İstanbul Üniversitesi’nden Erdoğan’a Rektör Seçimi Tepkisi

0
1635

İstanbul Üniversitesi rektörlük seçimini 1202 oyla kazanan Prof. Dr. Raşit Tükel’in yerine 908 oy alan Prof. Dr. Mahmut Ak’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanması tepkilere neden oldu. 

İÜ Demokratik Üniversite Girişimi, en çok oyu alan Prof. Dr. Raşit Tükel yerine, ikinci sıradaki adayın atanmasına, “Cumhurbaşkanı, seçimlerden ikinci sırada çıkan adayı rektör olarak atamış ve bizzat kendisi tarafından her fırsatta dile getirilen sandığa saygı ilkesini hiçe saymıştır” sözleriyle tepki gösterdi.

İstanbul Üniversitesi’nin (İÜ) yeni Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ise atandıktan sonra yaptığı yazılı açıklamada kanunlara uygun atandığına vurgu yaparak, “İstanbul Üniversitesi Rektörü Atanma Süreci kanunlarımızda belirtildiği şekilde gerçekleşmiş ve bu sürecin sonunda 3 Nisan 2015 tarihinde İstanbul Üniversitesi Rektörü olarak atanmış bulunuyorum” dedi.

istanbul rektör seçimi
Atama sosyal medyada da bu şekilde tepki buldu

 

Açıklamada şöyle denildi:

rektör atama“Türkiye ‘nin üniversitelerinin özerk, bilimsel ve demokratik bir kimliğe sahip olması için uzun süredir mücadele veren tüm unsurlar İstanbul Üniversitesi rektörlüğü seçimlerini ilk günden itibaren büyük bir ilgiyle takip etmiş ve iradelerini üniversitenin öğretim üyelerinin tercihleri doğrultusunda Prof. Dr. Raşit Tükel’i destekleyerek göstermiştir. Rektörlük seçimlerinde seçime katılan öğretim üyelerinin yarısına yakınından oy alan Prof. Dr. Raşit Tükel’in seçim başarısı, savunduğu ilkeler ve yönetim modeli çerçevesinde demokratik kamuoyunun bütünü için bir umut ve heyecan kaynağı olmuştur. Üniversite öğretim üyelerinin ve bileşenlerinin açık desteğine rağmen YÖK, en çok oyu alan Raşit Tükel’i sıralamada ikinci sıraya indirmiştir. Üniversite bileşenleri ve demokratik kitle örgütleri beraberce YÖK’ün bu kararının arkasında yatan niyeti önceden sezinlemiş ve gereken cevabı demokratik haklarını kullanarak yüksek sesle dile getirmiştir. Raşit Tükel’in rektör olarak atanması dışında herhangi bir işlemin meşru görülmeyeceği cesaretle ve büyük bir dayanışmayla açıklanmıştır. Demokratik kamuoyunun iradesini böylesine açık bir biçimde ifade etmesine rağmen Cumhurbaşkanı, seçimlerden ikinci sırada çıkan adayı rektör olarak atamış ve bizzat kendisi tarafından her fırsatta dile getirilen sandığa saygı ilkesini hiçe saymıştır. Bu atama sadece İstanbul Üniversitesi’nde oy veren akademisyenlere ve süreçte Raşit Tükel’i destekleyen idari personele, taşeron işçilere ve öğrencilere değil tüm demokratik kamuoyuna karşı bir saldırı niteliğindedir.”

Bir yorum bırakın