Koruma Memuru Alımı İçin Çalışmalar Tamamlandı

4
2048

İçişleri Bakanı Muammer Güler, yaptığı açıklama ile koruma memuru alımı için çalışmalarının tamamlandığını belirtti. Çalışma bakanlar kuruluna sunulacak ardından kabul edilirse, 2013 yılı sonuna kadar bir sınav yapılacaktır. 

Koruma memurlarının görev yerleri:

Koruma memurlarında fiziki niteliklerin ön plan açıktığını, polisi koruma işiyle meşgul etmek istemediklerini vurgulayan Güler, “Bunlar statlarda korunacak görevleri de üstlenecek. Bugün polisimizin değişik ihtisas alanları var, 253 bin kişilik bir teşkilatın 30 bine yakın bölümünü biz binalarla, tesislerle, kişilerle veya özel güvenliğin yapamadığı yerlerdeki alınan tedbirlerle meşgül ediyoruz. Halbuki polisin başka ihtisas alanları var” diye konuştu.

Kimler koruma memuru olabilecek:

En az lise mezunu, 172 metre boyundaki erkeklerle, 165 metre boyundaki kadınların koruma memurluğuna başvurabileceğini ifade eden Güler, sınav tarihinin belirlenmesi için ilgili kanunun çıkmasını beklediklerini söyledi.

koruma memuru

Alım ne zaman yapılacak ? Koruma memurlarının eğitimi kaç ay sürecek ?

Güler, “Bizim niyetimiz yıl sonuna kadar, tabii bütçe görüşmelerindeki takvimi de dikkate alarak en kısa zamanda, Bakanlar Kuruluna sunarak, kanunlaştırmak istiyoruz. Hemen 2014’ün başından ilk fırsatta 4 aylık bir eğitim, 2 aylık da tatbiki bir eğitim olmak üzere ilk planda 10 bin kişiyi bir yıl içinde düşünüyoruz. Maaşları polislerden çok az farklı olacak. Arkadaşlarımız 6 yıllık başarılı görev sürelerini bitirirlerse polis de olabilecekler” dedi

4 YORUMLAR

  1. bende üniversitede ilk yılım ama bu güvenlik için bende katılmak istiyorum nasıl başvuru yapıcaz acaba bir sınava falan girmemiz gerekiyor mu ?

Bir yorum bırakın