İstanbul’a Yeni Metro: Bahçelievler – Beylikdüzü

0
1298

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bahçelievler’den Beylikdüzü’ne metro yapılacağını açıkladı. Bu metro, metrobüsle aynı güzergahta olmayıp bazı iç kısımlardan da geçecek. Çalışmalar 2013 yılı içinde başlayacak.

Başkan Topbaş, “Bu yıl içerisinde ihalesini tamamlayıp çalışmaları başlatmayı hedefliyoruz. Bahçelievler’den Beylikdüzü’ne metro yapılacak; fakat metro güzergahı metrobüs ile aynı doğrultuda olmayacak. Bazı ilçelerde iç bölgelere de girerek oralardaki yoğun nüfusa ulaşıp, Beylikdüzü’ne gelecek” dedi.


Metronun tüm İstanbul’a yayılması ile birlikte metrobüsün yükünün azalacağına değinen Başkan Topbaş, aynı zamanda araçların daha da büyütüleceğini vurguladı. Hollanda’dan getirilen otobüslerin elektronik sistemleri sayesinde vagon ekleme gibi özelliklerle büyütülebildiğini belirten Topbaş, “Otobüslerimiz çok önemli bir sisteme sahip, istenirse parçalar eklenerek bu otobüsler uzatılabiliyor, daha fazla yolcu alabilecek hale getirilebiliyor. Metrobüse yeni eklemeler yaparak, ulaşımı rahatlatmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Bir yorum bırakın