KPSS 2012 Puanıyla Tercih Yapılabilecek Merkezi Yerleştirmeler

0
1485

2012/2 KPSS yerleştirmeleri sona erdi. Tercih yapamayan veya yapıp da bir yere atanamayanlar için önümüzdeki süreçte yapılabilecekleri belirteceğiz. Öncelikle 2012 KPSS Puanınızla toplam 3 merkezi yerleştirmeye ve sayısız kurumsal yerleştirmeye (açıktan) başvurabilirsiniz.

KPSS 2012 puanınızla katılabileceğiniz merkezi yerleştirmeler: 

  • 2013/1: 2013’ün ilk büyük yerleştirmesi, Haziran gibi yapılacak olup 15.000’in üzerinde kadro yer alacaktır.
  • 2013/2: 9.000 civarında kadro barındıracak, kasım aralık aylarında yapılabilir.
  • 2014/1: 2013 Haziran ayında yapılacak yine 15.000’in üzerinde kadro içermesi olası.

Tercih tarihleri belli olmuştur:

2013 kpss/1 : 24 haziran – 3 temmuz 2013
2013 kpss/2 : 18 – 27 kasım 2013

KPSS 2012 Puanınızla başvurabileceğiniz kurumsal yerleştirmeler:  

KPSS puanıyla açıktan atama: kurumsal yerleştirme olarak bilinir. Bu atama çeşitlii kurum ve kuruluşlar tarafından çoğu zaman ÖSYM’den bağımsız olarak yapılır. Açıktan atamalarda temel bir KPSS puanı dikkate alınır (genellikle taban 60 veya 70 puan) ve merkezi yerleştirmeden farklı olarak adaylar ek sınavlara tabi tutulur. Ayrıca adaylardan ek belgeler de istenebilir.

Açıktan atamalar ne zaman yapılırlar ?

  • Açıktan atamalar için belirli bir süre yoktur. Yılın herhangi bir zamanında yapılabilirler. Aday ilanları takip etmelidir. Açıktan atama ilanlarını iş ilanları kategorimizden takip edebilirsiniz.

Açıktan atamalar nasıl yapılır ?

Açıktan atama ilanı öncelikle resmi gazetede duyurulur. Bu duyuruda koşullar, başvuru tarihleri ve alınacak memur sayısı belirtilir. Tarihlerinde başvuru yapılarak sınava veya mülakata girilir. Daha sonra kazananların listesi ilgili kurumun web sitesinden açıklanır.

  • Sağlık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Merkez Bankası, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi bazı kurum ve kuruluşlar, belirli kadro veya pozisyonlar için açıktan atama yapmaktadırlar.
  • Bazı açıktan atamaların sınavları ÖSYM veya MEB tarafından yapılabilir.
  • Yerleştirmenin ÖSYM tarafından yapılıyor olması, yerleştirmenin merkezi yerleştirme olduğu anlamına gelmez. ÖSYM tarafından ilan edilen yerleştirmelerden yalnızca DPB adına yapıldığı belirtilen ve KPSS-yerleştirme yılı/1 veya KPSS-yerleştirme yılı/2 şeklinde ilan edilenler merkezi yerleştirmedir.

 

 

Gribilge.com özel haberidir. “www.gribilge.com” veya Gribilge şeklinde kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Bir yorum bırakın