IELTS Nedir ? IELTS başvuru ve hazırlık kaynakları

0
3029

Özellikle yurt dışı eğitimde dil yeterliliği konusunda genel bir sınav olan IELTS, İngilizce dil sınavıdır. IELTS sonuçları yurtdışında yaşamak, çalışmak ve eğitim için önemlidir. Bu yazımızda IELTS sınavı ile ilgili bilgileri, ücretleri, hazırlık aşamasını ve başvuru sürecini sizlerle paylaşacağız.

IELTS (Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı) sonuçları bir çok akademik kurum ve devlet kurumu tarafından kabul edilir. Aynı zamanda göçmenlik için dil şartı arandığında IELTS puanı istenir.

IELTS sınavı ücretleri ne kadar ?

IELTS ücreti 575 tl’dir. Sınav ülkemizde British Council Türkiye ve IDP gibi kuruluşlar aracılııyla yapılmaktadır. Sınav yeri olarak, sınav genellikle büyükşehirlerimizde düzenlenmektedir. Örneğin British Council sınavlarını şu illerde yapmaktadır: Adana, Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir. IDP ise sınavlarını İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirmektedir.

IELTS Sınav tarihleri

IELTS sınavları ayda 2 kez olmak üzere Akademik ve Genel Eğitim dallarında yapılır. Sınav tarihlerini aracı kuruluş sitelerinden öğrenebilirsiniz. IELTS sınavları her ay düzenlenmektedir. IELTS sınavına istediğiniz kadar başvurabilirsiniz. Başarısız olduktan sonra herhangi bir bekleme şartı bulunmamaktadır.

IELTS sınav süresi ve formatı

IELTS sınavı 4 aşamalıdır. Dinleme (30 Dakika), Okuma (60 Dakika), Yazma (60 Dakika) ve Konuşma (11-14 Dakika) Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek aşamada gerçekleşir. Konuşma sınavı aynı gün, 3 gün önce veya 3 sonra gerçekleşebilir.

IELTS Sınavına Hazırlık için Kaynaklar

IELTS sınavına hazırlık sürecinde sizler için derlediğimiz kaynaklara göz atabilirsiniz. IELTS’e hazırlık için ücretli kaynak almanıza veya kursa gitmenize gerek yoktur. Güzel bir temel ile 1 aylık süreçte aşağıdaki kaynakları özümseyerek çalışabilirsiniz. Yurtdışı eğitim ile ilgili bilgilendirme için kategori sayfamızı ziyaret edebilirsiniz: http://www.gribilge.com/egitim/unis/yurtdisi-egitim/

  • Thomson IELTS Practice Tests: https://goo.gl/C64Cd8 (IELTS formatını kavramak için)
  • Akademik kelime listesi hazırlığı için: https://goo.gl/dkdFf5
  • Cambridge IELTS serisi: https://yadi.sk/d/Xco41WDdDMGio (Bu alanda en etkili hazırlık testidir)
  • Writing testleri için: https://goo.gl/kzb4dD (Bu sitedeki çalışmaların hepsi oldukça iyidir), https://goo.gl/aTDVab
  • Dil seviyenize göre reading için: https://goo.gl/s7HvuL (BBC gibi İngilizce haber sitelerini de okuyabilirsiniz pratik olması açısından)
  • Speaking örnek sorular: https://goo.gl/uhYkwx

 

Bir yorum bırakın