İyi Bir Lise İçin TEOG’da Kaç Net/Puan Yapmak Gerekir ?

0
4213

TEOG sınavları sona ererken, bir çok öğrenci iyi bir lise için kaç puan ve net yapması gerektiğini merak ediyor. İyi bir lise için uzmanlar 230 netin yeterli olacağı görüşünde. Kısaca öğrencinin en fazla 12 yanlış yapma hakkı bulunuyor.

TEOG puanları ne zaman açıklanacak ?

TEOG puanlarının 6 Haziran’da MEB tarafından açıklanması bekleniyor.

 

Uzmanlardan TEOG değerlendirmesi:

Vatan gazetesinden Kenan Butakın, uzmanlardan TEOG’daki sorularla ilgili şu değerlendirmeleri aldı.

”SON KONULARDAN SORULDU”

-Aslan Ayhan – Uğur Okulları Akademik Kurul Fen Bilgisi Üyesi: “Fen sınavında müfredat dışı soru bulunmuyordu. Kazanımlara uygun bir sınav oldu. Sınavda bakanlığın daha önce açıkladığı yere kadar tüm ünitelerden soru bulunmaktaydı fakat son konulardan daha fazla soru soruldu. Sınavda hatalı veya tartışmalı soru da yoktu. Ayrıca sınav üst gruptaki öğrencileri ayırt edici nitelikte de değildi.”

”ÇELDİRİCİ BİR SORU VAR”

-Aysun Toptaş – Açı Dershaneleri Tarih Öğretmeni: “Sorular geçtiğimiz dönem yapılan TEOG’a göre daha kolaydı. 8. sınıflar 4. ve 5. ünitelerden daha fazla soru soruldu. Bilgi ve yoruma dayalı sorular karışık soruldu. D kitapçığı 12. soruda, kelime anlamına dair bir soruda bazı öğrenciler çelişkiye düşmüş olabilir. Ancak yine de zorlanmadılar. Bunun dışında 14. soru da laikliğe soyadı kanunu dolaylı olarak giriyor, net olmadığı için çeldirici gelmiş olabilir.”

”YORUMA DAYALI SORU AZDI”

-Rozi Arat- Sevinç Kolejleri Yabancı Diller Koordinatörü: “Okuduğunu anlama soruları ağırlıklı olmakla beraber, resim yorumlamaya dayalı soru çok az soruldu. Sorular dilbilgisi yapılarını anlama ve uygulama düzeyinde değil, daha çok okuduğunu anlama ve doğru çıkarım yapma becerisini ölçmekteydi. Diğer bir dikkati çeken konu ise; sorular arasında olumsuzluk ifade eden sorunun ile sıralama sorusunun sadece 1’er tane olmasıydı. A grubu 10. 18. ve 20. Sorular öğrencilerin zorlanabileceği ayırt edici sorular olarak göze çarpmaktaydı.”

SEÇİMLERE TEOG ARASI

TEOG’da, ortak sınavın dünkü oturumunda, İstanbul’da Maçka Pakmaya Hüsamettin Ziler Ortaokulu’nda TEOG’da ter döken çocuklarını bekleyenler arasında Hatay CHP birinci sıra milletvekili adayı Hilmi Yarayıcı da yer alıyordu. Sınavının çok iyi geçtiğini söyleyen oğlu Berdan Yarayıcı da, “Sınav kolaydı. Zor demişlerdi öncesinde. Bir önceki sınavımda sadece 3 yanlışım vardı ama o da kodlama hatasından olmuştu. Hedefim Robert Koleji veya Kabataş Lisesi. Bu sınav da çok iyi geçti. Umarım başarılı olurum.” diye konuştu. Öğrenciler de, fen ve teknoloji, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil testlerinin çok kolay geçtiğini söylediler.

Bir yorum bırakın