Kadın Avukata Sosyal Medya Tacizi

0
1777

Avukat Sedef Ünal, kurucu ve başkanı bulunduğu sendikaya ait olan Facebook sayfasından Doç.Dr. Serhat Sinan Kocaoğlu’nun “Güzelmiş bu sendika. Bekar arkadaşlar üye olsun.” yorumuyla karşılaştı. Tartışma büyüyünce Kocaoğlu, Ünal’ın şahsi Facebook hesabındaki mayolu fotoğraflarını paylaştı.

Avukat-Sendikası-Kurucusu

Yedi avukat 26 Kasım 2014’te Türkiye ’de bir ilki gerçekleştirdi ve Avukatlar Sendikası’nı kurdu. Kurucu Başkanı Sedef Ünal olan sendika, Türkiye Barolar Birliği’nin bağlı çalışan avukatlar için “Tip Sözleşme” yönetmeliği çıkarması için imza kampanyası başlattı. Sedef Ünal, kampanyayı Facebook’ta 22 bin üyesi olan ‘Avukat/Hâkim/Savcı Tüm Hukukçular Omuza Omuza’ adlı grupta duyurdu. Ünal, kampanyaya dair kendisi ve bir kadın meslektaşının olduğu fotoğrafı, sendikanın faaliyetlerini de anlatarak burada paylaştı.

Paylaşıma ilk yorum Facebook’taki sayfayı yöneten özel bir üniversitenin Ceza ve Ceza Mahkemesi Ana Bilim Dalı Başkanı Serhat Sinan Kocaoğlu’ndan geldi.

‘GÜZELMİŞ SENDİKA’

Kocaoğlu, “Güzelmiş bu sendika. Bekâr ve niyeti ciddi arkadaşlar behemehal üye olsun diyorum”, “Sedef Ünal, üyelik şartlarınızı açıklar mısınız… Bekâr erkek avukatlara kota var mı?” diye yazdı. Ünal da bu yoruma, “Yaptığımız iş ciddi bir iştir, burada geyik cevaplayacak vaktimiz yok. Gerekli açıklamalar Facebook grubumuzda var. İnternet sitemizde de olacak” yazarak tepki gösterdi. Ancak Kocaoğlu, “İsim seksi ama nedir, kimlerin icraatıdır, arkasında kim vardır bu sendikanın?” diye devam etti. Bunun üzerine Ünal, sendikanın iletişim bilgilerini verip Facebook’taki gruptan ayrıldıklarını beyan etti.

FOTOĞRAF PAYLAŞTI

Bu yazışmalardan sonra Kocaoğlu, kendisine kişisel sayfasından hakaret ettiğini öne sürdüğü genç avukatın kişisel sayfasındaki mini etekli ve tatilde mayo ile çekilmiş fotoğrafları ‘Avukat/Hâkim/Savcı Tüm Hukukçular Omuza Omuza’ adlı grupta “Sedef Ünal’ın fotoğraflarından oluşan potporiyi ilginize sunuyorum” notuyla paylaştı. Fotoğraflara çoğu erkek olan birçok hukukçu da yorum yaptı.

Bunun üzerine İstanbul 5’inci Aile Mahkemesi’ne başvuran Sedef Ünal, cinsel hakaret ve tacizlere maruz kaldığını belirterek Kocaoğlu hakkında tedbir kararı verilmesini talep etti. Mahkeme de Sinan Kocaoğlu’nun iletişim araçları ile Sedef Ünal’ı rahatsız etmemesi yönünde 2 ay boyunca tedbir kararı aldı.

Avukat Sedef Ünal,‘hakaret’, ‘Özel hayatın gizliliğini ihlal’ ‘cinsel taciz’ ve ‘kişisel verilerin kullanılması’ gibi suçlamalarla Serhat Sinan Kocaoğlu hakkında şikâyetçi olacağını belirterek şunları söyledi: “Bu kişiler, tatil fotoğraflarıma dayanarak, kendi dünyalarında kısa olduğunu düşündükleri kıyafetim üzerinden, yaşam tarzımın bu işlere girmeye müsait olmadığı yönünde ilkel düşüncelerini utanmadan ifade edebilmişlerdir. İşte bu kafalar, Özgecan’ları yok eden çürük, cinsiyetçi, ataerkil, patriarkal toplum yapısının güya eğitimli tipolojisini yansıtan en güzel örneklerdir. Bu kafalarla mücadele edeceğiz.”

Doç. Dr. Serhat Sinan Kocaoğlu, olay sonrası özetle şu açıklamayı yayınladı: “Sendikacı demek hayatın acılarını çekmiş, ezilmiş, kendisi gibi garibanları toplayarak sinerji yaratıp hakkını garibanlara yedirmemeye çalışan bir ahlak timsalidir. Yok öyle concon concon giyinip, kırışıksız ve ful bakımlı bir yüzle, süper mini etek üzerine cüppeli fotolarla sendikacı ayağına yatmak.”

Hürriyet’e konuşan Serdar Sinan Kocaoğlu “Genç meslektaşımı en ufak bir şekilde taciz etmiş değilim. Kendisine eleştirisel bir takım sorularımız oldu, cevap vermek yerine hakaret etti. Kendisinin bana ettiği hakaret mesajları elimde. Salı günü kendisini savcılığa şikâyet edeceğim. Tedbir kararı veren hâkimi de HSYK’ya şikâyet edeceğim” dedi.

 

 

Bir yorum bırakın