İTÜ’de Dağıtılan “Müzik Haramdır” Bildirisi

0
3841

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsünde “müzik haramdır” bildirisi dağıtıldı. Bildiride bazı şarkıcıların, bestelerinde kullandıkları sözler ve bu sözlerin nasıl uygunsuz olduğuna yer veriliyor. Elbette bildiri kısa sürede sosyal medyada ve kampüste tepki ile karşılaştı.

İLGİLİ BİLDİRİ

İTÜ öğrencilerinden yerinde cevap:

“İnsan her gün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo görmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir.” Goethe

“İnadında sanat, İnadına özgürlük”

“Sanata ve sanatçıya yönelik baskıların son yıllarda hızla artması biz itü konservatuvar öğrencilerini sanat alanlarını ve sanatı her zaman savunmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. gelinen süreçte sanatın, sanatçının ve sanat alanlarının yasaklanması, konserlerin ve müziğin olduğu tüm alanlara yönelik tehditlerin artması, bizleri bu alanları yaşamı var etme gücü olan sanat ile savunmanın ve sahiplenmenin daha önemli olduğunu göstermiştir. geçtiğimiz günlerde okulumuzda dağıtılan “müzik haramdır” başlıklı bildiriyi dağıtan faşist gerici anlayışı kabul etmiyoruz ve bu anlayışa karşı yaşamımızın her yerinde sanatı var etmeye çalışacağız. inadına şarkılar, türküler söyleyeceğiz, inadına müziği ve sanatı tüm çocuklara öğretmeye çalışacağız. bizler sanat ile yaşamı örgütleyeceğiz. geleceği hep birlikte ellerimizle kurma gücümüz var ve bizler bu gücü sanat ile yaygınlaştıracağız.”

“üniversitemizde bildiriyi dağıttıkları ve zihniyeti biz çok iyi tanıyoruz. bir dünya şairi olan nazım hikmet’in mahpus edilmesinden, ruhi su’nun tedavisinin önüne geçilmesinden ve bu hastalığından kaynaklı ölmesinden, hasret gültekinlerin, nesimi çimenlerin, muhlis akarsu ve diğer insanların barbarca yakılmasından, fazıl say konserine satırla saldırı yapılmasından, piyanist dengin ceyhan’ın tutuklanmasından, erdal erzincan’ın trt’de yasaklanmasından ve tüm sanat alanlarının kapatma tehdidinde olmasından tanıyoruz. sanat alanlarını bu zihniyete karşı savunacağız.

Sanat her yerde.

Müzik her yerde.”

Bir yorum bırakın