Katlamalı Harç Sistemi Yaygınlaştırılıyor

0
1151

3 yıl önce kaldırılan üniversite harçları, okulu tam zamanında bitiremeyen öğrenciler (4-4, 2-2, 5-5) için ders ve ders tekrarı üzerinden uygulanmaya başlandı. 

Katlamalı Harç Sistemi nedir ?

Ceza niteliğindeki bu harç sistemi, okulu azami süresi içerisinde bitirmeyen öğrenciler için uygulanmaktadır. 2014-2015 akademik yılı bahar döneminden itibaren genel olarak uygulanmaya başlanacak sistemde öğrenciler:

Katkı payına ek olarak, geçemedikleri her ders için %50 cezalı bir ücret ödemek zorunda kalacak.

Diken.com.tr’den Nur Banu Kocaaslan’ın haberi:

Bunu bir örnekle anlatmak gerekirse; bir mühendislik fakültesinde belirlenmiş katkı payı ücreti 193 TL olduğunda bir kredinin ‘fiyatı’ da ortalama 6.45 TL’ye denk düşüyor. Okulu uzattığı için katkı payı ücreti ödemek zorunda kalan öğrenci, bir de örneğin beş kredilik ders başına yaklaşık 49 TL ödemek zorunda kalacak.

Hesaplama ise şu şekilde: Katkı payı ücreti + ders kredi ücreti * kredi sayısı * 150/100

Bu hesaplamayla öğrencilerin ödeyeceği tutarlar düşük gibi görünse de, alttan alınan ders sayısı ne kadar çoksa ‘eğitimin maliyeti’ de o kadar artıyor. Örneğin bir dönemde 30 kredi alan bir öğrenci 500 TL’ye varan bir ücret ödemek zorunda.

burs kredi ödemeleri

Üstelik ikinci öğretim öğrencileri için durum çok daha kötü. Çünkü bu eğitim türünde ‘kredi maliyetleri’ çok daha yüksek. Öğrencilerin birçoğu sadece tek dönem için 1000 TL’den daha fazla maliyetle karşı karşıya.

Birinci öğretimde okulu uzatanların yanında uzatmasalar dahi ikinci öğretim, açıköğretim, uzaktan eğitim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, yabancı öğrenciler sistemin mağdur ettiği kesim olacak. Mühendislik, tıp, güzel sanatlar fakülteleriyse ders ücretlerinin en yüksek olduğu fakültelerden.

Bir yorum bırakın