İstanbul Üniversitesi, Redhack Belgelerini Yalanladı

0
1263

Geçtiğimiz gün hacktivist grup Redhack, YÖK’ün sitesini hacklemiş ve üniversitelerin yök ile bazı yazışmalarını yayınlamıştı. O yazışmalardan birinde İstanbul Üniversitesi Rektörünün  bir otopark olayına karıştığından bahsediliyordu. Rektörlük bugün, belgelerin doğru olmadığını belirterek bir duyuru yayınladı.

 

Redhack twitter hesabından duyuruya yönelik şöyle bir yorum yaptı:  “Valla guzel hayat, herseyi yap sonra MGK bildirisi yaz.”

“I.U Rektoru siteden RedHack aciklamasi yaparak 7 luks arabanin ruhsatini koymus. Biz banka hibesini sorduk. Cevaba bak.”

İlgili redhack belgesine şu adresten ulaşabilirsiniz: http://pastehtml.com/view/cohg3nf3r.rtxt

Duyuru şöyle:

Kamuoyunun Dikkatine

Medyada “Redhack’in Yayımladığı Belgeler” doğrultusunda İstanbul Üniversitesi ile ilgili yayımlanan haberlerde yer alan bilgiler kesinlikle doğru değil ve yanıltıcıdır.

İstanbul Üniversitesi ile ilgili yayımlanan haberlere konu olan 2009 yılına ait belgeler üzerinde Sayıştay denetçileri tarafından tam inceleme yapılmıştır. İnceleme ile ilgili olarak Sayıştay’a yazılı ve belgeli açıklamalar yapılmıştır. Sayıştay 3. Daire tarafından yapılan inceleme neticesinde “Yapılan harcamaların usulüne uygun olduğu” Sayıştay ilamı ile anlaşılmıştır.

Haberlerde geçen 6 adet Passat ve 1 adet BMW marka araç İstanbul Üniversitesi’ne hibe edilmiştir. Bu araçlar İstanbul Üniversitesi’ne aittir.  Bu araçların hepsi için Maliye Bakanlığı’na yazı yazılmış ve 3 adet Passat ve 1 adet BMW marka araç Bakanlar Kurulu kararıyla İstanbul Üniversitesi Taşıt Cetveli’ne (T Cetveli) kayıt edilmiştir. Diğer 3 adet Passat marka aracın ise bütçe olanakları nedeniyle İstanbul Üniversitesi T Cetveli’ne kayıt işlemleri 2013 yılında gerçekleştirilecektir. (Habere konu olan araçların ruhsatları ekte sunulmuştur.)

Haberlerde yer alan Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültelerinin otoparkları, İstanbul Üniversitesi Sosyal Tesisleri tarafından işletilmektedir. İÜ Sosyal Tesisleri tarafından 2009-2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi’nin bütçesine kira geliri olarak toplam 4 milyon 439 bin 333 TL yatırılmıştır. İÜ Sosyal Tesisleri’nin kira gelirleri ve kârı yıllık olarak İstanbul Üniversitesi’nin bütçesine aktarılmaktadır.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ

 

bmw_34_FU_9395 vw_34_GG_0569 vw_34_GG_0570
vw_34_GG_0568 vw_34_GG_0567 vw_34_GG_0566
vw_34_GG_0565

Bir yorum bırakın