KPSS 2015 Başvurusu Nasıl Yapılacak ?

0
2062

Bu yazımızda ilk defa KPSS’ye başvuracak adaylar için başvuru sürecinin nasıl işlediği konusunda bilgi vereceğiz. KPSS başvuruları 6-21 Mayıs 2015 tarihlerinde alınacaktır.

KPSS 2015 Başvuruları Nasıl Yapılacak ?

  1. Öncelikle KPSS başvuru kılavuzunu incelemeniz gerekiyor, başvuruya ilişkin her türlü bilgi bu kılavuzda yer almaktadır. Başvuru kılavuzu başvuru formu ve sınav merkezleri gibi bilgiler için buraya tıklayınız.
  2. Başvuru süreci şu şekilde işlemektedir, önce başvuru ardından sınav ücretinin bankalara yatırılması. Eğer aşağıdaki koşulları karşılıyorsanız, yani geçerli bir fotoğrafınız varsa ösym sisteminde internet aracılığıyla (ais.osym.gov.tr) başvuru yapabilirsiniz.
  3. Eğer sistemde geçerli bir fotoğrafınız yok veya eğitim bilgileriniz girilmemişse, ilgili belgelerle (diploma ve başvuru formu) ÖSYM başvuru merkezlerine gidebilirsiniz. ÖSYM başvuru merkezlerinin adresleri, 1. maddedeki linkte yer almaktadır.
  4. Başvuru yönteminize karar verdiyseniz yapmanız gereken, başvuru formunu doldurup, başvurunuzun ilk kısmını tamamlamaktır.
  5. Başvurunuzu yaptıktan sonra, buraya tıklayarak sınav ücretinizi hangi bankalara yatırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

* Geçerli fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraflar geçerli fotoğraftır.
** Eğitim bilgisi: Daha önce yapılan ÖSYM sınavlarına başvuru yapmış adayların eğitim bilgileri ÖSYM sisteminde bulunmaktadır. Eğitim bilgileri alanında yapılacak tüm bilgi girişleri resmi belgeye dayalı olduğundan eğitim bilgilerinde eksiklik/değişiklik olan adayların, eğitim bilgilerini gösterir resmi belgelerinin onaylı bir örneğini yanlarında bulundurmaları ve belgelerinin onaylı bir örneğini Aday Başvuru Formu ekinde başvuru merkezi görevlisine teslim etmeleri gerekmektedir. Bu belgeler, teslim alındığı tarihten itibaren en az 1 takvim yılı başvuru merkezlerinde saklanacak, ÖSYM tarafından talep edildiğinde başvuru merkezlerince ÖSYM’ye gönderilecektir. Bunun dışında başvuru merkezlerine Aday Başvuru Formu veya herhangi bir belge (sağlık
raporu vb.) teslim edilmeyecek, gerekli hâllerde bu belgeler doğrudan ÖSYM’ye gönderilecektir.

kpss 2013
DİKKAT! Başvuru merkezlerince eğitim bilgilerinde yapılacak tüm işlemler resmî belgeye dayalı olarak başvuru
işlemi aşamasında yapılır. Başvuru işlemi yapıldıktan sonra bu bilgilerde ekleme/değişiklik/düzeltme yapılmaz.
Merkezimize gönderilen değişiklik/düzeltme talepleri, öğrenim durumuna ilişkin bilgi ve belgeler işleme alınmaz.

Bir yorum bırakın