KPSS: A ve B Grubu Kadro Nedir ?

Devlet memurluğu için en çok bilinen 2 kadro türü vardır. Bunlardan A Grubu kadroları özel bir mesleğe yönelik olup KPSS’nin ardından ek sınav ile seçilir. B Grubu Kadrolar ise KPSS’nin ardından elektronik sistemle seçilir ve tercihler sonrasında adaylar k sınav olmaksızın doğrudan yerleştirilir.

A ve B Grubu Kadro Nedir ?

(A) grubu kadrolar; mesleğe KPSS’nin ardından kurumların kendi özel mevzuatları gereğince gerekli puanı almış adaylar arasında yapılan özel yarışma sınavı (yazılı ve/veya sözlü) ile yardımcı (stajyer) olarak girilen ve yetiştirme döneminin ardından yapılan yeterlilik sınavında başarı gösterilmesi üzerine asıl unvana ataması yapılan kadrolardır. (Müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, kaymakam adaylığı vb)
(B) grubu kadrolar ise; kariyer meslek olarak anılan meslekler dışında kalan diğer kadrolar olarak tanımlanmıştır. (Örneğin, mühendis, hemşire, sağlık memuru, teknisyen, veznedar, koruma ve güvenlik görevlisi, ambar memuru, VHKİ vb.) Bu kadrolara ilk defa atanacak personelin KPSS’ye girerek ÖSYM tarafından ilan edilecek KPSS Tercih Kılavuzunda yer alan kamu kurum ve kuruluşlarına ait boş kadrolardan durumlarına uygun olanları tercih etmeleri halinde, puanları ve tercihleri çerçevesinde bilgisayar ortamında yerleştirme işlemleri yapılmaktadır.

Etiketler: , , ,

  

7 Yorum : “KPSS: A ve B Grubu Kadro Nedir ?”

 1. perihan 08 Mart 2013 Saat: 13:48 #

  kpss a grubunda çözdüğümüz genel kültür ve gelen yetenek soruları b grubu puanı olarak geçerli midir acaba böyle bişey okudum bir sitede ?

  • Gri Bilge 08 Mart 2013 Saat: 22:38 #

   nerde okudunuz tam olarka link atabilir misiniz ?

   • METİN 15 Mayıs 2013 Saat: 15:52 #

    hayatımda ilk defa kps sınavına giriş yapıcam ben myo mezunuyum fakat diplomam üniversitede nasıl nereye basvuru yaparım hiç bilgim yok bu a sınıfı denen basvuruya benı neden almasınlar dıye dusunuyorum ayıpmı ediyorum

    • Gri Bilge 15 Mayıs 2013 Saat: 22:36 #

     önlisans için bu yıl kpss yok.

 2. ENGİN 08 Mayıs 2013 Saat: 09:34 #

  merhabalar;

  ben myo mezunu iken aöf işletme mezunu oldum yanlış anlamıyorsan kpss de b grubundan sınava gireçeğim doğru anlyorum dimi bilgi verebilir misiniz.

  • Gri Bilge 09 Mayıs 2013 Saat: 19:59 #

   a grubundan da girebilirsiniz.

 3. şirin 08 Haziran 2013 Saat: 08:20 #

  slm. ben siyaset bilimi ve kamu yönetimi 1. sınıftayım.bu sene kpss önlisans ve lise mezunları için yok çift yıllarda yapıldığını öğrendim.ben seneye kpss olacağında 2. sınıf bitip 3. sınıfa geçmiş olacağım.o zaman önlisanslar için B grubu kpss sınavına girebilirmiyim? şimdiden teşekkürler..

Bir Cevap Yazın


Site içinde arama yapabilirsiniz: