KPSS Kaldırılacak Mı ? Ne Zaman ?

0
1651

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Hükümet, devlete memur alımında en önemli sınav olan KPSS’yi kaldırma planları yapıyor. KPSS kaldırılacak mı ? KPSS kaldırılacaksa kurumlara memur alımları nasıl yapılacak ? Yeni sistem objektif olabilecek mi ? Bu soruları cevaplamaya çalışacağız.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile yapılan çalışma kapsamında, merkezi sınav sistemi yerine bakanlıklara kendi sınavlarını yapma hakkı verilecek. Üzerinde çalışılan sisteme göre, her kurum alacağı personel için kendi sınavını açıklayacak. Alınacak personel için duyuru yapılacak. Başvuranlar, kurumun ihtiyaç duyduğu kadroya uygun soruların yer aldığı yazılı sınava girecek. Gerek duyulursa sözlü sınav da söz konusu olacak.

Düşünülen yeni sistemin zayıf noktası:

Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da bu tür bir alımın haksızlıklara sahne olacağına kesin gözüyle bakılmakta. Her devlet kurumunun sınavı kendi uygulaması alımlarda bir eşitsizlik şüphesi oluşturabilecektir.

kpss 2014

KPSS ne zaman kaldırılacak ?

Şuan için 2014 KPSS’yi kapsayan bir durum yok, kaldırılmanın eğer söylentiler doğruysa bile bir kaç yılı bulabileceğini düşünüyoruz.

Bir yorum bırakın