Kaybolan Cep Telefonu Nasıl Bulunur ?

0
3920

Cep telefonunu kaybetmek, bir kahvehanede unutmak her insanın başına gelmiştir. Bu konuda, kaybolan cep telefonunuzu bulmanız için çeşitli basit tavsiyeler listeleyeceğim:

1. Öncelikle sakin olun:

Hemen “çalındı” diye endişe etmek mantıklı düşünmenizi engelleyebilir, bu nedenle soğukkanlılığınızı korumalısınız.

2. Kendi Numaranızı Arayın:

Yapılabilecek ilk hareket, cep telefonunuzu yakın bir zamanda kaybettiğinizi düşünüyorsanız veya bulunduğunuz mekanda bir yerlerde olduğunu biliyorsanız, bir arkadaşınızın telefonundan veya sabit hattan kendinizi aramanız. Sesi/titreşimi size yerini belirtebilir veya bulan kişi telefona cevap verebilir (insanlığın ölmediği varsayılırsa).

3. Kendi Numaranıza Mesaj (SMS) Gönderin:

Böylece kayıp telefonun size ait olduğunu ve bulanın vereceğiniz numaradan sizi aramasını rica edebilirsiniz.

 

4. İnternet Şifrelerinizi Değiştirin:

Akıllı Telefon kullanıcısı iseniz, telefonunuzu bulan kişi (veya çalan) kişisel bilgilerinize erişmeye çalışabilir. Facebook, internet bankacılığı, mail adresleri şifrelerinizi hızlıca değiştirmek kişinin onlara otomatik erişimini engelleyecektir.

Telefonunuzun çalındığını düşünüyorsanız: Sim kartınızı gsm şirketiyle temasa geçip, geçici bir süre için bloke ettirebilirsiniz.

İphone kullanıcısıysanız: “Find My iPhone” ve “GadgetTrak”
Android kullanıcısıysanız: “Where’s My Droid” ve “Lookout” gibi programlarla cep telefonunuzu internet ağı üzerinden bulabilirsiniz ancak programlar telefon çalınmadan önce telefona yüklenmiş olmalıdır.

Bu tür programlarla bir bilgisayardan telefonunuza bağlanıp telefonunuzu bulabilirsiniz. Kaybetmeden önce araştırmakta fayda var.

5. Arayın…

Gün içinde dolaştığınız, uğradığınız yerleri gezin, mekan sahiplerine telefonuzu sorun hatta telefonu tek bir mekanda kaybettiğinizi düşünüyorsanız, mekanın güvenlik kamerası kayıtlarını yetkiliden rica edebilirsiniz. Yakın bölgedeki karakola uğrayıp ne var ne yok bakmak da fena olmayabilir.

6. Bulamadınız ?

Önlem alınmadığı taktirde bu andan sonra yapılacak pek bir şey yok. Özellikle akıllı telefonların fiyatlarının uçuk olduğu aşikar, çalıntı piyasası da oldukça aktif ancak telefon şirketleri bunu kısıtlamak için telefon internet’e bağlandığında fonksiyonlarını etkisiz hale getirebiliyorlar.

Yeni telefonunuzda daha dikkatli olacağınıza eminim. Özellikle akıllı telefonlar için: çoklu şifreleme, yukarıda bahsettiğim programlar gibi önlemler alma konusunda tembellik etmeyin.

Bir yorum bırakın