Karne Dönemi Veli – Öğrenci İlişkisi Nasıl Olmalı ?

0
1238

2012 – 2013 öğretim yılı birinci dönemin sonlarına geldik. Öğrenciler 1. dönem karnelerini okulun son günü olan 25 Ocak 2013 tarihinde alabilecekler. Bu hassas dönemde velilere bir kaç tavsiyede bulunmak isteriz.

Düşük notlarla eve gelecek çocuklarınıza kesinlikle küçük düşürücü, başkalarının çocuklarıyla karşılaştırmacı davranışlarda bulunmayın. Unutmayın öğrenci başarıyı zorlama ile yakalayamaz, gerçekten öğrenmeyi istemesi için ona karşı yüreklendirici bir tutum takınmalısınız.

erken cocuk ingilizce1 -8. Sınıflar: Çocuğunuz notlarını değerlendirirken yargılayıcı olmayın, eksikleri belirleyip, bir sonraki dönemde ağırlık vereceğiniz dersleri seçin. O düşük notu kendiniz almışsınız gibi ” Bu notu beraber yükseltelim 2. dönem” şeklinde kollektif bir amaç ortaya atın. Elbette bu sınıflara giden çocukları hediye yöntemiyle de derslere teşvik edebilirsiniz. Hediyeleri her başarı sonrasında vermeyin, bu davranışı söndürebilir. 1 başarıda verin, diğerini kendisi için yapmasını sağlayın, daha sonra farklı bir hediye verin.

8. – 12. Sınıflar: Bu sınıflardaki dersler gerçekten ortaokulun ardından öğrencilere zor gelmektedir. Özellikle lisenin ilk yılı öğrencilerin karnelerindeki başarıları oldukça düşük olabilir. Bu dönemde çocuğunuzu azarlamak veya ondan uzaklaşmak gibi tavırlarda bulunmayın. Asla suçlayıcı sen dilini kullanmayın.

“Ne laf anlamaz çocuksun
Sana bin kere tembih ettim
Neden dikkat etmiyorsun?” tarzı sözler sen dili kapsamındadır.

Konuşmalarınızdaki bu suçlayıcı tavırlar, ergenlik döneminde olan çocuğunuzu size ve okula karşıt hale getirebilir.

Çocuğunuz son sınıflarda ise bir gün üniversite gezisine götürün, oradaki imkanları ve sosyal ortamları gösterin. Böylece üniversite sınavını kendisi için kazanmak isteyebilir.

2. dönem için şu teknikleri öğrenebilir, çocuğunuza öğretebilirsiniz: Etkili Ders Çalışma Teknikleri

Bir yorum bırakın