İngilizce Eğitimde Türk Üniversiteleri Son Sıralarda

0
1241

“Avrupa’da Yükseköğretimde İngilizce Programlar’ raporuna göre Türkiye’deki üniversitelerde çok az program, tamamıyla İngilizce olarak eğitim veriyor. Raporda Türkiye, 28 ülke içerisinde 25. sırada yer alırken, İngilizce Eğitimin payının %1.9 olduğu hesaplandı. 

İngilizce eğitimin en yaygın olduğu ülke ise %38 ile Danimarka olarak belirlendi.

Dünyada yükseköğretimle ilgili veri toplama ve analiz çalışmaları yapan AcademicCooperation Association (ACA), ‘Avrupa’da Yükseköğretimde İngilizce Programlar’ raporunu yayımlandı. Araştırma kıta üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans düzeyinde İngilizce programlara büyük bir rağbet olduğunu gösteriyor. ACA’nın derlediği verilere göre,2007’den 2014’e 28 ülkede İngilizce programların oranı yüzde 300’den fazla arttı. Raporda Türkiye; Bulgaristan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan, Hırvatistan ve Romanya’nın bulunduğu ’Güney Doğu Avrupa’ ülkeleri arasında değerlendirildi. Son verilere göre, Türk üniversitelerinde yer alan programların sadece yüzde 1.9’u İngilizce olarak veriliyor. Türkiye bu oranla Romanya ile birlikte 25’inci sıraya yerleşiyor. Değerlendirildiği Güney Doğu Avrupa bölgesinde ise Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ardından ikinci sırada konumlanıyor.

İngilizce Öğretmenliği
DANİMARKA’DA EĞİTİM NEREDEYSE İNGİLİZCE

Danimarka yüzde 38 ile 28 Avrupa ülkesi içerisinde en yüksek İngilizce program oranına sahip ülke olarak ilk sıraya yerleşiyor. Bu ülkede toplam 1.300 programdan 494’ü İngilizce. İkinci sırada yüzde 29.9 ile Hollanda yer alıyor. Üniversitelerde verilen 3 bin 600 programın 1.078’inde eğitim tamamıyla İngilizce olarak yapılıyor.Üçüncü sırada ise yüzde 25.5 ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bulunuyor. Rapor Avrupa’da son 7 yıl içerisinde İngilizce programlara büyük bir rağbet olduğunu vurguluyor. 2007’de 28 ülkede toplamda 2 bin 389 İngilizce program belirlenirken, 2014 verilerine göre bu rakam 8 bin 89’a yükselerek, yüzde 300’den fazla artış gösteriyor.En iyi bölge İskandinavya‘ Avrupa’da Yükseköğretim’de İngilizce Programlar’ raporu,ülkeleri bölgesel açıdan da değerlendiriyor. En fazla İngilizce programa sahip bölge yüzde 19.9 ile Danimarka, Finlandiya, Norveç, İsveç ve İzlanda’nın bulunduğu İskandinavya olurken, Baltık yüzde 10.3 ile ikinci, Merkez Batı Avrupa ise yüzde 9.9 ile üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye’nin de dahil olduğu ‘Güney Doğu Avrupa’ grubu ise yüzde 2.1’lik oranla en düşük İngilizce programa sahip bölge.

Bir yorum bırakın