Karl Marx Kitabını Okutan Öğretim Üyesine Soruşturma

0
1062

Yükseköğretimde saçma soruşturmalar devam ediyor. Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Seydi Çelik’e Karl Marx ve Friedrich Engels’in “Komünist Manifesto”’sunu okuttuğu ve Michael Moore (“Sicko” ve “Kapitalizm: Bir Aşk Hikâyesi”) belgeselleri izlettiği için soruşturma açıldı. Bimer’e yapılan şikayet sonucu öğretim üyesinin savunması istendi.

Çelik savunmasında: siyaset bilimi bölümünde bu konuların işlenmesinin gayet doğal olduğunu açıkladı.

Seydi Çelik Şöyle konuştu:

“Anayasa hukuku dersi veriyorum ve siyasal rejimler de bu dersin konusu. Siyaset biliminde bu tür konuların işlenmesi çok doğal. Uzay bilimleri değil ki bu ders. Hiçbir öğrenciyi yüzde yüz memnun edemezsiniz ancak YÖK’ün böyle bir şikayeti dikkate alması çok ilginç. Ben bu konuları propaganda olsun diye anlatmıyorum ki bilim özgürlüğü içerisinde siyaset biliminin konuları olduğu için anlatıyorum. 15 yıllık öğretim üyesiyim daha önce başıma böyle birşey hiç gelmedi.
Komünist Manifesto’yu okuduktan sonra birçok öğrencinin şaşkınlıkla ‘Bu kitap neden yasaklanır ki?’ diye sorduğu oluyordu. Öğrencilerimle aramda bugüne kadar hiçbir sorun olmadı. Ayrıca hakkımdaki şikâyetle ilgili de öğrencilerim bana çok destek veriyor”

karl marxKocaeli Üniversitesi öğrencileri, öğretim üyesi Çelik’e destek vermek için imza kampanyası başlattı. Kampanya metninde şu ifadeler yer aldı: “Açılan bu soruşturma bilimsel ve akademik alana müdahaledir, dahası YÖK’ün bilimsel bir eseri sebep göstererek soruşturma da bulunması ülkemizin geldiği karanlığı gözler önüne sermektedir.”

Kaynak: Milliyet

 

Bir yorum bırakın