Kadın Öğretmenlere Uygulanan Mobbing Ne Boyutta?

0
1082

Eğitim-Bir-Sen, 1025 kadın öğretmen üzerinde yaptığı ankette, kadın öğretmenlerin ne boyutta mobbinge maruz kaldığı üzerinde araştırma yaptı.

Sendikanın Kadın Komisyonu Başkanı Habibe Öçal, toplumumuzda büyük bir yara olan kadına yönelik şiddetin bir diğer boyutuyla, iş yerinde psikolojik tacizle (mobbing) ilgili ‘Kadın Öğretmen ve Mobbing Algısı’ başlıklı bir anket yaptı.

Öğretmenlere 87 sorunun yöneltildiğini belirten Öçal, demografik yapı, kadın öğretmenlerin mobbing algısı, yıldırmanın kaynağı, düzeyi ve sonuçlarının” ele alındığı 3 bölümden oluşan çalışmanın ülke genelinde 1025 öğretmene uygulandığını anlattı. Öğretmenlere 87 sorunun yöneltildiğini belirten Öçal, “Türkiye’de eğitimciler üzerinde böyle geniş kapsamlı bir çalışma yok. Bu çalışmamız bir ilk olma özelliği de taşıyor” dedi.

Önemli sonuçları bulunan araştırmalarının tamamını 7 Mart’ta kamuoyuyla paylaşacaklarını dile getiren Öçal, şöyle konuştu:
“Araştırmamızda, kadın öğretmenlerimize, çalışma hayatı boyunca kaç kez yıldırmaya maruz kaldıklarına ait soru yönelttik. Kadın öğretmenlerin yüzde 46,2’si 2-5 defa, yüzde 23,8’i bir defa, yüzde 22,5’i 10 defa ve üzeri, yüzde 7,5’i 6-9 kez yıldırıya maruz kaldığını belirtti. ‘Aynı dönemde, yıldırmaya maruz kalan diğerlerine de destek oldunuz mu’ sorusuna, her 3 kadın öğretmenden 2’si yani yüzde 66,3’ü çalışma yaşamında, en çok etkilendiği, yıldırmaya maruz kaldığı dönemde, bulunduğu ortamda aynı veya farklı yıldırma eylemine maruz kalan bireye veya bireylere destek olduğunu, yüzde 33,7’si destek olmadığını ifade etti.”mobbing

Anketin, kişilerin mobbingi farklı biçimlerde algıladıklarını da ortaya koyduğunu dile getiren Öçal, iki öğretmenin aynı olayı farklı değerlendirdiğini, ortak bir mobbing algısı bulunmadığını söyledi. Öçal, kadın öğretmenlerin başörtüsü ve kıllık kıyafeti konusunda da halen mobbinge uğradığını belirtti.

Çalışmanın ikinci bölümünün de erkek öğretmenler üzerinde yapıldığını anlatan Öçal, bu tamamladığında, iki araştırmanın karşılaştırarak, kadın ve erkek mobbing algısıyla ilgili bir analiz ortaya koyulacağını sözlerine ekledi.

Bir yorum bırakın