İşitme Engelliler Okulları Kapatılmasın

0
1105

İşitme engelli okullarının kapatılacağı haberinin ardından, change.org’da bir kampanya başlatıldı. MEB verilerine göre örgün eğitimde yaklaşık 10 bin 164 işitme engelli öğrenci yer alıyor. 

“İşitme Engelliler Okulları Kapanmasın!”

“Türkiye’de işitme engelliler okullarının kapanması son dönemde gündeme gelmiştir. Bu karar sonucunda bu okullarda okuyan öğrencilerimizin kaynaştırma eğitimine gönderilmesi düşünülmektedir.

Bizler sağır kültürüne yakın bireyler olarak biliyoruz ki, kaynaştırma eğitimi işitme engelliler için hiçbir fayda sağlamadığı gibi bahse konu engel grubunun daha da körelmesine, asosyal bireyler haline gelmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle biz okullarımızın kapatılmamasını istiyoruz.

İşitme engelliler okullarının kapatılmasının durdurulmasını, okulların içeriğiyle alakalı iyileştirmeler yapılmasını ve Rehberlik Araştırma Merkezlerinin öğrencileri yönlendirirken gelişigüzel karar vermemesini devlet büyüklerimizden talep etmekteyiz.”

Trabzon’da okul, Samsun’da ise meslek lisesi pansiyonu kapatıldı.

Geçen günlerde Trabzon Çamlık Özel Eğitim Meslek Lisesi’nde öğrenim gören işitme engelli öğrencilerin, gelecek yıldan itibaren Çorum’da okuyacak olmalarına ve okulun kapatılmasına veliler eylem düzenleyerek tepki göstermişti. Bir başka tepki de Samsun’daki Özel Eğitim Meslek Lisesi pansiyonunun kapatılmasına geldi. Öğrencilerin başka illere gönderileceği bildirildi. Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, okulun yeterli öğrenciye ulaşabileceği yönünde rapor hazırlayarak bakanlığa göndermeyi planladığı öğrenildi.

Trabzon Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu ise, “42 öğrenci vardı, 10’u mezun oldu. Pansiyonlu eğitim kapsamında işitme engelliler okuluna gitmek isteyenlerin Çorum’a gönderilmesi gündeme geldi. Ailelerle toplantı yaptık, Trabzon’daki iki meslek lisesinde kaynaştırma eğitimi kapsamında öğretim vermeyi de düşünüyoruz. Önceliğimiz lisenin devam etmesi. Bakanlığa bu talebimizi iletiyoruz” dedi.

 

Bir yorum bırakın