İlkokul 1. Sınıf Eğitim Öğretimi Hafifleyecek

0
1435

Eğitim sistemi değişmesinden dolayı (4+4+4) ilkokul 1. sınıf öğrenci 5 yaşında okula başladığından 1. sınıflar eğitiminde bir yumuşama, bir 2. dönem anaokul tipi görülecek . Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip’e göre: 12 yıllık zorunlu sistemle ilkokula başlayan öğrencilere hemen okuma ağırlıklı akademik bir sistem yüklenilmeyecek. Bu henüz 5 yaşında okul eğitimine hazırlıklı olmayan çocuklara ne ölçüde faydalı olur, sene içerisinde göreceğiz. 12 yıllık zorunlu eğitime geçiş oldukça hızlı gerçekleştirildiğinden bir çok sorun çıkacağı öngörülmekte.

[ad]

İlkokul 1. sınıfın ilk 2,5-3 ayında daha çok okuma yazmaya hazırlıkla okula uyum çerçevesinde çalışmalar yapılması gerektiğini belirten Karip, ”Örneğin daha önceki uygulamada anaokulunda ikinci dönem yaptığımız bazı çalışmalar vardı. Orada çizgi çalışmaları, çeşitli boyama çalışmaları yapılıyor. Bunlarla birlikte sayılarla ilgili çalışmalar, diğer sosyal becerilerle ilgili çalışmalar da var. İlk 2 ve 3 ay, daha çok bu tür çalışmalarla geçecek” diye konuştu.

 

Birinci sınıflar için mevcut öğretim programının bir kısmının ikinci sınıfa kaydırılacağını belirten Karip, öğrencilerin kolay öğrenmesini sağlamak amacıyla çeşitli materyaller dağıtacaklarını belirtti.

Kaynak: Memurlar.net

Bir yorum bırakın