Koruma Memuru Alımı Şartları Belirleniyor

0
1282

Koruma Memuru alımıyla ilgili şartlar yavaş yavaş belirleniyor. Emniyete bir dönemde 3 bin kişi olmak üzere toplam 30 bin koruma memuru alınacak. 

Koruma memuru olmak için hangi okullardan mezun olunmalıdır ?

Açıköğretim lisesi de dahil diğer lise mezunları, önlisans ve üniversite mezunları da koruma memuru olabilecek.

Toplam kaç koruma memuru alınacak ?

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, kademeli olarak her dönem 3 bin kişi olmak üzere toplam 30 bin koruma memuru alınacak.

Koruma memurlarından KPSS puanı istenecek mi ?

Koruma memuru olmak isteyenlerde, KPSS lise puan türünden de 40-60 puan alma şartları aranacak.

Fiziki şartlar neler ?

Fiziki yeterliliğin önemsendiğini belirten yetkililer, erkek adayların en az 1,72 metre, kız adayların ise 1,68 metre boyunda ve 25 yaşından küçük olmaları gerektiğini kaydetti.

koruma memuru

Polisliğe geçiş nasıl olacak ?

Koruma memurları, 6 yıl görev yaptıktan sonra “kıdemli koruma memuru” olacak ve isterlerse 7. yılda, sınavla polisliğe geçebilecek. Polisliğe koruma memurlarının yüzde 10’u kabul edilecek ve polis olduktan sonra polislerin bütün terfi koşulllarından yararlanabilecek.

Adaylar, her dönem 3 bin kişilik gruplar halinde polis okullarında 4 aylık eğitim aldıktan sonra kadrolu olarak göreve başlayacak. Özel, siyah renkli üniforma giyecek koruma memurları silahlı olarak görev yapacak.

Koruma memurlarının görev bölgeleri:

Tüm koruma hizmetlerinin bu memurların görev alanı içinde olduğunu aktaran yetkililer, TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve bakanlıklarda görevli koruma memuru bulunmayacağını söyledi. Uygulamayla koruma memurları stadyumlar ve üniversiteler ile öğrenci yurtlarında güvenliği sağlayacak.

Koruma memurları, polisler gibi acil bir durum karşısında müdahalede bulunabilecek ve gerekli delilleri toplama yetkisine sahip olacak. Olay yerlerinin yetkisi, polisler gelene kadar koruma memurlarında bulunacak. Koruma memurlarının özlük hakları da polislere yakın koşullarda ayarlanacak.

Bir yorum bırakın