İlkokula Başlayacak Öğrenciler İçin E-Okul’a Kayıt Rehberi

0
1753

İlkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için e-kayıt uygulanmasının basamakları hakkında 2011-2012 yılından aşağıdaki bilgilere sahibiz, yeni kayıt olacaklar için faydalı olabilir. 

Birinci sınıflar için öğrenci kayıtları; Ulusal Adres Veri Tabanı’ndaki adres ve nüfus bilgileri esas alınarak İl/ilçe öğrenci yerleştirme komisyonlarının belirlediği kayıt alanları doğrultusunda e-kayıt sistemi ile yapılır.

  • Veliler https://e-okul.meb.gov.tr/ internet adresinde yer alan Veli Bilgilendirme Sisteminden çocuklarının T.C. kimlik numaralarını yazarak, yerleştirildiği okulu ve okulun adresini öğrenebileceklerdir. Bu yerleştirme aynı zamanda kesin kayıt anlamına gelecektir.
  • Velilerimizin ek herhangi bir evrak temin etmeden, kayıt, katkı ve zorunlu bağış yapmadan okullarımız açıldığında çocuğunu okula götürmesi yeterli olacaktır. Okula kayıt edilen öğrenci listeleri; okullarda velilerin rahatça görebilecekleri şekilde asılacak, okulların web sayfalarında yayınlanacak veya telefonla sorulduğunda bilgi verilecektir.
  • Özel Eğitime ihtiyacı olan bireyler ile şehit ve muharip gazi çocuklarının istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri (şehit veya gazilik belgesi, Rehberlik Araştırma Merkezinden alınacak rapor) halinde nakilleri, 2011-2012 eğitim öğretim yılı başında istedikleri okullara yapılabilecektir. Bunlar dışındaki hiçbir kişiye ayrıcalık tanınmamaktadır.
  • Okula kayıt edilen ancak bedenen yeterince gelişmemiş olan çocuklar velisinin, kaydı yapılan okula yazılı müracaatı üzerine okul öncesi eğitim kurumlarına devam edebilecek veya kayıtları bir yıl ertelenebilecektir.
  • Görev yeri değişen kamu görevlileri ile ikameti değişen vatandaşlarımızın çocuklarının nakli yeni adresine uyumlu okula eylül ayı başında yapılacaktır. Gerçeğe aykırı beyanda bulunarak okulu değiştirilen öğrencilerin tespiti halinde adreslerine uygun okullara kayıtları ve nakillerinin yapılması sağlanacaktır.
  • Yurt dışından gelen, ikametgahı belirlenip nüfus cüzdanı yeni düzenlenen çocuklarımızın kayıtlarının hiçbir okula çıkmaması durumunda, velilerimiz öncelikle İlçe Nüfus Müdürlüğünde adres kontrolü yapacak, ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek çocuğunun adresinin bir okulla ilişkilendirilmesini talep edeceklerdir.
  • Özel ilköğretim okullarına kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin kayıt ve nakilleri okul yönetimleri tarafından adres uygunluğu kontrolü yapılmadan gerçekleştirilecektir.
2012 yılı düzenlenen E-Kayıt Kılavuzu aşağıda yer almaktadır:

E-Okul & E- Kayıt Hakkında sık sorulan sorulara cevaplar:

1- Görev yeri değişen memurların çocuklarının nakli: Yerleştirilmesi eski görev yerindeki okula çıkan velilerimizin yeni okula nakilleri, Eylül ayı başında yapılacaktır.
2- Kaydı hiçbir okula çıkmayan çocukların durumu: Velilerimiz öncelikle İlçe Nüfus Müdürlüğüne giderek adres kontrolü yapacak, ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek çocuğunun adresinin bir okulla ilişkilendirilmesini sağlayacaktır.
3- 2005 doğumlu çocuklardan TC kimlik numarası ve adresi olan hiçbir öğrenci açıkta kalmayacaktır.
4- Adres değiştiren vatandaşlarımızın çocuklarının nakli: Yeni adreslerinin uyumlu olduğu okula Eylül ayı başında yapılacaktır.
5- Boş kontenjanı olan okullara kayıtlar: Eylül ayı başı itibariyle boş kontenjanların doldurulmasına ilişkin Bakanlığımız açıklama yapacaktır.
6- Özel okullara, Konservatuarlara ve Etüt beslenme okullarına kayıtlar: Bu okullara kayıtlar okul yöneticileri tarafından okullar kapandıktan sonra aday kayıt ekranına çocuğun TC numarası yazılarak yapılacaktır.
7- Şehit çocukları ile özel eğitim öğrencilerinin nakli: Eylül ayı başı itibariyle nakillere izin verilecektir.
8- Öğretmen çocukları, çalışan anne babalar, kardeşler, ana sınıfını okuduğu okula kayıt yaptırmak isteyenler: Bu kapsamda hiçbir gruba Yönetmelik dışında ayrıcalık tanınmayacaktır. Geçen yılki uygulama aynen devam edecektir.
9- Kesin kayıt için hangi işlem yapılacaktır: Velilerimiz kesin kayıt için ek herhangi bir belge götürmeyecek Eylül ayı başında okul idaresine başvurarak çocuğunu bu okula göndereceğini beyan edecek. Kayıt için herhangi bir ücret ödenmeyecektir.
10- Bedenen gelişmemiş çocukların kayıtlarının ertelenmesi: 2005 doğumlu çocuklardan yeterince gelişmemiş olanlar velileri istemesi durumunda anasınıfına aktarılacak veya kayıtları 1 yıl ertelenebilecektir. Bunun için velilerimizin Eylül ayı başında okula dilekçe vermeleri yeterli olacaktır.
11- 1. adresi yurt dışı, öğrenci yurdu olanların kayıtları: Bu durumdaki çocukların kayıtları Bakanlığımız tarafından yapılacaktır. Yerleşim yeri adresi ve hangi okula kayıt edileceği İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla resmi yoldan Bakanlığımıza gönderilecektir.
12- Tüm kayıt ve nakiller adrese göre yapılacaktır. Tüm sınıflarda adres kontrollü nakiller olacaktır.
13- Kayıt edilen öğrencilerin sınıf ve öğretmenleri ne zaman belli olacak: Okullar 19 Eylül Pazartesi günü, 1. sınıfların uyum programı 12 Eylül de başlayacağı için öğrencilerin şubeleri ve öğretmenleri ilgili okul yönetimi tarafından Eylül ayı başı itibariyle gerçekleştirilecektir.
14- Kayıtlar Bakanlığımız tarafından merkezi sistemle (otomatik olarak) yapılır.

Bir yorum bırakın