KPSS Adayları 2013 YDS’ye Girmeli mi?

2
2420

Bu yıl bildiğiniz gibi KPSS A grubu ve Öğretmenlik sınavı yapılacak. Daha önceleri KPSS‘de yabancı dil bölümü yer almaktaydı ve alanında yabancı dil puanı zorunlu olan A grubu adayları, bu sınavın sorularını çözüyorlardı. Bu sene KPSS’de yabancı dil sınavı yer almayacağından bu adaylar Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS)’ye girmelidirler.

KPSS A Grubu adayları neden YDS sınavına girmeliler ?

KPSS’de 121 Puan türü bulunmaktadır.

Bunlardan 119’u A grubudur. Bu puan türlerinden 91 tanesinde yabancı dil sınav puanı dikkate alınmaktadır. Bu nedenle A grubundan sınava girecek olanlar YDS’ye katılmak zorundadırlar.

“1.3. 2013 yılından itibaren KPSS Lisans Sınavlarında (Lisans/A Grubu ve Öğretmenlik) yabancı dil testi yer almayacaktır. Yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla katılarak hesaplandığı KPSS puan türleri,2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından uygulanacak Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanı ile ağırlıklandırılarak hesaplanacaktır. KPSS Lisans sınavlarında yabancı dil testinin de ağırlıklandırılarak hesaplandığı puanları edinmek isteyen adayların 2013-YDS İlkbahar Dönemi’ne Almanca, Fransızca ve İngilizce testlerinin birinden girmeleri zorunludur. 2013-YDS İlkbahar Dönemine katılmayan veya Almanca,Fransızca ve İngilizce dışında bir yabancı dilden sınava katılan adayların, 2013-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla katılarak hesaplandığı KPSS puan türleri hesaplanmayacaktır.”

 KPSS puan türleri ve içerik oranları:


gribilge yds 2013

2 YORUMLAR

  1. merabalar efendim ben üniversite 4.sınıf ögrencisiyim yds sınavına girecegim bunun kpss ye katkısı nedir başarılı olmak için minumum kaç puan almam lazım ? cevaplandırısanız sevinirim

  2. şunu söylemeyi unuttum üniversitede falan kalmıyacagım direk devlet dairesine yerleşmek için en az kaç net yapmalıyım. teşekkürler

Bir yorum bırakın