KPSS 2010 Danıştay Tarafından İptal Edilebilir

0
1374

Şaibeli 2010 KPSS sınavı ile ilgili soruşturmalar devam ederken, sorularının sınavdan önce dışarı sızdırıldığı iddiaları YÖK’ü harekete geçirmişti. Bunun üzerine Eğitim Bilimleri sınavı iptal edilirken, GK GY sınavları geçerliliğini korumuştu. Danıştay’a dava açan iki vatandaşın başvurusu haklı bulunurken, 2010 KPSS sınavının iptal edilmesi tekrar gündeme geldi. Eğer bu gerçekleşirse 2010 KPSS puanıyla memur olan bir çok çalışan işinden olabilecek.

YÖK heyetinin 8 Eylül 2010’da hazırladığı raporda, Eğitim Bilimleri ve Genel Yetenek sınavlarında en başarılı adayların önemli bir bölümünün karı-koca, kardeş ya da akraba olduğuna işaret edildi; bu isimlerin çoğunun aynı site, cadde ve sokakta yaşadığı belirtildi. Raporda,KPSS Eğitim Bilimleri ve Genel Yetenek sorularının sınav öncesinde sayıları binlerle ifade edilecek adaya ulaştırıldığı, bu anlamda bir usulsüzlük gerçekleştiği kanaatine varılmıştır” denildi.

Ösym

 

DANIŞTAY ‘EKSİK’ BULDU

Danıştay 12. Dairesi’ne gelen dosyada, daire, davacıları haklı bularak daha önce verilmiş idare mahkemesinin kararını bozdu. Bozma kararında, “Sınav hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın yanı sıra Devlet Denetleme Kurulu ve YÖK tarafından yapılan incelemelerin sonuçları araştırılarak bir karar verilmesi gerekirdi. Eksik araştırmayla, 2010 KPSS’nin Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavlarının iptali isteminin reddedilmesinde isabet bulunmamaktadır” denildi.

Danıştay 12. Dairesi’nin kararı üzerine dosya yeniden Ankara İdare Mahkemesi’ne geldi. Mahkeme, ilgili kurumlara yazı yazarak 2010 KPSS’de Genel Yetenek ve Genel Kültür sınav sorularının da sızdırılıp sızdırılmadığına ilişkin bilgi istedi. Gelen yanıtları değerlendirmeye alan mahkemenin, esasa ilişkin kararını önümüzdeki günlerde vermesi bekleniyor. Mahkemenin, Danıştay kararı uyarınca, sınavları iptal edebileceği belirtiliyor. 827 bin kişinin katıldığı 2010 KPSS’deki Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavları iptal edilirse, o sınavların sonuçlarıyla memur olma hakkı kazanan 20 binden fazla kişinin memuriyeti riske girecek.

Bir yorum bırakın