İlkokullara Yazılım dersi geliyor

0
1248

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ilkokullarda bilgisayar kodlama/yazılım dersleri için MEB’e teklifte bulunacaklarını belirtti. 

“Daha ilkokul çağında yavrularımız kodlamayı öğrensin” diyen Işık’ın şu şekilde devam etti:

“Almanya, İkinci Dünya Savaşı’ndan da yenik çıktı. Büyük yıkıma uğradı. Japonya yine öyle ama bugün Almanya ve Japonya, dünyanın en güçlü ekonomisine sahip birkaç ülkeden 2 tanesidir. Tek belirleyici faktörü var, bu iki ülkenin petrolü yok, doğalgazda tamamen dışa bağımlı, çok büyük doğal kaynakları da yok ama onların en önemli kaynağı yetişmiş insan kaynağı. Buna mukabil yerin altından petrol fışkıran, köprü yapmak için kazdıklarında bile petrol çıkan ülkeler var, bunlar Almanya ve Japonya ekonomisinin yanına dahi yaklaşamıyorlar.
Ülkelerin geleceğe güvenle bakması, sürdürülebilir büyüme ve kalkınma için tek unsur, her şeyin başında geliyor, o da nitelikli insan kaynağı. Buna sahip olmak için güçlü eğitim altyapısı gerekiyor.”

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

“Dijital okur yazarlığı okullarımızda daha fazla ön plana alma zorunluluğumuz var” ifadesini kullanan Işık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Teknoloji ve bilgisayarlar bizi esir mi alacak? Yoksa teknolojiyle dost, hayatın anlamını kavrayan bireyler mi yetiştireceğiz? Bu noktada daha fazla odaklanmak durumundayız. Özellikle yakında Milli Eğitim Bakanlığımıza, bakanlık olarak resmen teklif edeceğiz, artık ilkokullarımıza bilgisayar kodlama dersleri koyalım. Daha ilkokul çağında yavrularımız kodlamayı öğrensin. Bugün bir haber vardı, ’10 yaşında bir delikanlı Instagram’ı dize getirdi’ diye. ABD’de bir genç, yazdığı programla günde bin dolar kazanıyor. Biz bu yarışta geç kalmamalıyız. Ben matematik okudum, benim matematikçi olmamın sebebi, ilkokulda birinci sınıftaki öğretmenimdir. Şimdi öğretmenlerimizin çocuklarımıza hem okulu hem de matematiği ve Türkçe’yi sevdirmesi geliştirmesi çok önemli.

Bir yorum bırakın