İlkbahar (Mevsim)

2
4332

İlkbahar, kış ile yaz mevsimleri arasındaki geçiş mevsimidir. İlkbahar çoğu kültürde yeniden doğuş, yenilenme, doğada canlılık gibi anlamlar taşır ancak başlangıç tarihi sadece coğrafi açıdan belirlenmez. Ülkelerin kültür ve gelenekleri – iklim koşulları ne olursa olsun-  ilkbaharın belirlenmesinde önemli yere sahiptir.

Meteoroloji uzmanlarına göre çoğu iklim bölgesinde belirgin özellikleri taşıyan 4 mevsim vardır: ilkbahar, yaz, sonbahar, kış. Bu mevsimler genellikle 3 ay sürerler. (1 yıl = 12 ay /4 mevsim=3) Kuzey Yarımkürenin ılıman iklimlerinde ilkbahar ayları genellikle: Mart, Nisan ve Mayıs aylarıdır. Tersini düşünürsek Güney Yarımkürede ilkbahar ayları:  Eylül, Ekim ve Kasım‘a denk gelir.

ABD ve Kuzey Yarımküre’nin coğu ülkesinde Mart Ekinoksu (21-20 Mart Civarı) ilkbaharın başlangıcı olarak kabul edilir. Kuzey Gün dönümü ise (21 Haziran) yazın başlangıcı yani ilkbaharın sonudur.

  • İrlanda’da ilkbahar geleneksel olarak 1 Şubat, St Brigid Günü (mevsimsel olarak Şubat kış özelliği gösterse de) başlar.
  • Güney Afrika, Avustralya ve Yeni Zelanda’da, ilkbaharın 1 Eylül’de başladığı kabul edilir.
  • İsveç meteorologlar 7 gün boyunca havanın 0 c°’nin üstünde olduğu zamanı ilkbaharın başlangıcı olarak kabul ederler.

Görüldüğü gibi ilkbaharın başlangıcı hem coğrafi (enlem,iklim vs) hem de kültürel olarak değişiklikler içerebilir.

İlkbahar ile birlikte fauna (hayvan türleri) ve florada (bitki türleri) büyük bir canlılık gözlenir. Ağaçlar çiçek açmaya başlar, hava sıcaklığı artar, bol bol yağmur yağışı ve sıcak hava etkisiyle karların erimesiyle akarsu ve nehirlerde büyük bir su artışı gözlenir, barajların doluluk oranları artar.

İlkbaharda hava sıcaklığı genel olarak artsa da hava durumu dengesiz bir yapıya sahiptir. “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır” sözünün de bizi uyardığı gibi ilkbahar aylarında bir çok istikrarsız hava olayı görülür: şiddetli yağışlar (buna bağlı olarak sel), fırtınalar, tornadolar (özellikle abd’de), yıldırım düşmesi, dolu yağışları vb.

Sağlık açısından da ilkbahar ayları insanda bazı etkiler oluşturur, mevsim geçişi nedeniyle sürekli halsizlik ve yorgunluk şikayetleri bu dönemde artar. Tıpta bu şikayetlere Bahar yorgunluğu denilir. Ek olarak ilkbahar mevsimlerinde insanların, havanın aniden iyileşmesine güvenip, ince giyinmeleri sonucu -değişken hava durumunun etkisiyle- soğuk algınlığı tipi hastalıkların artışı gözlemlenir.

2 YORUMLAR

  1. arkadaşlar naber ben düzceliyim bizim ingilizce öğr. ilkbahar şeridi yapacam fakat burada yokkkkkkkkkkkkkkkkkk bunun için üzülüyorum ühüüüühüühü

Bir yorum bırakın