İnternet Bağımlılığı Konusu Müfredata Giriyor

0
1279

İlk ve ortaöğretim düzeyinde internet bağımlılığı, bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımıyla ortaya çıkan riskler, siber suçlar, siber zorbalık, bilgisayar, oyun bağımlılığı, telif hakkı ihlalleri gibi konular müfredata girecek.

Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’na göre, bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda bilinçlendirme için müfredat güncellenecek.

Bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda eğitim yoluyla yapılacak bilinçlendirme faaliyetleri kapsamında yapılacak çalışmalar şöyle:

– İlk ve orta öğretim düzeyinde verilen derslerin kapsamı bilgi ve iletişim teknolojilerinin bilinçli kullanımına yönelik olarak geliştirilecek.

Bilgisayar Mühendisliği

– Bilgi ve iletişim teknolojilerinin etkin kullanıldığı takdirde ekonomik ve sosyal açıdan yol açtığı olumlu etkiler eğitim içeriğine dahil edilecek. Özellikle bu alanındaki başarı hikayelerinin içerikte yer alması sağlanacak.

– Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımıyla ortaya çıkan riskler (siber suçlar, siber zorbalık, bilgisayar, internet ve oyun bağımlılığı, telif hakkı ihlalleri gibi) müfredat kapsamında ele alınacak.

– Bilgi ve iletişim teknolojilerinin barındırdığı psikolojik ve fizyolojik risklere karşı hem farkındalık hem de sahip olunması gereken yetkinlikler ile ilgili teorik ve uygulamalı eğitim içeriği oluşturulacak. Bu uygulamalı eğitim içeriği, sosyal paylaşım sitelerinde kullanıcı ayarlarının yapılması, tanınmayan kişilerle arkadaş olunmaması, internette karşılaşılan bilgilerin doğruluğunun test edilmesi, bilgisayar oyunlarına yaklaşım gibi çocukların günlük hayatta sıklıkla karşılaştığı durumları kapsayacak kapsam ve güncellikte olacak.

– Öğretmenlere ilgili içerik konusunda hizmet içi eğitim verilecek.

AA

Bir yorum bırakın