İğne, Aşı Korkusunu Yenmek

6
13267

Başta çocuklar olmak üzere aşı ve iğne olma durumlarında bir çok insan iğne korkusu olarak da bilinen Tripanofobi’ye sahip. Bu insanların arasında sizin de tanıyacağınız bazı ünlüler bile var: Conan O’Brien, Snoop Dogg, Jackie Chan, Alice Cooper.

Bu korkuyu yenmek için yapabilecek basit şeyler var. Bu konunun içeriği de bu küçük tavsiyelerden oluşmaktadır.

1. Rahatlayın, panik yapmanız aşının ani ve küçük acısını daha büyütecektir. Derin bir nefes alıp verin.

2. Aşı olurken iğneye ve kolunuza bakmamaya çalışın. Bazı insanların iğne korkusu kan görme korkusu ile bağlantılı olduğundan iğneye baktıklarında rahatsız oluyorlar. Kolunuzu bir kaç saniyeliğine doktora teslim edin.

3. Aşı olacakken dikkatinizi dağıtın. Tam aşı vurulacakken yanınızdaki biriyle konuşun, mutlu bir anınıza gömülün veya sevdiğiniz bir şarkıyı mırıldayın. Ne olduğunu anlamadan aşı olmuş olacaksınız.

4. Pozitif Düşünün. Korku ve beraberinde geleceğini sandığınız acı çoğu zaman kafanızın içinde. İğne olmanızın amacının sizi iyi hale getirmek olduğunu düşünün. Sizi haftalarca yatakta yatıracak hastalığı mı tercih edersiniz yoksa 2-3 saniyelik aşıyı mı ? bir düşünün.

5. Korktuğunuzu doktora söyleyin. Açık sözlü olun ve iğneden korktuğunuzu doktora söyleyin, unutmayın sizden daha büyük, koca adamlar bile bundan korkabiliyor. Doktor aşının daha kolay geçmesi için sizi rahatlatmaya çalışacaktır.

6. Her şeyin göz açıp kapayıncaya kadar biteceğini hatırlayın. Aşı yaklaşık 2-3 saniyelik bir acı verir, ne olduğunu anlamadan doktor pamuğu kolunuza bastıracaktır. Emin olun bir kez aşı olduktan sonra, kendi kendinize şöyle diyeceksiniz: “Ne abartmışım ben de! Hiç bir şey yokmuş, hiç acımadı.

Ek tavsiyeler:

Aşı olma vaktinizi geçiştirmeyin. 
Kaçmak için bahaneler üretmeyin.
Kolunuzu ve kendinizi fazla germeyin, tam aşı vurulacakken kolunuzu oynatırsanız, iğne damara girmeyebilir.
Aşı’dan önce yemek yemek pek tavsiye edilmez ancak su içebilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. bende antibiyotik iğnesi oluyorum daha yeni başladım bu sabah 1.iğnemi oldum akşam saat 10:00 yine iğne olacağım canım çok yanıyor lütfen bir çaresini bulun

  2. Teşekkürler daha vurulmadım ama cuma günü vurulucam 8. Sınıf tetanoz 😀 korkumu sayenizde yendi gibiyim 😉

  3. Bn 8. Sinifim tetenoz vurulacağız ama bn yine korkuyom nasilsa sinifta vuruyolar ve az bi vaktim var bunlari düşünene kadar …..

  4. Arkadaşlar inanınki benim kadar iğneden korkamazsınız ama tetanoz gerçekten çok ama çok hafif bir iğne öyle ki vurulinca bayılmadığım tek iğne korkmayın yani bi halt yok hemde normal iğne değil bebek iğnesiyle vuruluyor hiçbirşey yok yani boşuna korkutmasın kimse sizi ağrıya gelince evet sonradan ağrıyor ama aşıdan önce bu ağrı için çözümleri size söyleyeceklerdir korkacak birşey yok.

Bir yorum bırakın