Kışlada üst devre eziyeti davalık oldu

0
1196

Askerde üst devrelerin alt devrelere yaptığı baskının bir örneği da Ege Ordu Komutanlığı Lojistik Destek Takım Komutanlığı’nda yaşandı. Vatani görevlerini yapan 7 asker, savcılığa başvurarak üst tertipleri olan Ferhat B., Habip Ç., Erkan K., Ercan Y., Ahmet T. ve Ahmet A.’nın baskısına uğradıklarını, takım komutanlığı berberhanesinde zorlama ve tehditle saçlarının keyfi ve eziyete varan muamelelerle bir numara tıraş edildiğini ileri sürdüler.

Suçlamalar bununla kalmadı:

Şikayetçi 7 asker, üst tertip 92/4’ten Erkan K., Ahmet T., Habip Ç., Ferhat B., Ercan Y. ve Ahmet Ç.’nin farklı yer ve zamanlarda gece kendilerini yataklarından kaldırıp çek pas ile tuvalete döktükleri suyu kupkuru olana dek temizlettiklerini de iddia etti. Yine aynı kişilerin farklı yer ve zamanlarda mıntıka temizliği zamanı dışında keyfi olarak kendilerine temizlik yaptırdıklarını, bunu da Yusuf K., Burak B., Burak K. ve Toros B.’ye uygulattıklarını öne sürdüler.

adam gibi asker stormtrooper

Üst Devre eziyeti:

Savcılığa verdikleri şikayette 7 asker, üst tertipten 1 askerin kendilerini yataklarından kaldırıp tuvalete ceza temizliğine sokmanın yanı sıra, başlarında bekleyerek bozuk para ile camlara ve pisuvarlara vurduklarını “Hadi lan, mal mısınız lan” diye bağırdıklarını da anlattılar. 7 asker, üst devre olan 11 askerin bazı askerleri, koğuşlarındaki ranzaların altında süründürdüğüne, yanaşık düzen eğitim yaptırdığına da şikayet dilekçelerinde yer verdiler.

7 Asker şikayetçi oldu

Savcılık askerler Ercan Y., Yusuf K., Erkan K., Ferhat A., Ahmet A., Ahmet T., Burak B., Habip Ç., Burak K., Ahmet Ç. ve Toros B. hakkında “alt devrelerine karşı eziyet” suçunu işledikleri gerekçesiyle 3’er yıl 6’şar aydan 8’er yıl 3’er aya kadar hapis cezası istemiyle dava açtı

Bir yorum bırakın