Kimler Ek Yerleştirme Tercihi Yapabilir ?

Kimler Ek Yerleştirme Tercihi Yapabilir ?

14809
60
PAYLAŞ

Üniversiteyi kazanmış olanlar kayıt yaptırmaya başlamışken bir yere henüz yerleştirilmemiş öğrenciler için ek yerleştirme tercih hakkı devam ediyor. Muhtemelen kılavuzu Eylül ayının 15inden sonra yayımlanacak olan 2013 EK Yerleştirmeleri için, kimlerin 2. tercih yapabileceği bu yazının devamında yer almaktadır.

 

 

 

 • Ek Yerleştirmeye başvurabilmek için ÖSYS’ye girmiş olmak gerekir (LYS ve/veya YGS)
 • ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir üniversiteye yerleştirilen adaylar (açık öğretim kontenjansız programları hariç) ek yerleştirmede tercih yapamazlar.
 • Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için ÖSYS merkezi yerleştirilmesinde hiçbir yere yerleştirilmemiş veya açıköğretimin kontenjansız bölümlerine yerleştirilmiş olmak gerekir.
 • 1. Tercihi kaçıranlar veya herhangi bir nedenle yapmayanlar, ek yerleştirme tercihi yapabilir.
 • Merkezi yerleştirmede bir örgün yüksek öğretim programına yerleştirilen öğrenciler ile kontenjansız açık öğretime yerleştirilen öğrenciler Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin kontenjan sınırlaması olmayan bölümleri için ek yerleştirme başvurusu yapabililer.

Bunlara ek olarak aşağıdaki kuralları ekleyebiliriz:

 • Yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilir.
 • Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını, o puana eşit veya yüksek puanı olanlar tercih edebilir. (Bu maddenin ayrıntısı için kılavuzu bekleyiniz.)
 • Özel yetenek sınavıyla bir üniversiteye yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirme tercihi yapabilirler.
 • Adayların yüksek öğretim programlarını tercih edebilmeleri için özel koşulları karşılamaları gerekir. (Kılavuzdaki tablolarda belirtilecektir.)
 • LYS ve YGS’ye girmeyerek sadece sınavsız geçiş için başvuranlar, sınava başvurduğu halde sınava girmeyenler tercih yapabilir. Ancak özel tabloları takip etmelidirler. Kılavuzun yayımlanmasını bekleyiniz.

 

60 YORUMLAR

 1. ben sadece ilk sınava girdim ve 2yılılk tercih yapamak istedim ama taban puanı 140olduğu için yapamadım puanım 130ile 138aralığında eke kontenjanla tercih yapabilirmiyim

 2. ben sadece ilk sınava girdim ve puanım 130ile 138aralığında ek kontenjanda tercih yapabilirmiyim ltf bilgilerinize arz ederim

 3. sınavsız geçişle 2 yıllık üni.ye yyerleştim ama kayıt yapmıcam. kayıt yapmayınca ek tercih hakkım var mı?

 4. Ticaret lisesi 2013 mezunuyum.İlk tercihi kaçırdım.2.ek yerleştirmeler için tercih yapabilirmiyim 2. tercih ne zaman .

 5. ben bu sen tercih yaptım özel üni. ye yerleştim ancak kayıt yaptırmıcam. ek yerleştirmeden yararlanabılıyor muyum lütfen yardımcı olur musunuz ??

 6. Ben geçen sene özel üniversite ye girdim 1. Sınıf bitti bu sene sınava girdim ilk tercihte hiç biryer gelmedi ek tercih yapabilirmiyim okulum hala devam ediyor

 7. Merhabalar. Ben meslek lisesi mezunuyum , ösys ye girdim ve sınav geçiş içinde başvurdum. Sınavsız geçiş hakkım olan biyere yerleştim fakat kayıt yaptırmadım ve ygs puanım 140′ın üzerinde ben ek tercih yapabilirmiyim acaba ?

 8. ben ilk tercih yaptım örgün geldi amakayıt yaptırmadım ek yerlestirmede örgün ögretim tercih yapabilir miyim?

 9. Merhaba- Ben 21 yaşındayım liseden mezun oldum ve geçtiğimiz ygs sınavına girdim ve Ygs-1,2 de 140 barajını aşamadım.Ancak ygs 3,4,5,6 da 140 barajına aştım sınavda mat ve Fen’den hiç soru çözmedim. Türkçeden 16 doğru,15 yanlış ve Sosyal bilimlerde 10 doğru,15 yanlış yapmışım. ben A.Öğretimden üniversite okuyacaktım ancak 1 tercihi kaçırdım, Sorum:

  Ben 2 tercihe katılabilirmiyim?
  Katılabiliyorsam ne yapmalıyım?Nasıl başvuracağım.
  Açıktan hangi bölümler var (Ygs sonucuma göre)
  Kuyumcuda Çalışıyorum.Peki Dersaneye gitmelimiyim?
  Ayrıca henüz askerlik tecil ettirmedim.Lise diplomasıyla tecil ettirebilirmiyim?

 10. ygs 3 4 5 6 de 2 yıllık ön lisans terchleri yapabilirsin 2. tercihte. askerliğe gelincede lise diplomasıla 3-4 yıl tecil olma şansın var diye biliyorum hem zaten bu sene bi yere yerleşirsen üniversite kendisi tecil ettirir

 11. Bir sorum olcak ben ygs sinavina girdim kiminden 140 barajini aştim ve şimdiki ek yerlestirme de herangi bir 2 yillik tercih yapabiliyormuyum ve yapabiliyorsam nasil yapicam bir yardimci olurmusunuz ?

 12. puanım lysde hesaplanmadı ama ek kontejanda puanı bellı olmanya yerlere basvuru yapabılırmıyım

 13. ben yanlıs tercıh yapıp farketmeden 2 yıllık yazmısım ve oraya yerlestım 🙁 o kadar kotu durumdayım kı bana bır yol gosterın 4 yıllık tutmasına ragmen suan 2 yıllıktayım napmam gerektıgını bilmiyorum 🙁

 14. Merhaba 2013te Ankara gazi üniv. Kayıt yaptırdım ve kaydımı o sene dondurdum hala kayıtlı öğrencisiyim 2014 ygs ye girdim tercih yaptım ama yerleşemedm ek tercih yapma hakkım varmı ?

  • bende kaydımı dondurmuştum beyza.kaç gündür araştırıyorum her yerde 2013 te yerleştiysen ek yerleştirme yapamazsın diyorlar ne kadar saçma bişey yaa

 15. Merhaba bn tercihimi yaptim ve geldi ozel universite ama bursu biraz fazla geldi … simdi ek tercih yapamicakmiyim

 16. 7 ile 17 arasındaki ilk tercih zamanini kaçırdım. Ek tercih ile açık öğretime tercih yapabilirmiyim yardimci olursaniz sevinirim.

 17. bn gecen sene sınava grdım bu sene grmedım ek tercıh ıcın basvuru yaptıktan sonra ek

  tercıh verebılır mıyım. yardımcı olur musunuz

 18. İlk tercihler de istanbul yazdim Üniversite çıkmadı ek yerleştirmede dışarı yazıcam aydın Kocaeli Edirne falan çıkma olasılığı nedir bilgi?

 19. ben 2013 yılında ösym ce bir lisans programına yerleştim.şu anda bir lisans programında kayıtlıyım.2014 te tekrar sınava girdim ancak 2014 yılında ilk tercihlerde yerleşemedim.2013 yılında yerleşmiş bulunduğum halde 2014 ek yerleştirme yapa bilir miyim? teşekkürler

 20. Atatürk üni. ( açıköğretim) i yazdım ama kaydolmadım.ek yerleşrirmelerden yararlanabilir miyim?

 21. arkadaşlar ek tercihlerin son tarihi nedir? bir de ek tercih ücreti olarak 10TL gibi bir şey okumuştum ek tercih ücretini nereye yatırıyoruz?

 22. 2013 yılında tercih verdim yerleştim ama kayıt yapmadım acaba bu yıl ek tercih yapabilir miyim bilgisi olan biri yardımcı olabilir mi 🙁

 23. Bu sene ilk tercihte bölüm geldi ama kayıt yapmadım. Ek tercihte açıköğretime kayıt yapabilirmiyim ? Lütfen yardımcı olun arkadaşlar. 🙁

 24. geçen yı 139.75 aldım ygs den tercih yapmadım bu yıl yapabilirmiyim bu puanla girebilirmiyim girsem nereye girebilirim açıköğretimden yoksa tekrar sınavamı gireyim

 25. ben açık öğretim hukuk büro yönetimi ve sekreterliğine yerleştim ek yerleştirmelerde tercih yapabilir miyim. birde kayıt olmazsam puanım düşer mi

 26. Ben tercih yaptım turizm ve otelcilik Yüksek okulu geldi gitmek istemiyorum ikinci tercih yapa bilir miyim acil cevaplarsanız çok makbule geçer.

 27. Mrb bn açıköğretim Anadolu üni. Dış ticaret Bölümü’nü kazandım….
  Açık öğretim olduğu için ek tercih hakkım varmı ?

 28. Merhaba ben 1.ci tercihleri kaçirdim 2015 osymeye göre ek tercihlerde aciktan universte kaydi yaptirabilirmiyim

 29. Ben dört yıllık sosyal hızmetleri kazandım. lakin kayıt yaptırmadım. iki yıllıkta gecıs hakkım var. ek tercihte geçiş hakkını kullanabilir miyim?

 30. öncelikle merhaba ben myo 1. sınıfı bitirdim ve bu sene tekrar sınava girdim bu nedenle ek tercih yapabilirmiyim ?

BİR CEVAP BIRAK