İlk Tercihinde Kazanan Adaylar Ek Yerleştirme Tercihi Yapabilir Mi ?

0
1845

Sık olarak aldığımız sorulardan biri olan: 2014 ÖSYS için yapılan ilk tercihlerde bir yere yerleştirilen ancak kayıt yaptırmayan adayların ek yerleştirme için tercih hakkı var mıdır ? sorusunu cevaplamak istiyoruz.

Ek yerleştirme tercih döneminde tercih yapabilmeniz için, 2014-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş olmak gerekir.

Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:
a) Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarını,ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecektir.

b) Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve Tablo 3B’deki ön lisans programlarını, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Tablo 3A’daki ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır.
2.2014’de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirme için tercih yapabilirler.
3.Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

2014-YGS/LYS’ye girmeyerek sadece sınavsız geçiş için başvuran, 2014-ÖSYS’de sınava girmek için başvurduğu hâlde sınava girmeyen veya sınava girerek 140,00000’ın altında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları sadece Tablo-3A’dan kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.

aöf kayıt

Bir yorum bırakın