KPSS: Açıktan Atama Nedir ? Ne Zaman ve Nasıl Yapılır ?

KPSS puanıyla açıktan atama: kurumsal yerleştirme olarak bilinir. Bu atama çeşitlii kurum ve kuruluşlar tarafından çoğu zaman ÖSYM’den bağımsız olarak yapılır. Açıktan atamalarda temel bir KPSS puanı dikkate alınır (genellikle taban 60 veya 70 puan) ve merkezi yerleştirmeden farklı olarak adaylar ek sınavlara tabi tutulur. Ayrıca adaylardan ek belgeler de istenebilir.

[ad]

Açıktan atamalar ne zaman yapılırlar ?

 • Açıktan atamalar için belirli bir süre yoktur. Yılın herhangi bir zamanında yapılabilirler. Aday ilanları takip etmelidir. Açıktan atama ilanlarını iş ilanları kategorimizden takip edebilirsiniz.

Açıktan atamalar nasıl yapılır ?

Açıktan atama ilanı öncelikle resmi gazetede duyurulur. Bu duyuruda koşullar, başvuru tarihleri ve alınacak memur sayısı belirtilir. Tarihlerinde başvuru yapılarak sınava veya mülakata girilir. Daha sonra kazananların listesi ilgili kurumun web sitesinden açıklanır.

 • Sağlık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Merkez Bankası, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi bazı kurum ve kuruluşlar, belirli kadro veya pozisyonlar için açıktan atama yapmaktadırlar.
 • Bazı açıktan atamaların sınavları ÖSYM veya MEB tarafından yapılabilir.
 • Yerleştirmenin ÖSYM tarafından yapılıyor olması, yerleştirmenin merkezi yerleştirme olduğu anlamına gelmez. ÖSYM tarafından ilan edilen yerleştirmelerden yalnızca DPB adına yapıldığı belirtilen ve KPSS-yerleştirme yılı/1 veya KPSS-yerleştirme yılı/2 şeklinde ilan edilenler merkezi yerleştirmedir.

Etiketler: , ,

  

45 Yorum : “KPSS: Açıktan Atama Nedir ? Ne Zaman ve Nasıl Yapılır ?”

 1. rıza 11 Kasım 2012 Saat: 22:25 #

  merhaba size bi sorum olucak eğer cevap verirseniz çok mutlu olurum ben hem açıktan atama ile emniyet genel müdürlüğünün açtığı atamalara hemde ösym nin yapmış olduğu merkezi yerleştirmeye başvurmak istiyorum acaba her ikisinede başvuru yapabilirmiyim herhangi bir hak kaybına uğrarmıyım şimdiden teşekkürler…..

  • Bilgi 12 Kasım 2012 Saat: 18:39 #

   bir sorun olacağını sanmıyorum yanlız merkezi yerleştirme ile yerleştirilirseniz bu seneki puanınızı tekrar merkezi yerleştirmeye katılamıyorsunuz. açıklama: (B) grubu kadrolar için esas alınan KPSS puanıyla (lisans için KPSSP3, önlisans için KPSSP93 ve ortaöğretim için KPSSP94) ÖSYM tarafından DPB adına yapılan merkezi yerleştirmelerde tercihte bulunan ve herhangi bir kadro ya da pozisyona yerleştirmesi yapılan adaylar, ataması yapılmasa dahi aynı puanla diğer merkezi yerleştirme işlemlerine katılamaz. Ancak, (A) grubu kadrolar ile kurumsal yerleştirmelerde böyle bir kısıtlama söz konusu değildir.

   • havva 01 Mart 2014 Saat: 05:45 #

    merhaba. sorum şu: ben açıktan atama ile kadrolu alımla iki ayrı kuruma atanmaya hak kazandığım durumda nasıl bir yol istemeliyim ilk atandığım yeri tercih etmek zorundamıyım? ( her iki kuruma da henüz evrak yada imza ile müraacatım olmadı)

 2. elifcan 20 Kasım 2012 Saat: 02:37 #

  merhaba. kpss ilk defa girdiğim için hala hangi tercih klavuzuna bakılacağını anlamış değilim. ortaöğretim düzlise mezunuyum.bugun 19 kasımda bir tercih klavuzu yayımlandı TERCİH KLAVUZU/2 birde daha çnce yayımlanan TERCİH KLAVUZU/1 var hangisine bakıp tercihte bulunacagız acaba. klavuz/2 de 2001 kadrosu 100 kişi var yada yok bukadarcık kişimi alınacak.?

  • Bilgi 22 Kasım 2012 Saat: 22:14 #

   evet kadrolar biraz az. 2012 / 2ye göre yapacaksınız.

 3. ersoy 23 Kasım 2012 Saat: 21:56 #

  merhaba ben emniyetin kasım ayında açıktan alacagı kadrolu memurluk için başvurdum ve kazandım diyelim 2013 haziran ayındaki merkezi atamada tercih yapıp yeni bir memuriyete yerleşebiliyormuyum sonuçta merkezi yerleştirme ile yerleşmiyorum emniyete cevap bekliyorum teşekkür ediyorum

  • Bilgi 26 Kasım 2012 Saat: 19:59 #

   sanırım puanınızı kullanabilirsiniz merkezi yerleştirmede.

 4. simsekezgil 10 Aralık 2012 Saat: 13:34 #

  ben merkezi atamalarda atandım ama gitmek istemiyorum..evraklarımı da teslim ettim.açıktan atamalra başvuracağım eğer gitmezsem açıktan atamaları etkiler mi…

  • Bilgi 10 Aralık 2012 Saat: 22:34 #

   Atamanızın yapılması için gerekli belgeleri vermemeniz halinde atamanız yapılmayacak, aynı zamanda merkezi yerleştirmede puanınızı kullandığınız için bir daha bu puanı merkezi yerleştirmelerde kullanamayacaksınız.
   Atamanızın yapılması için gerekli belgeleri vermiş olmanız halinde ise;
   a) Atama işlemleriniz yapılmamışsa feragat dilekçesi verebilirsiniz.
   b) Atama işlemlerinizin yapılması halinde ise göreve başlamamanız halinde çekilmiş sayılacağınız için 657 sayılı Kanuna tabi bir göreve 1 yıl süre ile başlayamazsınız.

 5. Kenan 31 Aralık 2012 Saat: 10:40 #

  Öncelikle merabalar. Öncekilerle benzer bir soru oluyor belki ama yine sormak istedim. Ben emniyet genel müdürlüğü tarafından memur alımına başvurdum ve mülakatı geçip Şanlıurfaya atanmaya hak kazandım. Evrakları teslim etmedim ve gitmeyi de düşünmüyorum. KPSS puanım ile ÖSYM tercihi tekrar yapabilir miyim, yoksa Ösym Şanlıurfaya atanmışsın puanını kullanamazsın der mi. Dediğim gibi Şanlıurfaya Ösym ile değil mülakat sonucu açıktan yerleştim.

  • Bilgi 01 Ocak 2013 Saat: 09:02 #

   ösym değil ancak başvurabilmeniz için kpss taban puanı aranmadı mı ? merkezi yerleştirmeden atanmadığınız için tam olarak ne olur bilemiyorum.

 6. umut 02 Ocak 2013 Saat: 18:27 #

  sa ben bilgisayar bölümü mezunuyum kpss den 83.567 aldım tabi lise .. açıktan atamaları genelde takip etmiyorum atanmam olmaz diye nasılsa ankarada dayısı olanlar atanıyor diye bu konuda bi açıklama yaparsanız sevinirm. takip etmelimiyim sizce atanma şasım var mıdır ? bi bilginiz varsa lütfen paylaşın..

  • Bilgi 03 Ocak 2013 Saat: 09:18 #

   bazı alımlarda bir şeyler döndüğü kesin ancak memur olmak istiyorsanız arada denemenizi öneririm (açıktan alımlara başvurup memur olan arkadaşlarım var, SYDV örneğin) ancak açıktan alımlarda genellikle ek sınav ve mülakat yapılıyor.

   bu sayfamızda önemli ilanları paylaşıyoruz: http://www.gribilge.com/category/is-ilanlari/

 7. sıdıka 07 Ocak 2013 Saat: 22:07 #

  merhaba ben gümrüğün açıktan alımı ile atandım gerekli evraklarıda yolladım.. ama gitmeyeceğim..merkezi atamada tercih hakkım devam ediyormu.. gitmeyip bu haktan vazgeçtimi belirtmem gerekir mi bu konuda detaylı bilgi verirseniz sevinirim..teşekkkürler

  • Bilgi 08 Ocak 2013 Saat: 09:44 #

   evrakları yolladığınız için şu işlemleri takip etmelisiniz. açıktan atamalara tekrar başvurabilirsiniz, merkezi atamaları ise bilemiyorum.

   Atamanızın yapılması için gerekli belgeleri vermiş olmanız halinde ise;
   a) Atama işlemleriniz yapılmamışsa feragat dilekçesi verebilirsiniz.
   b) Atama işlemlerinizin yapılması halinde ise göreve başlamamanız halinde çekilmiş sayılacağınız için 657 sayılı Kanuna tabi bir göreve 1 yıl süre ile başlayamazsınız.

 8. Fatih 15 Ocak 2013 Saat: 11:53 #

  açıktan alımlarda atanıpda gitmeme hakkım var mı ?

  • Bilgi 15 Ocak 2013 Saat: 20:23 #

   evet öyle bir hakkınız var.

   • Fatih 15 Ocak 2013 Saat: 20:40 #

    gümrük memrlugu istemediğim bi yer geldi mesela eğitimden dolayı gitmek istemedim cezalı felan olmam demi

    • Bilgi 16 Ocak 2013 Saat: 20:17 #

     açıktan atamalarda sorun olmuyor, merkezi atamada ise puanınızı diğer merkezi atamalarda kullanamıyorsunuz.

     • Fatih 16 Ocak 2013 Saat: 21:43 #

      yani merkez atamada gitmezsem cezalıyım açık atamada merkeze sorun yok genede merkeze tercih yapabilirm

     • Bilgi 16 Ocak 2013 Saat: 22:00 #

      dpb bu sorunu şöyle cevaplıyor:

      Soru 14: Yerleştirildiğim kuruma … nedeniyle gitmek istemiyorum / gidemeyeceğim. Ne yapmalıyım?
      Cevap 14: Atamanızın yapılması için gerekli belgeleri vermemeniz halinde atamanız yapılmayacak, aynı zamanda merkezi yerleştirmede puanınızı kullandığınız için bir daha bu puanı merkezi yerleştirmelerde kullanamayacaksınız.
      Atamanızın yapılması için gerekli belgeleri vermiş olmanız halinde ise;
      a) Atama işlemleriniz yapılmamışsa feragat dilekçesi verebilirsiniz.
      b) Atama işlemlerinizin yapılması halinde ise göreve başlamamanız halinde çekilmiş sayılacağınız için 657 sayılı Kanuna tabi bir göreve 1 yıl süre ile başlayamazsınız.

 9. sibel 18 Ocak 2013 Saat: 07:55 #

  mrb ben bilg. tekn. ve prog. okudum..gümrük ve ticaret bak. bilgisayar işletmeni alımına basvurdum.ama ilanda bizim bölüm geçmıo tam olarak baska bilgisayar bölümleri geçiyor.başvurun dediler başvurduk..mülakata cağırsalar gtmesek sorun olurmu merkezı atamada..yada bölümümüzün gecmedıgı halde kararsız kalıp basvurduk mülakata cagırsalar sahtekarlık kısmınamı gırıoo bi açıklama yaparsınız sevınırım

  • Bilgi 18 Ocak 2013 Saat: 21:06 #

   sorun olmaz, zaten mülakat bir yerleştirme değil. bölümünüz olmadıgı halde başvurduysanız değerlendirmeye alınmaz bir problem çıkmaz yani.

 10. ramazan 10 Şubat 2013 Saat: 18:16 #

  merhaba ben askerde iken açıktan atamaya başvurabiliyor muyum

  • Bilgi 12 Şubat 2013 Saat: 23:39 #

   kurumun başvuru şartları ve askeriyeden izinlerinize göre değişebilir. bu konuda bir açıklama bulunmamakta DPB sayfasında.

 11. HASAN 13 Mayıs 2013 Saat: 12:45 #

  2013 yılında ki kpsden meur alımı olurmu yani acıktan atamalara basvuru yapabilrimiyim fenbilgisi öğremenligi mezunuyum tesekkür ederim

  • Gri Bilge 14 Mayıs 2013 Saat: 22:14 #

   2012 puanıyla atamalar var. öğretmenlik için temmuzda yapılıyor atamalar.

 12. savas 13 Mayıs 2013 Saat: 15:09 #

  ben 2012aralık egm açıktan atandım pozisyonum tek.yrd yani yardımcı hizmetlermiş haziran tercihlerinde tercih yapıp teknisyen olarak başka kuruma geçebilirmiyim.muvafakiyette bir zorluk yaşanır mı yaşanırsa ne yapmalıyım teşekkürler

  • Gri Bilge 14 Mayıs 2013 Saat: 22:43 #

   oru 15: Memur olarak çalışırken merkezi yerleştirmeye katıldım ve yerleştirildim. Ne yapmalıyım?
   Cevap 15: Yerleştirildiğiniz kadroya(657 sayılı Kanun 4/A maddesi) atamanızın yapılması, halen çalıştığınız kurumun muvafakat vermesine bağlıdır. Muvafakati, yerleştirildiğiniz kurum isteyecektir. Süreci takip edebilir ve muvafakat verilmemesi durumunda yargı mercilerine başvurabilirsiniz. Eğer bir sözleşmeli pozisyona(399 sayılı KHK ya tabi) yerleştirilirseniz, memuriyetten istifa edip beklemeksizin söz konusu sözleşmeli pozisyonda göreve başlayabilirsiniz.

 13. haydar 23 Mayıs 2013 Saat: 18:41 #

  düz memur alımlarında atamalar çift yılların kpss puanı ile yapılıyor.peki açıktan atamalarda hangi yılın kpss puanı kullanıyor..yani bu sene(2013)te aldığım P3 puanı ile açıktan atamalara başvuru yapabilr miyim?açıktan atamalarda mı çift yılların kpss puanı ile yapılıyor..bu konuda hiçbir yerde doğru dürüst bilgi yok.

  • Gri Bilge 24 Mayıs 2013 Saat: 20:14 #

   ikisini de kullanabilirsiniz. 2013 puanı zaten sadece açıktan atamalar ve öğretmenlik için kullanılacak.

 14. merve 24 Mayıs 2013 Saat: 16:10 #

  merhabalar.bir sorum olacaktı. orman bakanlığı ösym aracılığı ile açıktan atama yolu personel alacağını duyurmuş. Hem açıktan atama hem de nasıl ösym tercih yoluyla bu iş yapılıyor. Açıklama yapabilir misiniz

  • Gri Bilge 24 Mayıs 2013 Saat: 16:19 #

   böyle bir şey mümkün fazla sayılı alımlarda tercihlerinizi ÖSYM aracılığıyla yapıyorsunuz. ösym’nin yapması merkezi atama olduğu anlamına gelmiyor yani. alım hala açıktan alım.

   • merve 24 Mayıs 2013 Saat: 16:35 #

    Yani mülakat yapılmıyor mu. Kpss terih yapılıp puana göre atama mı gerçekleşiyor

    • Gri Bilge 26 Mayıs 2013 Saat: 17:53 #

     ilgili ilanda yazıyorsa yapılır yazmıyorsa yapılmaz. bazen ösymnin sistemi bir eleme olarak kullanılabiliyor.

 15. merve 24 Mayıs 2013 Saat: 16:41 #

  Bir sorum daha olacak. Ben istanbul üni adalet meslek yüksekokulu son sınıfım. 1 ay içinde mezun olacağım. Kpss puanım lise Kpss yani kpss b lise girdim. Adliyede açıktan atama katiplik vs memurluklar için başvuru yapabiliyoruz. Peki orman bakanlığının adalet myo için ayırdığı kadroya ben başvuru yapabilir miyim…

  • Gri Bilge 26 Mayıs 2013 Saat: 18:25 #

   kpss lise puanınızla başvuramazsınız. mezun olduğunuzda o puanınız geçersiz olacak zaten.

 16. Şafak 31 Mayıs 2013 Saat: 08:55 #

  merhabalar ben kpss 2012 p3 puanımla gümrük muhafaza memurluğuna atandım işimden memnun deilim merkezi atamalrda tercih yapabilirmiyim sözleşmelilere başvurabiliomuşuz die biliorum ayrıca şöyle bi düşüncmde var kasım 2013 te istifaiedip 6 ay bklediktn sonra haziranda 2014 teki son alımlarda istediğim kurumları yazabilirmityim (kit,kadrolu v.s)

  • Gri Bilge 11 Haziran 2013 Saat: 23:34 #

   o konuda bir bilgim yok malesef.

   • tugba 29 Temmuz 2013 Saat: 14:44 #

    merhaba ben merkezi atamada atandım evraklarıda verdim ama şartının uymadıgından dolayı yerleşemedim puanım yanıyormuş açıktan atamalara başvurabilirmiyim

 17. rank 16 Haziran 2013 Saat: 14:59 #

  merhaba ben gümrük muhafaza memuru olarak atandım..haziran atamalarında da tercih yapmak istiyorum.p3 puanımın iptal olma durumu nedir? ve 657 den 399 a geçiş için şartlar nelerdir? cevaplarsanız sevinirim..

 18. HASAN 21 Haziran 2013 Saat: 22:47 #

  Merhaba.Ben kasım 2012 de atandım fakat hala lanet ettiğim bir dikkatsizliğim yüzünden başlayamadım.şoförlüğü kazandım .E sınıfı ehliyet dahil her şartı sağlıyordum. fakat şartlar arasında 5 yıldır E sınıfı ehliyet sahibi olmak vardı. ben 5 yıldır ehliyet sahibi olmak olarak anlamıştım.9 yıldır B sınıfı ehliyetim vardı ama E sınıfı ehliyet yeniydi. başlayamazsın dediler.bende evrakları bile teslim etmedim.bu atamalara başvurma şansım sizce nedir? yardım ederseniz çok sevinirim.teşekkürler.

 19. nur 02 Kasım 2013 Saat: 08:29 #

  merhabalar ben adelet bkanlıgınınn açıktan alımlarına hazıranda kadrolu yerleştim kasım ayında osymnın ataması var tercıh yapabılıyormuyum ıstıfa edıp baslayabılırmıyım yada muvafakatmı almam gerekiyor?

 20. Şirin 25 Kasım 2013 Saat: 20:21 #

  Merhaba ben KİT kadrosuna kpss 2012 puanımla merkezi atamalarda atandım 4 ay çalıştım ve şuan açıktan atama ile uzman yardımcısı alan bir kuruma başvuru yapmak istiyorum çalıştığım KİT kurumundan istifa edip yine aynı puanı açıktan atamada da kullanabilir miyim. KİT de problem olmuyor diye biliyorum ama emin değilim

 21. Hüseyin 26 Mayıs 2014 Saat: 14:54 #

  merhaba; açıktan atama başvuruları için nasıl bir yol izlemeliyim, atamalar ne zaman olacak bilgisi olan var mı
  atama tarihlerini, başvuruları nereden takip edebilirim, bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim…

Bir Cevap Yazın


Site içinde arama yapabilirsiniz: