Karanlık Korkusunu Yenmek

42
25414

Çoğu insan özellikle çocukken karanlıktan korkar, bazılarında bu fobi (akluofobi) büyüyünce geçse de bazılarında gizli olarak devam eder. Çocukken anlatılan incir ağacı altındaki cinli hikayeler, elm sokağı kabusu, silent hill gibi karanlıkta kötü şeyler döndüğüne dair mesajlar veren unsurlardan dolayı ben de korkuyordum etrafta ışığın olmamasından. Çoğu zaman karanlık binaya girmek için başka birinin girip binanın ışığını yakmasını beklerdim olmadı koşarak girerdim doğrudan ışığa doğru.

Fazla uzatmadan bu konuda gerek çocuk gerek yetişkinlerde karanlık korkusunun nedenleri ve bu korkunun nasıl yenileceği hakkında bilgi vereceğim.

Tam Olarak Neden Korktuğunuzu Anlamaya Çalışın:

Etrafı görebilme yetisi birincil önemde olduğundan karanlık etrafa yayıldığında beyin öncelikle etrafta ne olduğunu algılayamadığından baştan aşağı panikler, gayet anlaşılabilir bir durum. Önceden izlenmiş bir korku filmi, karanlıkla ilgili kötü bir anı veya evinizdeki takır tukur sesler tam bu anda kendini daha fazla belirginleştirir. Bunun nedeni beynin görme yetisinin yerine başka şeyleri yerleştiriyor oluşudur. Evdeki seslere gelince o sesler aslında her zaman var olan ancak dikkat edilmeyen veya başka seslere (tv,bilgisayar, sokak gürültüleri) karışan seslerdir. Beyin etrafı göremediğinde ikincil bir duyuya yani işitme’ye daha çok önem vermeye başlar, hazır etrafta elektrik de olmadığından (tam bir köy sessizliği durumu) etraftan gelen sesler daha fazla önemsenir, her tıkırtıya bir anlam yüklenmeye başlanır.

Karanlık Gelmeden Önce Aslında Etrafta Korkacak Bir Şey Olmadığını Bilin:

Bir çok insanın korkuları farklı büyük veya küçük, fantastik veya gerçekçi ancak mantıkla bunları aşmak mümkün. Örneğin; evde karanlıkta kalan bir kadın, zarar verme amacı taşıyan bir insanın içeri gireceği hakkında bir endişe taşıyorsa (kadınların öyle adamlarla ilgili sorunları olduğunu üniversite yıllarımdan biliyorum malesef) elektrikler kesilmeden önce evindeki tüm dışarıya açılan noktaları kontrol etmeli ve yakınında sürekli kendine karanlıkta yardımcı olacak araç gereç bulundurmalıdır. Evin tüm kapıları pencereleri kitliyse, karanlıkta içeri giren şeyin sesini eminim takırtı olarak duymazsınız. Bu başka bir konuya dahil ancak bir el feneri ile biber gazı ise savunma için yeterli olabilir.

Aynı şekilde çocuklarınız uyumadan önce ışığın kapatılmasına razı gelmiyor olabilir, gayet doğaldır. Bunun için yapılabilecek şey, çocuğun korktuğu nesneyi ve etrafını her gün çocuk yatmadan onunla birlikte kontrol etmektir. Yatağın altı, Gardolabın içi gibi.

İçten içe bildiğiniz gibi korkunun kaynağı ötedeki bilinmezliktir.

Başka Şeyler Düşünün.

Uyuyacaksınız, ışıkları söndürdünüz. Kötü düşüncelerden uzak durmak için iyilere yönelin. Yarın ne yapacağınızı veya uzak bir zamandaki planlarınızı düşünün. Yatmadan hemen önce bir korku filmi izlediyseniz ondan kalan düşünceleri savuşturmanız için zihninizi iyi şeylere yöneltebilirsiniz. Hoşlandığınız kızı düşünmek de bunlardan biri olabilir. Yardımcı olmuyorsa mp3 oynatıcınızdan sakin müzikler dinleyerek uykuya dalabilirsiniz.

Korkutuğunuz Şeyi Komik Haliyle Görün.

Bu fikri Harry Potter adlı kitap serisinden aldım. Orada Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Öğretmeni, öğrenciler en büyük korkularıyla yüzleşirken onlara, onun “komik bir şekil aldığını düşünün” diyordu. Örneğin, gözlerinizi kapattığınızda üzeri doğru gelen bir iskeleti, şık bir takım elbiseyle jazz bar’da dans ederkenki halini düşünebilirsiniz. Korkulan her nesnede işe yaramaz ama denemeye değer.

Sizi Korkutan Şeyleri Düşünün.

Yattıktan sonra etraf karanlıkken veya normal bir zamanda elektrikler kesikken sizi korkutan her ne ise; bir gölge, bir ses, bir biçim olabilir. Ertesi gün onu bulun. Örneğin balkonun kapısı açıkken rüzgar ile havalanan perde bir gölge ve ses çıkarabilir veya evin hemen yanındaki ağacın dalları. Odanızda bulunan bir biblo veya oyuncak ayının karanlıkta görüntüsü sizi ürkütüyor olabilir. Ortalıktan kaldırın.

Korkunuzu Yakın Bir Arkadaşınıza Açıklayın.

Bir arkadaşınızı yatıya çağırıp uyumadan önce karanlık korkunuz hakkında bir şeyler söyleyebilirsiniz. Her insanın korkuları ile farklı yüzleşme teknikleri var, belki o da aynı sizin gibi karanlıktan korkuyordur veya kendine has bir yöntemi vardır. Bunu sizinle paylaştığında ertesi gün karanlıkta kaldığınızda onun söyledikleri aklınıza gelecektir.

Sinema ve Oyunların Korkutucu Atmosferinden Kurtulun.

Korku filmleri ve gerilim oyunlarının insan üzerindeki karanlık çağrışımına yönelik etkisi malum. Paranormal Activity‘i izlediğinizi düşünelim, ardından yattınız. Her türlü ses ve harekette beyniniz hemen o filmdeki olanlara odaklanacaktır. Negatif durumları düşünmek pozitif olanlardan çok daha kolaydır. Bu durumda realist bir yaklaşımla filmlerin kurgu olduğunu düşünmelisiniz. Ayrıca o 3. boyuttaki yaratıklar, ruhlar vb. cisimsiler de bu maddesel dünyada var değildir. Bunların hepsinin uydurma olduğunu bilin-hatta bu korkularla ilgili discovery belgesellerini bulabilirseniz daha iyi olur- ve tüm bu düşünceleri silin kafanızdan. Ve özellikle bu tarz konularda yatmadan önce fazla okuma-araştırma yapmayın. Gidip cinmiş, periymiş, gulyabaniymiş, böyle şeylere bulaşmayın, en azından yatmadan önce.

Amnesia oynarken elektrikler giderse yapabileceğiniz pek bir şey yok bu arada 🙂

Korktuğunuz Şeyin de Göremediğini Unutmayın.

Karanlığa dair korkunuz bir kişi veya yaratık olabilir. Karanlıkta şartlarınızın eşit olduğunuzu hatırlayın. O da sizi göremiyor.

Evdeki Sesler:

Gündüz ve gece sıcaklık farkı nedeniyle bazı metal ve ahşap eşyalar özellikle yaz aylarında geceleri ses çıkarabilirler. Her şeyin bir sebebi olduğunu unutmayın. Apartmanda yaşıyorsanız, evinize bir şey girdiğinde çok ses çıkaracağını bilin, komşularınız herhangi bir acil durumda sizi duyabilirler.

Karanlıktan Değil de Bir Nesneden Korkmak.

Odanızda aslında korktuğunuz şey bir nesne olabilir. Örneğin: yattığımda hafif aydınlık bir odada bir oyuncak bebek sizi bakışlarıyla ürkütebilir, hemen odanın dışına çıkarın. Açık bir dolap kapağı mı var, hemen kapatın.

Bir Gece Lambası Alın.

Kendinize veya çocuğunuzun odasına bir gece lambası alın, fazla elektrik harcamaz, loş bir ışıkta insan rahatlıkla uyuyabilir. Bir süre sonra uyurken açma gereği duymayabilir.

Karanlıkta…

Karanlıkta gördüğünüz hissettiğiniz şey aşırı gerçekçi bir kabus gibiyse, hemen uzman birilerine danışmanız sizin için daha iyi olacaktır. Gerçekçi bir kabus psikolojik bir sorunun habercisi olabilir, internetteki tavsiyeler bu konuda size yardımcı olamaz.

Karanlığı Fethedin!

Muhtemelen karanlık fobisine yönelik en işe yarar öneri, onunla yüzleşmek, onu hissetmek, içinde ne olduğunu anlamak. Benim parlak fikirlerimden. Bulunduğunuz yerin ışıklarını elektrikle çalışan her şeyi kapatın. Karanlıkta oturun, odada dolaşın, elle etraftaki nesneleri kurcalayın. Sokakta iseniz güçlü olduğunuzu ve sıkıştığınızda peşinizdekinden daha tehlikeli olabileceğinizi bilin. Hayatta kalma arzusu bir insanda oldukça baskındır. İlk başlarda korkunuz devam edebilir ancak bir süre böyle karanlıkla korkunuzu tedavi ettiğinizde, karanlığın efendisi olacaksınız. Bende işe yaradı.

Son olarak bir insanın her şeye alışabileceğini bilseniz de bilmeseniz de olur. Şuan karanlıkta korkuyor olabilirsiniz ancak birisi sizi alıp bir karanlık hücreye atacak olsa -biraz kurgu yapalım- 1-2 gün içinde karanlığa öylesine alışırsınız ki bu anlık basit korkunuzdan eser kalmaz. Evet, yüzleşmek çoğu zaman cesaret istese de bizi sonuca götürecek olandır.

42 YORUMLAR

 1. iyi güzel her şey de. bunları ben artık ezberledim şu an askerim askerlikte bir dağın tepesinde nöbette lamba yok bir şey yok şehitlerin gömülü olduğu yerler tek çare kurtulma yöntemi her hangi bir halis görüp orada ölmek kalıyo çünkü yok yani yapacak birşey karanlık seni koları arasına alıyo donup kalıyon kurtulamıyosun bu yaşıma geldim gerçekte bu durum bana erkekliğimden soutmaya başladı sinir hastası ooldum artık bazen kendi kenndime karanlıkta konuşuyorum gel diyorum karşıma çık beklemicem saldırıcam ffalan gbi kendimi avutuyorum 😀

 2. şu nasıl bir şakadır ya!!

  Amnesia oynarken elektrik kesilirse yapabilecek bişey yok.

  Tam aynısı oldu yaratık tam ustume geliyodu elektrik gitti bir anda abim girdi içeri… 😀
  🙂
  Saolasın

 3. ben eskiden karanlıktan bu kadar korkmazdım ancak şimdi bu korku bende artmaya basladı. tek basıma yatarken korkmaya basladım ve genelde ısık acık uyuyorum. bana ne önerirsiniz

 4. Ayaklarim buz tuttu kan gitmiyor sanki kalbim cok hizli atiyor nefesimi tututorum gozlerim faltasi gibi acik. Karanliktanda yalnizliktanda korkuyorum. Ve bu ruyalarimada giriyor sabah kaskati kesilmis sekilde buluyorum kendimi. Ve artik bu korkuyu yenip derin bi nefes almak istiyorum

 5. Bende karanlıkta tek başıma kalmaktan korkuyorum.. Tek bişeyle kendimi avutuyorum ilerde evlenince yanımda eşim olacak.. Galiba bu korku büyüdükçe azalıyor

 6. üniversite sınavlarına hazırlık için köydeyim ve bir haftadır ramazan dolayısı ile herkes istanbul’a döndü. beni de ısrarla götürmek istediler ancak burada çalışma ile orada çalışma arasında dağlar kadar verim farkı var. bir haftadır yaşadığım gündüzler kadar güzel ve kolay, geceler kadar kötü ve kabus zaman yaşamadım hiç, tam olarak korkunun odağı ‘karanlıkta yalnız kalma’ üzerine. biraz da metafiziksel varlıklara olan inanç nabzı dubstep’e çeviren. ama kararlıyım, bayrama kadar dönüş yok. (galiba)
  paylaşım için teşekkürler.

 7. Karanlık bir oda da veya bir ortamda misal sokakta nefesim daralıyor sanki düşücek gibi oluyorum bu yaklaşık bir 4 veya 5 aydır böyle karanlık bir ortamda duramiyorum sanki nefesimi tutmak zorundayım gibi elektrikler gidince wc ye girmeye korkuyorum ne yapabilirim acaba
  16 yaşındayım

 8. Abi bende outlast oynuyan kanallarda inadına başına korkutan zombi resimleri koyuyorlar bende youtube da video izlerken gözüm ona takılıyor sonra gece yatarken camdan bana baktıklarını sanıyorum ve bu düşünceyi kafamdan atamıyorum lütfen yardım edin

  • Merhaba kardeşim, bak her şey beyinde biter. Kendini oranın efendisi gibi hisset ve korkmadığını düşün. Merak etme hiçbir şey olmayacak. Ve yatmadan önce 3’er defa İhlas , Nas surelerini oku bi sure daha vardı ama adını unuttum şimdi. Sonra rahat hissedeceksin.

 9. Benim tek sorunum şu: babam başka odadan bir şey getirmemi istediğinde, koridorda yürürken diğer odaların ışıkları açık olmadığı için çok korkuyorum. Jet gibi geçiyorum koridordan ama artık rahatça geçmek istiyorum. Korkumu yenecek cesaretim de yok. Aşırı derecede korku filmi bağımlısıyım. Ne olacak benim halim 😀

 10. aynen doğa aynı sorun bendede var 16 yaşındayım mesela gece lavaboya giderken o kadar çok korkuyorumki anlatamam gidersem bile o kadar hızlı gidiyorum karanlıkta sanki üstüme bişeyler gelcek gibi oluyorum

 11. Aslında yorumlara şöyle bir göz gezdirdim, birkaç yorumda karanlıkta yalnız kalkmaktan korktuğunuzu yazmışsınız. Sanırım ben de karanlıkta yalnız kalmaktan korkuyorum. Mesela gece ışığı kapattıktan sonra yatağım giderken içimi bir korku sarıyor, vücuduma bir titreme geliyor. Hızlı hızlı yatağa gidiyorum. Uzanıyorum, hızla örtümü/yorganımı üzerime çekiyorum. Anında o hisler gidiyor. Rahatlıyorum. LÜTFEN BANA KARANLIK KORKUM VAR MI SÖYLEYİN!!

 12. arkadaslar ben kuvukken nokta kadar isikta bile bagrip cgriodum rahatsz oluorum diye smdi ise isigin altnsa uyuyorum bazi seyler yasadm ve bunlar beni etkiledi bi ara uykuya dalmama yakin kapatiyordum isigi smdi hic kapatamiorum duzelip bozuluyor anlam veremiyorum gunduzleri diyorum korkucak bsse yok cok cesaret gelior ancak gece piskolojim deisior ben ben deilim sanki ama kararlym bu korkumu yenicem

 13. ben kucukken nolta kadar isiktan bile rahaysz olurdum suan 16 yasmdatm iuc yl once yasadgm bi olay yuzunden karanlikta korkuyorum ve bi ara uykuya dalmaya yakn isgi kapatrdm smdi ise isikta bile dalamiorum nedemse uykularmda bahrip agliyorum gercekten kotu bi durum ama bundan kurtulcam kararlym gundzleri cessret geliorda geceleri ben ben deilim sanki

  • arkadaşlar mesela ben koridordan geçerken nefesim daralıyo geçmişteki okul korkularım aklıma geliyo kalbim hızlı atıyo stresten ölcem diye korkuyorum ve geceleri lambayla yatıyodum korkmuyodum ama gene korkum başladı ölücekmişim gibi nefesim daralıyo bunun çöxümü ne bıktm artık :(,

 14. Gece korktuğunuz şeyin sizin hizmetkarınız olarak düşünün .Siz onun kraliçesisiniz.L sizin istediklerinizi yapmak zorunda.Korkutuçu olan siz olun. O sizden korksun.

 15. yok ben abimle dabbe 6 fragmanını izledim daha 6 yaşındaydım .Şimdi gem dabbeden hemde artık kutsal damacadaki kızdan korkuyorum (gerçek olmadıklarını biliyorum) ama yapacağım bişi yok

 16. Yorum:yaww bende FNAF SLENDERMAN gibi yaratiklarin geceleri gelip beni oldurecekmis gibi hissdiyorum yada anneme zara verecekmis her zaman ilac aliyorum almadigim zaman gece altima siciyom ztn ara sira uyuduktan sonra gecenin 2 si 4 ü kalkiyom ondan sonra uyiyamiyom

  • abi sa.benden tavsiye FNAF2 how to makes jumpscares not scary adlı 1 dakikalık video var.10 defa fln izle.inan bana.karakterlerin korkutmasını kahkaha ata ata izleyecen. ama! golden freedy için bişey yapamam.ben onu altıma işeyecek kadar korkuyom.

 17. ben 3 4 gibi kalktım kalktığımda havada bir şey gördüm uzun bir süre vardı sonra kayboldu sabah gördüğüm yere baktım belki bir eşya bir şeydir diye ama hiç bir şey yoktu

 18. Arkadaşlar lütfen yardım edin!
  fnaf2 yi bileniniz vardır heralde.hiç bir karakterden korkum yok.sadece GOLDEN FREEDY’den var.golden freedy’nin sesinden ve yan yan azı açık gülmesinden korkuyorum.sanki odaya girerken kafası eğik,gözleri fln kanlı bana bakacak gibi! ama suratıma atlamasından korkmuyorum.Bütün fnaf2 karakterlerinden %10, golden freedy’den %95 korkuyorum.Ne yapabilirim? (annem ve babam müzisyen.gece 1,2,12 gibi geliyolar.(her gece degil) evde bir 5 aylık rus finom var korkudan onu salıyom evde beni koruyacak diye.ama buda işe yaramıyo.sanki arkamı dönünce o golden freedy bana bakıp o afedersiniz s*k sesiyle şarkısını söyleyecek gibi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Allah rızası için yardım edin.(yaşım 14)

 19. golden freedy’i bilen vardır heralde? ama sadece fnaf2 deki halinden korkuyorum.sanki odaya girince yerde oturup,o kesik kesik sesiyle bana şarkı söyleyecek gibi!.Annem ve babam müzisyen.onlar işe gidince 12-1-2 de geliyolar. 18:00-02-00 arası genelde yanlız oluyom evde.Birde bi rus finom var 5.5 aylık. korkudan onu salıyom sanki beni koruyacak gibide işte faydası yok.fnaf2 de GOLDEN FREEDY hariç hiçbir karakterden korkum yok denecek kadar az. bana nne önerirsiziz?

 20. Ben karanlikta. Korkutugumu pek kabulenmem inadina karanliga girerim ormana gece vakti giderim hatta ormanda kalirim bir arkadasimla ve hic sıkıntı olmaz ama eskiden karanlikta odadan odaya kosarak gider genelde biseyin bana baktigini sanardim hatta bi odadan giderine karanlikta kosarken sanki biri ustume atlicak gibi hisederdim sonra bunu karanlikta bulunarak atlattim ormanda kalarak filan ama hala cok oyun oynuyom film izliyom pek etki etmiyo ama bi anda elektrik kesilince kendimi bi anda alistiramiyom o karanliga geriliyom ozelikle en sonki ormanda kalisimda sabah 5.45 saatlerinde arkadasimla cok ilginc bi olaya rastladik bolgemizdeki en alcak ve en yogun dikenli calilarla kapli olan kisimin icinden 4-5metrelik insan vicudunda bi cismin bizle hicbi goz temasi kurmadan sadece onune bakarak yurudunu gorduk 3,4saniye sonra inanamiyip arkasindan baktigimda hicbi ize rastlamadim ikimizde bunu gordugumuz icin bilincimizden dolayi oldugunu sanmiyoruz cunki ne gordugumuzu anlatirken ikimizin gordugunu seyde ayniydi yani su son 1 haftadir hep aklima geliyo ve tekrar karsilasacigimdan supe duyup geriliyorum cok gerici oluyo ayni bolgeye gitigimizde rahatca hareket ediyorum uyuyorum ama en ufak bi sese gozlerim dort aciliyo hemen geriliyom heryeri gozumle tekrar tekrar tariyom bisey goremeyince hala gergin kaliyom cok rahatsiz edici bi durum

 21. abi simdi ben karanliktan korkuyorum. aksamlari yatarken de sanki odada biri var. abi yani yatagin altina bakmaya korkuyorum. yatanlardan birisini uyandiriyorum. YAni o kadar korkuyorum arkadasla

 22. Lutfen banada yardimci olun karanlikta saclari onune gelmis beyaz kirli bi elbiseli elinde bicak olan bi kiz goruyorum gibime geliyo beni oldurmesinden Korkuyorum sizce ne yapmaliyim

 23. Benimde derdime bi care bulun karanlikta elinde bicak olan saclari one gelmis beyaz elbiseli bi kiz gorur gibi oluyorum hatta Geçen gun mutfakta gercekten gordum sandim sanki bicakla bana bakiyo gibi lutfen yardim edin karanliktan cok Korkuyorum

 24. Korkunuz gayet normal. Yeryüzündeki tüm insanlar karanlıktan korkar. Korkmam diyen insanlar yalan söyler inanmayın. Basın düğmeye rahatlayın….. :))

 25. ben biriyle yanyana yatıyorsam ama ayrı değil aynı yatakta mesela ablamla yatarken aksine ışığı kapatmak istiyorum korkmuyorum ama yalnızken korkuyorum.Annem hep kızım 3. kattayız eve kimse giremez diyor ama benim korktuğum şey aslında somut değil soyut varlıklar anladınız siz orasını 🙂 🙂 arkadaşlarım yalnız uyuyabiliyor ve ben uyuyamayınca çok sorun yaşıyorum.Mesele bir geceliğine başkasında kalınca yada 2 günlüğüne geziye gidince kara kara düşünüyorum nasıl uyuyacağım ben diye ve bu durumu yaşayan sadece benmiyim bilmiyorum allah aşkına söyleyin böyle olan var mı?

 26. Korkudan ziyade komedi gibi iş aslında çok basit arkadaşlar 17 yaşındayım bende de korku vardı ama yendim nasıl mı ? 1. Göremediğiniz ya da olduğunu düşündüğünüz canavarlar yaratıklar her neyse size zarar veremez . Aslında onlar sizi korkutmuyor siz kendi kendinizi korkutuyorsunuz. Onlar filmde ya da oyunda olur ve o filmin yönetmeni ve oyunun yapımcısı vardır. Siz onları ciddiye alırsanız tabi korkarsınız dil çıkarın çok ta fifi diyin. 2. En sevdiğim budur. Korkunuzla yüzleşin. Çünkü yüzleşmeden bir korkuyu tamamen yenemezsiniz. Korktuğunuz bir videoyu 10 kere arka arkaya izleyip üzerinden 3 gün geçtikten sonra yine izlersiniz korkmazsınız bu ne lan ne kadar saçma bir şey imiş diyeceksiniz. Allah a güvenin çünkü Allah izin vermedikçe hiçbir şey sizi korkutamaz ve zarar veremez. Karanlığa meydan okudum ve korkuttu ama daha korkutamıyor çünkü gerçek yüzünü gördüm evde tek başıma elektrik gittiğinde bunu fırsat olarak düşündüm ve kör ebe oynarcasına evi gezdim gezerken ürktüm ama gezdikten sonra kahkahayla karanlık tüm gücün bu mu dedim. Korku bir illüzyondur. Korku bir seçimdir. Korktuğunuz şeyler yok belki de hiç olmayacak. Mesela görme engelli birisi hiç karanlıktan korkar mı ! Çünkü karanlığı dibine kadar yaşamış ve korkulacak bir şey olmadığını biliyordur. Emin olun gelecekte eşinize bunları gülerek bahsedeceksiniz lan ben niye salak gibi kendimi kastım titredim güzelim uyku kaçtı diyeceksiniz. Karanlıktan korkanlar için son önerilerim Allah a tevekkül edin öyle uyuyun Nas Felak İhlas Ayet el Kürsi okuyun. Ve özellikle ailenizi şaşırttın ya da tekseniz evde diyin ki karanlık senin ben o siyahını gibiyim hadi lan diyin bütün ışıkları kapatın ve uzun süre karanlığa bakın karanlıkta uyuyun. Karanlık gerçek değildir sadece ışık yok ışık yok sadece eviniz yine aynı televizyon yine aynı yerde yatağınızın altında olsa olsa düşürdüğünüz bilyeleriniz boncuklarınız olur. Rahat olun hiç kasmaya gerek yok. Çünkü onun korkulcak bir şey olmadığını anlayınca bir daha hiç korkmayacaksınız. Korku belirsizlikten bilinmezlikten gelir. Aslında bu iyi bir şey çünkü daha fazla araştırıyorsunuz ve bilginiz artıyor. Mesela karanlıkta uyumak insan zihnini geliştiriyor . Korkunun silahını kendine çevirin ve onu kendi yöntemiyle alt edin . Korkuyu korkutun ?

 27. Ben12 yaşındayım karanlıktan çok korkuyorum akşamları uykum kaçınca beyin kilitlenmesi yaşıyorum karabasan geliyor bana çok korkuyorum akşamları korkumdan mutfağa bile gidemiyorum bir keresindetelevizyonda siyah uzun saçlı saçı öne gelmiş kısa boylu bembeyaz giyinmiş olan birşey izlemiştim her akşam o aklıma geliyor lütfen bana yardım edin çok korkuyorum

 28. Ben 12 yaşındayım annemle yatak odasında yatıyoruz babam salonda yatıyor eğer ben yanımda biri olmadan uyursam gece 3 4 gibi uyanıyorum ve bir daha uykum gelmiyor. Annem kızım evimiz güvenli birşey olmaz diyor ama… Ama sanki soyut birşey gelipte beni annemi abimi babamı öldürecekmiş gibi geliyor. Ailem çok kızıyor. Abimde aynı olayı yaşamış kuzenimde ama hiçbir şey anlamıyorlar lütfen yardım edinn……

Bir yorum bırakın