Hurda Araç Teşviki Yasası Ne Zaman Çıkacak (2014)

1
2290

Eski araç sahipleri hurda araç teşviki yasasının çıkmasını beklemekte. Hurda araç düzenlemesinde son noktaya gelindiğini belirten Sanayi Bakanı Nihat Ergün, uygulamanın 2014 yılında başlayacağını açıkladı. Hurda araç teşviki ile trafikteki eski araçlar sahiplerinden belli bir ödeme karşılığında alınacak veya yeni araba alınırken düşülecek. Böylece eski araçlar emekliye ayrılabilecekler.

Trafiğe çıkması sakıncalı araçlar var

Bakanlıklar arası yürütülen çalışmaya göre, Türkiye’de 20 yaş üstü 4 milyondan fazla araç bulunduğunu, bunun 2 milyonunun binek araç olduğunu belirten Ergün, bunlardan bir kısmının trafiğe çıkmasının sakıncalı olduğunu söyledi.

Söz konusu araçların çok eski teknolojilerle üretilmiş, çok aşırı yakıt kullanan, çevreyi kirleten, trafik akışına uyamayan, yolda bile doğru düzgün gitme imkanına sahip olmayan araçlar olduğunu anlatan Ergün, bu araçların trafikten çekilmesi gerektiğini ifade etti.

Teşvik ile bu araçlar hurdaya alınacak:
Bakan Ergün, söz konusu araçların trafikten çekilmesi noktasında bazı teşvik mekanizmalarının da devreye sokulacağını belirterek, bu araçların sahiplerini, yeni bir araba sahibi yapabilecek argümanlarla hareket edileceğini kaydetti.

Hurda araç teşviki kaç para olacak ?
Ergün, hurda araçlara ilişkin yeni düzenleme modeline ilişkin şu bilgileri verdi: “3 bin liradan 6 bin liraya kadar, aracın yaşına göre, modeline göre belirlenecek olan fiyatlar olabilir. Arkadaşlarımız böyle bir çalışma çıkardılar. Kaç para senin araban? Al 6 bin lira senin arabana veriyoruz. Sana kredi imkanları da oluşturalım ama Türkiye’de üretilen araçlardan satın alma yoluyla bu kredi imkanını oluşturmamız gerekiyor ki Türkiye’deki üretimi de teşvik edelim. Zannedersem bu çalışmayı artık 2014 yılında biz hayata geçirebiliriz.”

Otomotiv Mühendisliği Taban Puanları

OTOMOTİV SEKTÖRÜNE KATKI

Konuya sadece eski araçların trafikten çekilmesi olarak bakılmaması gerektiğinin altını çizen Ergün, bu sayede 4 milyonluk yeni bir pazar oluşacağını söyledi. Ergün, düzenlemenin Türkiye’de otomotiv sektörüne çok önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

Üç farklı tarifede uygulanması öngörülen hurda teşviki, 1985 öncesi araçlar için 3.500, 1985-1990 arasında 5 bin lira, 1990-1993 arasında ise 6.500 TL planlandı. 2013 Hurda araç teşviki ne zaman çıkacak ?Hurda araç teşviki ne kadar ?Üç farklı tarifede uygulanması öngörülen hurda teşviki, 1985 öncesi araçlar için 3.500, 1985-1990 arasında 5 bin lira, 1990-1993 arasında ise 6.500 TL planlandı.

1 YORUM

Bir yorum bırakın