KPSS Lisansa Girenlerin Önlisans Puanlarına Ne Olur ?

0
1422

KPSS Önlisans’a girmesinin ardından, lisans bölümünden mezun olan bir aday, KPSS Lisans sınavına girerse önlisans puanını artık kullanamaz. KPSS puanları 2 yıl geçerlidir. 

Örnek olarak: 2012 yılı önlisans puanı olan aday, 2012 yılı Lisans KPSS sınavına başvuru tarihinden sonra öğrenim durumu itibariyle lisans düzeyinden mezun olduysa, 2014 yılı lisans KPSS sınavına girdiği vakit 2012 yılı KPSS önlisans sınav sonucu geçerliliğini yitirecektir; 2012 yılı KPSS lisans puanı bu aşamadan sonra geçerli olacaktır.

Konuyla ilgili başka bir soru:

İki öğrenim düzeyinden de mezuniyetim var. Hangi düzeyden sınava katılabilirim?

Cevap 11: Adaylar en üst öğrenim düzeylerinden sınava girebilirler. KPSS, objektif bir yerleştirme yapılabilmesi amacıyla aynı öğrenim düzeyinden adayların birbirleriyle yarışmalarını sağlayacak şekilde, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları dikkate alınarak farklı öğrenim düzeylerinden yapılan bir yarışma sınavı olduğundan, bu sınava girecek adaylar arasında haksız rekabete sebebiyet verilmemesi için, adayların son öğrenim düzeylerinden sınava girmeleri hususu, tartışılmaz bir zorunluluktur. Lisans düzeyinde yapılacak KPSS’nin son başvuru tarihi itibariyle lisans mezunu olan adaylar, artık ortaöğrenim/önlisans düzeyinden sınava giremezler.

lys ygs

Bir yorum bırakın