İş Güvenliği Uzmanlığı Yasası Erteleniyor

0
1443

TESK Başkanının açıklamasına göre 2013’ün yaz aylarında uygulamaya girmesi beklenen,  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 2-4 yıl kadar ertelenecek. Bu İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına katılanlar için kısmen kötü haber zira kanun uygulamaya girseydi çoğu iş yeri uzman almak zorunda kalacaktı. TESK başkanı uygulamanın ertelenmesinin esnafı rahatlattığını belirtti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun uygulamasının 2-4 yıl erteleneceğini bildirdi.

TESK’ten yapılan yazılı açıklamada, Palandöken’in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaretinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunuyla ilgili taleplerini ilettiği belirtildi.

Açıklamada, 6331 sayılı İş Sağlığı ve GüvenliğiKanununda yapılacak değişikle, uygulanmanın 2 ile 4 yıl erteleneceği ifade edildi.

iş güvenliği gri

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun uygulama süresinin kısa tutulmasının esnafı sıkıntıya soktuğunu, uygulamanın ertelenmesinin esnafı rahatlacağının altını çizen Palandöken, açıklamada şunları kaydetti:

“Sürenin 4857 sayılı İş kanunun 81’inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için kanun yayımı tarihinden itibaren 4 yıl sonraya erteleniyor. Yine 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 1 yıl sonra (30 Haziran 2013) uygulamaya başlanacakken, şimdi 1 yıl daha eklenerek 2 yıl süreyle uzatılacak.”

Bir yorum bırakın