İstanbul Üniversitesi Öğrenci Sayısını Azaltıyor

0
1158

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın yaptığı açıklamalara göre 2015 yılında kontenjanlarını azaltan İÜ’nün öğrenci sayısını azaltmaya yönelik tutumu devam edecek.

2015 yılı öğrenci kontenjanlarımızda azaltmaya gittik. Bu, her yıl devam edecek. Amacımız İstanbul Üniversitesini lisans üstü merkezli eğitim veren, ülkemizdeki üniversitelerin öğretim üyesi ihtiyacını ve iş dünyasının nitelikli insan kaynağını temin eden bir yapıya dönüştürmek. Ülkemizde eğitim görüp Nobel ödülü alan iki Türk var ve ikisi de İstanbul Üniversitesi mezunu
İstanbul Üniversitesi’nin Yeni Amaçları:

Girişimci, yenilikçi ve çözüm odaklı bireylerin yetişmesini sağlayacağız. 2015 yılı öğrenci kontenjanlarımızda azaltmaya gittik. Bu, her yıl devam edecek. Amacımız lisans üstü merkezli eğitim veren ülkemizdeki üniversitelerin öğretim üyesi ihtiyacını ve iş dünyasının nitelikli insan kaynağını temin eden bir yapıya dönüştürmek. Lisansüstü öğrencilerimizin hem sayısını hem de nitelikli çalışmalarını arttıracağız. Lisansüstü öğrencilerimizin çağın ihtiyaçlarını karşılayıp, geleceğin ihtiyaçlarını tasarlayabilen ülkemizin ve tüm dünyanın sorunlarını bilimsel bakış açıları ve geliştirdikleri projeler ile çözecek nitelikte bilim insanları olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Nobel Ödülü Kazanan 2 Türk, İstanbul Üniversitesi Mezunu

Sancar’ın kanser tedavisinde ritmik saat buluşunu yaparak dünya çapında üne kavuştuğunu hatırlatan Ak, ” Ülkemizde eğitim görüp Nobel ödülü alan iki Türk var ve ikisi de İstanbul Üniversitesi mezunu. Bu bile başlıbaşına üniversitemizin köklü geçmişini, ne kadar değerli bir geleneğe sahip olduğunu ve dünya üniversiteleri arasındaki yerini ortaya koyuyor. Bu geleneğe sahip çıkmak ve daha ileri noktalara taşımak hepimizin görevi. Bu görevi en iyi şekilde yerine getirmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

DHA

Bir yorum bırakın