İnternetten Sabıka Kaydı (Sicil) Sorgulama Öğrenme Başlıyor

2
1742

Adalet Bakanlığı, yakında başlatacağı uygulama ile adli sicil kayıtlarını internetten paylaşmaya başlayacak. Yakın zamanda uygulamaya sokulacak sistem ile kullanıcılar TC. Kimlik Numaraları ile Sabıka kaydı ve adli sicil kaydı bilgilerine internet sitesi aracılığıyla ulaşabilecekler. Bu bilgileri yazıcıdan çıkarabilecekler.

Sabıka Kaydı Nasıl Öğrenilecek ?

Yeni düzenleme ile gerçek kişiler, kendileriyle ilgili adli sicil ve arşiv kaydını, güvenli elektronik imza veya güvenli kimlik doğrulama araçlarını kullanarak internet üzerinden görebilecek.

Yeni sistemin adı: Adli Sicil Paylaşım Sistemi: 

Adlî Sicil Paylaşım Sistemi veritabanındaki bilgilerin tamamı hiçbir kuruma veya kişiye verilemeyecek. Adlî Sicil Paylaşım Sistemi’nin işletilmesinde, kanunlarda ve uluslararası sözleşmelerde yer alan özel hayatın gizliliğine ilişkin hükümler esas alınacak.

Kamu kurum ve kuruluşları, adlî sicil bilgilerinin gizliliğini korumakla yükümlü olacak. Adlî Sicil Paylaşım Sistemi’ne erişecek kamu kurum ve kuruluşları ile bağlantı, e-devlet kapısı üzerinden veya noktadan noktaya iletişim şekillerinden biri kullanılarak sağlanacak. Veri iletişiminin doğru, hızlı, kesintisiz ve güvenli olması için gerekli tedbirler alınacak.

sicil kaydı

Sabıka kaydı öğrenme sistemi sürekli açık olacak: 

Kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek kişilerin, Adlî Sicil Paylaşım Sistemi’ne erişimleri, internet tarayıcıları veya internet servisleri üzerinden gerçekleştirilecek. Adlî Sicil Paylaşım Sistemi’nden yapılabilecek sorgulamalar, sorgulama sonucu olarak gönderilen bilgiler, kamu kurum ve kuruluşlarının erişeceği internet servisleri ve gerçek kişilerce erişilebilecek internet sayfaları, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nce belirlenecek ve verilen yetkiler dışında işlem yapılması ve bilgi alınması engellenecek.

Sistem uygulanmaya başladığında sizler için konumuza sabıka kaydı öğrenme linkini ekleyeceğiz

2 YORUMLAR

Bir yorum bırakın