücreti 1.027 (514+513) TL olarak belirlenmiştir. Hemşirelik Lisans Tamamlama (HELİTAM) Programı için ödeme planı aşağıdaki gibidir;

ÖDEME PLANI

Ödeme Adı

Ödeme Miktarı

Eylül 2012 + Öğrenim Ücreti

514 TL

Kasım 2012

105 TL

Aralık 2012

105 TL

Ocak 2013

105 TL

Şubat 2013 + Öğrenim Ücreti

513 TL

Nisan 2013

105 TL

Mayıs 2013

105 TL

Haziran 2013

105 TL

Not: Sınavlardan önce sınav ücreti olan 55 TL nin ödenmesi ile ilgili duyurular daha sonra yapılacaktır.

Hemşirelik Lisans Tamamlama Programında hangi dersler bulunur ?

Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Lisans Tamamlama Programı 1.Sınf
D.Kod
Ders Adı
T/U/K
Z/M/S
AKTS
HELİTAM11 HEMŞİRELİK FELSEFESİ VE TEMEL KAVRAMLAR
6/0/6
Z
12
HELİTAM12 HEMŞİRELİKTE EĞİTİM
5/0/5
Z
10
HELİTAM13 HEMŞİRELİK ESASLARI
12/0/12
Z
24
HELİTAM14 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ
4/0/4
Z
7
HELİTAM15 BİYOİSTATİSTİK
4/0/4
Z
7
Toplam
31/0/31
60

Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Lisans Tamamlama Programı 2.Sınf
D.Kod
Ders Adı
T/U/K
Z/M/S
AKTS
HELİTAM21 YÖNETİM VE ORGANİZASYON
6/0/6
Z
12
HELİTAM22 SAĞLIK MEVZUATI VE HEMŞİRELİK
6/0/6
Z
12
HELİTAM23 HEMŞİRELİK BAKIM YÖNETİMİ
12/0/12
Z
24
HELİTAM24 SOSYAL ANTROPOLOJİ
6/0/6
Z
12
HELİTAM25 HEMŞİRELİKTE KİŞİLERARASI İLİŞKİLER VE İLETİŞİM
6/0/6
Z
12
Toplam
36/0/36
72

 

 

 

 

 

 

Programdan mezun olmak için süre sınırlaması var mıdır?
Hemşirelik Lisans Tamamlama (HELİTAM) Programından, kayıt olunan tarihten itibaren, 4 yıl içerisinde mezun olmak mecburidir. Kayıt yaptırdıkları yıl itibariyle dördüncü yılsonunda Hemşirelik Lisans Tamamlama (HELİTAM) Programından mezun olamayan öğrencilerin programdan kaydı silinerek Üniversitemizden ilişikleri kesilecektir.

Programdan mezun olanlara ne tür bir diploma verilecektir?
Hemşirelik Lisans Tamamlama (HELİTAM) Programının tüm derslerini başarıyla tamamlayan öğrencilere, ‘Hemşirelik Lisans’ diploması verilir.

Ödemeler nasıl yapılacaktır?
Ödemeler hesap numarasına gerek duyulmadan tüm Vakıfbank Şubelerinden, Kurum Tahsilât İşlemleri üzerinden T.C. Kimlik numarası belirtilerek yapılacaktır.

Dersleri takip edebilmek için nelere ihtiyaç duyulmaktadır?
İnternete bağlı bilgisayar ve dersleri sesli olarak dinleyebilmek için hoparlör ya da kulaklık gerekmektedir. Derslere ait dokümanlar istenilirse bilgisayara kaydedilebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Uygulama (Staj) dersleri nasıl yürütülecektir?

Uygulama derslerinin yürütülmesinden sorumlu koordinatör kuruluş Sağlık Bakanlığı’dır. Uygulama derslerini tamamlamak mezuniyet için zorunlu olup, uygulamasını tamamlayan öğrencilerin listesi Sağlık Bakanlığı tarafından Üniversitemize gönderilecektir.

Uygulama (Staj) dersleri nerede yapılacaktır?

Hemşirelik Lisans Tamamlama (HELİTAM) Programı öğrencileri uygulamalarını, bulundukları ildeki Devlet Hastaneleri, Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde, bu özellikte hastanelerin bulunmadığı illerde ise uygulama ölçütlerine uygun Devlet Hastanelerinde yapılabilir.

Uygulama (Staj) dersleri hangi alanlarda yapılacaktır?

Uygulamalar; İç Hastalıkları, Genel Cerrahi. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniklerinden birinde yapılacaktır.

Sınavlar tek oturum halinde mi olacak? Yoksa belirlenen hafta içerisinde istediğimiz dersten istediğimiz saatte sınav olabilecek miyiz?
Sınavlar için belirlenen tarihler arasında olmak şartıyla istediğiniz dersten istediğiniz saatte sınav olabileceksiniz. Sınav haftası içerisinde ifade edilen dersler için öğrenciler isterse her bir ders için farklı zamanlarda sınav olabilecekleri gibi istenirse de tüm derslerden aynı anda sınav olabilirler. Bu tercih öğrencilere aittir.

Sınavlarda başarı notu 50 puan mı? Sınavların değerlendirilmesi nasıl olacak?
Bir ders için yapılan,
1. ara (vize) sınav notunun %10’u,
2. ara (vize) sınav notunun %10’u
Yılsonu (final) sınav notunun %80’inden elde edilen toplam başarı notunu oluşturmaktadır. Vize ve final sınavı notlarının oranlara göre hesaplanıp oluşturulan geçme notu 100 üzerinden 50 ve üzerinde olursa o dersten başarılı olursunuz.

Örneğin; bir dersin;
1. ara (vize) sınavından aldığınız not 35,
2. ara (vize) sınavından aldığınız not 50,
Yılsonu (final) sınavından aldığınız not 55 olsun.
Bu durumda o derse ait başarı notu şu şekilde hesaplanacaktır;
1. ara (vize) sınavının dersin başarı notuna katkısı 20 * 0,10 = 2,0
2. ara (vize) sınavının dersin başarı notuna katkısı 50 * 0,10 = 5,0

Yılsonu sınavının dersin başarı notuna katkısı 55 * 0,80 = 44,0 olarak hesaplanacak, dolayısıyla bu dersin geçme notu (2,0+5,0+44,00) 51,00 olacaktır. Bu notlara sahip öğrenci derslerini geçmiş sayılmaktadır.

 

72 YORUMLAR

 1. ben kayıt ücreti olan 5255 lirayı atmden yanlış yatırdım 6 aralıkta vakıfbank hesabında gözükecek öğrenci hakkım yanarmı yoksa zaten kayıtlar uzatıldı benim kayıt ücretini aralıkta üniversite vakıfbank hesabına geçmesi mümkünmü bilgi verseniz çok sevinirim bana okuma şansı vermeniz dileğiyle saygılar

 2. Merhaba. Sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum. Eğer Tıbbi laboratuar teknikleri bölümünü bitirirsem lisans tamamlamaya başvurabilir miyim?

  • Mezun olduğu önlisans programı itibariyle;
   a) Hemşirelik Önlisans Programı
   b) Sağlık Memurluğu Önlisans Programı
   c) Sağlık Meslek Liselerinin
   1) Hemşirelik Bölümü veya
   2) Sağlık Memurluğu Bölümünü bitirdikten sonra Sağlık Teknikerliği Önlisans Programından mezun olanlar başvurabileceklerdir.

   tıbbi laboratuar teknikerliği, sağlık teknikerliği sayılıyorsa evet diğer bölümler yukarıda yer alıyor.

  • 2013 eylül ekim gibi yapılacaktır büyük ihtimalle. facebook sayfamızdan yapıyoruz bu tarz duyuruları takip edebilirsiniz (sayfanın sol üst köşesinde bağlantı mevcut)

 3. helitam ile ilgili bilgi almak için atatürk üniversitesini aradım her sne son deniyormuş bu sene bitme olasılığı var mı ilahiyat için lisans tamamlama devam ederken neden hemşirelik için bu tür söylemlerde bulunuluyor

 4. Merhaba . Ben çınarcık myo yaşlı bakım teknikerliği 1. sınıf öğrencisiyim . Bölümden mezun olduğumuzda sağlık teknikerliği ünvanını alıyoruz diye biliyorum . Acaba okulum bittiğinde bende bu bölümü seçebilirmiyim . Lisans tamamlamak istiyorum . Ve dgs ile mi geçiş yapılıyo . Ya da bi sınava tabi oluyomuyuz girebilmek için ?

  • sağlık teknikerliği kapsamına giriyorsa başvurabilirsiniz. mezun olunması gereken bölümler konumuzda mevcut malesef sizin bölüm bulunmamakta. dgs ile değil doğrudan geçiş yapılıyor. detaylı bilgi için atatürk üniversitesiyle iletişim kurabilirsiniz.

 5. ben saglık meslek lisesi laboratuvar teknıslegı.tıbbı laboratuvar bolumu mezunuyum.acaba bızde hemsırelıge basvuru yapabılırmıyım

 6. Mrb ben 2 yillik saglik hizmetleri meslek yuksek okulu Ambulans ve acil bakim teknikerligi yani paramedik bölümünden mezunum. Hemsirelik lisans tamamlamak icin kayit yaptirabilirmiyim

  • konumuzda bölümler belirtilmiş koşulları taşımıyorsanız başvuramazsınız bölümünüzü göremedim, şuan sağlık alanında aktif olarak çalışabiliyorsanız başvurma imkanınız olabilir.

 7. Evet saglik bakanliginda 5 yildir lise mezunu yani Acil Tip Teknisyeni (saglik memuru) olarak calisiiyorum ama son mezuniyetim önlisans. Bu konu hakkinda Kesin bilgileri nerden ogrenrbilirim?

  • o halde helitama başvurabilirsiniz. kesin bilgiler konumuzda yazıyor ancak kimse okumaya tenezzül etmiyor. bu nedenle sordum çalışıp çalışmadığınızı…

 8. arkadaşlar.benim sormak istediğim konu..kaldığımız herhangi bir 1.sınıf dersinden dolayı sınıf geçbiliyormuyuz, geçebiliyor isek kaldığımız ders için herhangi bir ücret ödemesi var mıdır.cevaplarınız için teşekkür ederim..

 9. ben saglık meslek lisesi laboratuvar teknıslegi bolumu mezunuyum.ayrıca tibbi laboratuvar teknieri mezunuyum.bıde özel hastanede laborant olarak calısıyorum.acaba hemsırelıge bende basvuru yapabılır mıyım

 10. Hemşirelik Ön Lisans mezunuyum. Şu anda meb’ e bağlı çalışıyorum. Lisans Tamamlama başvurusunda bulunabilirmiyim???? Bilgi verirseniz sevinirim…

 11. Anestezi, Hemşirelik, Yaşlı Bakımı, Acil Bakım, Paramedik, iş ve Uğraş Terapisi vb önlisans mezunları HEMŞİRELİK alanında LİSANS TAMAMLAYACAKTIR. bu sene ıcın gecerlı bıt haber boyle bıt mevcutmu acaba

 12. sağlık meslek lisesi sağlık memurluğu mezunuyum.sonrasında meslek yüksek okulu laboratuvar önlisans mezunu oldum.şimdi hemşirelikten lisans tamamlamak istiyorum.sağlık bakanlığına bağlı hastanede hemşire olarak görev yapıyorum.şartlar uygunmudur.2012 2013 eğitim yılında atatürk üniversitesini aradım.ama sadece önlisans ebe hemşire ve sağlık memuru mezunları başvurabilir dediler.ve kayıt yaptıramadım.şuan yeni bi düzenleme ile pğrotokol gereği kayıt yaptırmamda herhangi bir engel söz konusumudur ? yardımıcı olun lütfen..

 13. ben hemşirelik lise mezunuyum kadrolu olarak calişiyorum bize lisans tamamlama hakkı verilicekmi lütfen egitimle ilgili önümüzü açın artık yeni bi gelişme olsun

 14. merhaba onlısans laboratuvar mezunuyum ayrıca sağlık meslek lısesı laboravurar mezunuyum. helitam a basvurabılıyormuyum. basvurmak ıcın dgs mı gereklı acaba ?

 15. mrb ben 2012 patoloji laboratuvar teknikleri mezunuyum şuan kamuda çalışıyorum lisans tamamlamaya başvurabilir miyim? başvurabilen bölümler içinde patoloji var mı ?

 16. ankara üniversitesi sağlık teknikerliği mezunuyum.lisans tamamlamayı bitirdiğimiz de ön lisans diplomamız yanıyor mu? yoksa 2 üniversıte diplomasını da kullanabilir mıyım ?tesekkürler.

 17. merhaba ben sağlık bakanlığına bağlı paramedik olarak çalışıyorum . anladığım kadarıyla helitam a geçiş yapabiliyorum . ilk sorum 2014 eylül veya ekimde helitam öğrenci alıyor mu ? ikinci sorum lisans tamamlama için sadece atatürk ünv. si ile mi görüşmemiz gerekiyor samsun 19 mayıs ünv. si de lisans tamamlama için anlaşılan ünv. lerden değil mi yani 19 mayı ünv .ne başvuramayız mı ?

 18. bi soru daha aklıma takıldı helitam a başvuruda önlisans bölüm puanları mı baz alınıyor yoksa puana bakılmaksızın mı öğrenci alımı yapılıyorr biliyorsanız ve bilgilendirirseniz sevinirim …

 19. Ya lütfen bana yardim edin .. ben saglik meslek lisesini dis protez teknisyeni olark bitrdim kpss twrcihlerinde bnde saglik memuru olarak gözüküyorum smdide onlisans tibbi goruntuleme teknikerlginden mezun oldum bnde basvurabikirmiyim lütfen cvp..

 20. 17 yıldır önlisans hemşirelik,ebelik,sağlık memurluğu bölümleri yok.yani yeni mezunları yok.ama sağlık meslek liseleri hala mezun vermeye devam ediyor ve örgün eğitime gidemeyen çok kişi varken neden onlara uzaktan eğitimle 4 yıllık program yapılmıyor. örneğin ben sml mezunu, ayrıca 4 yıllık ebelik yüksekokula kayıtlı öğrenciyim (2000 yılından beri) ama devam edemiyorum,yıllardır önlisans açıköğretim veya 4 yıllık açık -uzaktan eğitim bekliyorum. bunlar olmadığı için de çoğunluk gibi bende sağlık kurumları işletmeciliği açıköğretim programına kayıt kaptırdım.

 21. Merhaba arkadaşlar ya yasli bakım mezunuyum ve bi özel bi hastanede 1.5 yildir yogun bakimda hemşire olarak çalışıyorum uzaktan eğitimle hemşireliği tamamlayan bilir miyim

 22. Ben bir şey sormak istiyorum. Diyaliz bölümü mezunu olup çalışıyor olacağım. Fakat ben lisans tamamlama yapınca benim diyaliz diplomam yanıyor mu onu öğrenmek istiyorum çok önemli acil cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Mezun olana kadar önlisans diplomanızı kullanabileceksiniz; ancak lisanstan mezun olduğunuzda lisans diplomanız geçerli olacaktır.

 23. Comment: merhabalar ben hemşirelik lise mezunuyum 2 yıllık paramedic bölümüne geçersem lisans tamamlama hemşirelik olarak mı tamamlanmış olacak? Eğer öyleyse biz paramedic mi yoksa hemşire mezunu mu görüncez?

 24. mrb yaşlı bakımı mezunuyum bizede sağlık teknikeri ünvanı veriliyor. biz de başvurabilir miyiz. bna biraz bigi de verebilir misiniz sadece erzurum atatürk üniversitesinde mi var

 25. Merhaba ben Ambulans ve Acil Bakım teknikeriyim .(Sağlık Teknikeri) lisansimi sağlık yönetimi bölümüne tamamliyorum.Sağlık yonetiminii bitirdikten sonra Hemşireligede lisans tamamlayabilir miyim acaba ?

Bir yorum bırakın